Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران، گفت: مواد، قطعات، تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز واحدهای تولیدی که تا قبل از پایان تیرماه امسال وارد گمرکات کشور شده باشند (گروه‌های کالایی 1 و 2) بدون انتقال ارز نیز می توانند ترخیص شوند.

مجتبی خسروتاج با بیان این مطلب، افزود: یکی از تصمیمات جلسات بررسی مسایل اقتصادی کشور که در مورخ یک تیرماه 97 اتخاذ شده است و ابلاغ شده به این قرار است که وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان ثبت سفارش از محل بند 9 ماده 38 آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات و ترخیص کلیه کالاهای گروه 1 و2 که تا پایان تیرماه 1397 بر اساس تأییدیه گمرک جمهوری اسلامی ایران به اماکن گمرکی وارد شده‌اند را با دریافت شماره قبض انبار از بازرگان فراهم کند.

وی با تشریح تبصره‌های سه گانه این ماده، گفت: بر اساس تبصره 1 واردکنندگان مشمول این بند مکلفند حداکثر تا پایان شهریور 1397 نسبت به ترخیص کالاهای مذکور اقدام کنند. تبصره 2 مسؤولیت کنترل تاریخ ورود کالا قبل از تاریخ فوق و انطباق شماره قبض انبار مذکور را بر عهده گمرک جمهوری اسلامی ایران گذاشته است و تبصره 3 می گوید با توجه به اینکه کالاهای مذکور در گذشته تأمین ارز شده‌اند واردکنندگان مذکور ادعایی جهت تأمین ارز موارد فوق پس از ترخیص را ندارند.

خسروتاج در ادامه تصریح کرد: تصمیم فوق‌الذکر باعث می‌شود در ترخیص محموله‌های دپو شده در گمرکات تسریع شود.البته بخشی از کالاهای انبار شده در گمرکات ممکن است از محل ثبت سفارش بانکی انجام شده باشد و متقاضی بخواهد پس از تامین ارز، در قالب ضوابط بانکی و یا در شکل سپرده برات بدون تعهد ترخیص کند. معهذا، این گزینه بدون انتقال ارز نیز از محل بند 9 ماده 38 آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات برای متقاضیان فراهم است.

وی اضافه کرد که تسهیلات مذکور شامل کالاهای گروه سوم و کالاهای ممنوعه است.

ترخیص مواد، قطعات، تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز واحدهای تولیدی بدون انتقال ارز
تاریخ: سه شنبه 9 مرداد 1397