Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

نایب رئیس اتاق تهران می‌گوید افزایش تقاضا برای خرید ارز، توهم در بازار و اقتصاد ایجاد کرده و باعث شده تولیدکنندگان به دلیل اینکه هماهنگ نبودن قیمت کالای نهایی با هزینه تمام‌شده، تولید را کم یا متوقف کنند.

با توجه التهاباتی که در بازار ارز ایجاد شده و هزینه تولید و واردات کالاها را افزایش داده است، نائب رئیس اتاق ایران می‌گوید افزایش تقاضا برای خرید ارز، توهم در بازار و اقتصاد ایجاد کرده و باعث شده تولیدکنندگان به دلیل اینکه هماهنگ نبودن قیمت کالای نهایی با هزینه تمام‌شده، تولید را کم یا فعلاً متوقف کنند.

طی ماه‌های اخیر بازار ارز دچار نوسان و التهاباتی شد که دولت برای مدیریت و کنترل بازار نرخ دلار را ۴۲۰۰ تومان به رسمی و تک‌نرخی اعلام کرد و قرار شد این نرخ به همه نیازمندان اقتصادی تعلق گیرد اما لیل رانت‌هایی که در بازار ایجاد شد و در بسیار موارد واردات با نرخ ۴۲۰۰ تومان انجام شد اما کالاها در بازار مصرف با قیمت چند برابر عرضه شدند که گلایه مصرف‌کنندگان و دست‌اندرکاران را در پی داشت. لذا دولت تصمیم گرفت بسته جدید ارزی ارائه کند.

بر اساس بسته جدید ارزی که طی روزهای آینده قرار است اعلام شود، احتمالاً دلار ۴۲۰۰ تومانی فقط به کالاهای اساسی و دارو ارائه می‌شود و ارز مسافری نصف خواهد شد. همچنین ازاین‌پس مرجع رسمی نرخ دلار بازار ثانویه خواهد بود که قیمت پیشنهادی آن ۸۰۰۰ تا ۸۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده و ارز صادرکنندگان عمده غیرنفتی از سامانه نیما به بازار ثانویه منتقل خواهد شد.

دراین‌باره سید علا میر محمدصادقی اظهار کرد: با توجه به نوساناتی که در بازار ارز ایجاد شده، هر کس سعی دارد پولش را به ارز تبدیل کند و منفعتی ببرد؛ لذا این میزان تقاضا، توهم و جو روانی در بازار ایجاد کرده است. این در حالی است که ارقامی که معامله می‌شود محدود است.

وی همچنین اظهار کرد: این شرایط تولید را سخت کرده است، چراکه برای تولیدکنندگان تأمین مواد اولیه با ارز ۱۲ هزار تومانی اصلاً مقرون‌به‌صرفه نیست؛ لذا مجبورند صبر کنند که اگر قیمت محصولات تولیدی به میزان افزایش نرخ دلار، افزایش پیدا کرد آن‌ها هم به تولید ادامه دهند.

به گفته نائب رئیس اتاق تهران، در حال حاضر قیمت کالاها تقریباً ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش یافته است و از سوی دیگر به دلیل رکود در بازار کسی خرید نمی‌کند.

میر محمدصادقی همچنین درباره انتصاب عبدالناصر همتی به‌عنوان رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: این انتخاب بر این مبنا بوده که وی مدت‌ها در بانک ملی فعالیت داشته و علاوه بر این این‌گونه نقل می‌شود که در مسائل ارزی نیز مسلط است.

وی افزود: البته نمی‌شود امروز ایشان را قضاوت کرد که چقدر کارایی دارد و باید مهلت دهیم. ضمن اینکه باید بدانیم رئیس‌کل جدید بانک مرکزی در موقعیتی خاص منصوب شده که شرایط خاص حاکم است؛ لذا باید همه کمک کنند که در این کار توفیق پیدا کند.

کاهش تولید در سایه توهم دلار
تاریخ: دوشنبه 15 مرداد 1397