Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

اگر خریدار مواد اولیه از بورس هستید، این روزها باید با مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت و از طریق درگاه اطلاعات و خدمات صنعت، معدن و تجارت یا همان سامانه بهین‌یاب اجازه حضور در معاملات بورس کالا را پیدا کنید و راه دیگری ندارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اگر خریدار مواد اولیه از بورس هستید، این روزها باید با مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت و از طریق درگاه اطلاعات و خدمات صنعت، معدن و تجارت یا همان سامانه بهین‌یاب اجازه حضور در معاملات بورس کالا را پیدا کنید و راه دیگری ندارد.

این موضوع به این مفهوم است که خوب یا بد، هر خریداری که این روزها پا به تالار معاملات بورس کالای ایران می‌گذارد از فیلتر وزارت صنعت گذشته و وزارت صنعتی‌ها با تایید خود اجازه حضور این خریدار در بورس را داده‌اند. بنابراین خیر و شرِ سرانجام مواد اولیه‌ای که از این طریق خریداری شده است و این موضوع که مواد اولیه خریداری شده سر از تولید درآورد یا بازار واسطه و دلالی با وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌باشد.

سامانه بهین یاب به عنوان یکی از سامانه‌های زیرمجموعه سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 1392 به منظور الکترونیکی شدن صدور مجوزهای بخش معدن و دیگر فرآیندهای این بخش طراحی، و بهین یاب در اسفندماه 1392 در استان آذربایجان شرقی به عنوان پایلوت و در 16 اسفند 1393 در کل کشور عملیاتی شد.

مطابق اطلاعات منتشر شده در سامانه بهمن‌یاب، برای شروع‌ سرمایه‌گذاری یکسری اقدامات اولیه لازم است که پیش از آغاز فعالیت‌های اقتصادی بایستی آنها را انجام داد. بر این اساس در امر تولید، بهره‌برداری، مونتاژ، بسته‌بندی، استخراج معادن، استفاده و بهره‌وری از منابع زیر زمینی، صنایع معدنی و فلزی و ... باید به اداره صنعت، معدن، تجارت مراجعه کرد.

بنابراین سایت بهین‌یاب، دروازه ورود به این ارگان دولتی متولی امور ذکر شده می‌باشد که به آن درگاه خدمات و اطلاعات وزارتخانه صنایع نیز می‌گویند.

در این راستا بخش‌های وبسایت بهین‌یاب عبارتند از تامین مالی، سرمایه‌گذاری، بنگاه‌ها، دریافت شناسه کسب و کار، بخش محصولات و خرید مواد اولیه، انرژی، منابع انسانی، تجارت خارجی، فناوری، راهنما که در آن قسمت فرصت‌های سرمایه‌گذاری و طرح‌های دارای اولویت مطرح و معرفی می‌شود.

آن طور که توصیه شده است باید دقت شود که کلیه فرآیندهای موجود در بهین‌یاب اعم از اخذ جواز تاسیس، پروانه بهره‌برداری و ... به‌صورت الکترونیکی بوده و در مراحل اولیه هیچ نیازی به حضور شخص یا اشخاص نیست و تا مرحله‌ای که کارشناس صنایع تاییدیه اولیه را ندهد، نیازی به پیگیری فیزیکی نیست.

اما این که چه خدمتی از بهین‌یاب برمی آید؟ نیز باید گفت در لیبل سرمایه‌گذاری این وبسایت تمامی اطلاعات، مطالب مفید و خدمات مرتبط به این حوزه اعم از مراحل صدور جواز، وضعیت طرح‌ها و پروژه‌ها، معافیت‌های گمرکی و دیگر مباحث عنوان می‌شود.

ضمن این که تمام واحدهای صنفی، صنعتی، معدنی، تولیدی باید شناسه کسب و کار خود را از بهین‌یاب دریافت کنند. همچنین بروزرسانی اطلاعات واحدها، ارسال گزارش پیشرفت واحدهای در دست احداث، ارسال آمار بهره‌برداری، مونتاژ، تولید واحد دارای پروانه بهره‌برداری در این سامانه فراهم شده است.

علاوه بر این استعلام وضعیت بنگاه‌ها، اخذ شناسه ملی اشخاص حقوقی فعال و غیرفعال، دریافت شناسه انبار یا سردخانه، درخواست مشاوره‌های صنعتی ارتقای در بهین یاب قابل ارائه هستند.

بر این اساس برای اخذ جواز تاسیس از بهین یاب ابتدا باید بتوانید در قسمت ثبت نام، فرآیند را تکمیل کنید. بعد باید اطلاعات شخص حقیقی شناسنامه‌ای یا حقوقی که به مدیرعامل مربوط می‌شود، مشخصات ملک و آدرس دفتر مرکزی، ثبت برند، اطلاعات نمایندگی‌ها در صورت موجود بودن، اطلاعات بانکی فرد و دیگر فرآیندها را کامل کنید.

آن طور که مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت صنعت، معدن و تجارت در سومین اجلاس هم‌اندیشی پیرامون "اجرای بهینه تصویب نامه حقوق شهروندی در نظام اداری"، در آبان ماه پارسال در خصوص پورتال وزارت صنعت، معدن و تجارت(سامانه بهمین‌یاب) گفته در حال حاضر بیش از 50 فرآیند، زیرفرآیند و خدمت (فرآیندهای جاری و فرآیندهای تکمیل و یا اصلاح اطلاعات) در سامانه بهین یاب و سامانه فرآیندی متصل به آن، به‌صورت الکترونیکی پیاده‌سازی شده است که برخی از فرآیندهای ذکر شده برون سازمانی هستند و عوامل سازمان‌هایی غیر از وزارتخانه (نظیر بانک‌های عامل، بورس کالا، سازمان‌های اجرایی ملی و استانی و ...) بر روی درخواست متقاضیان در این سامانه‌ها عملیات اجرایی انجام می‌دهند.

بنابراین همان‌گونه که اشاره شد با توجه به این که خریدار مواد اولیه باید با مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت و از طریق سامانه بهین‌یاب اجازه حضور در معاملات بورس کالا را پیدا کنند، مسئولیت هر نوع رفتار و اقدام خریداران پس از خرید مواد اولیه از بورس، بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است و در این راستا بورس تنها وظیفه دارد محیطی سالم و شفاف و شرایطی رقابتی را برای خریدارانِ تایید شده توسط وزارت صنعت فراهم آورد و بر سلامت رقابت‌ها نظارت داشته باشد.

از این رو برخی کارشناسان بر این باورند که در حال حاضر اصلی‌ترین مشکل سایت بهین‌یاب بویژه حالا که بحث عرضه محصولات مختلف بویژه فولاد با دلار 4200 تومانی با دستور وزیر صمت و با قیمت دستوری در بورس کالا در حال اجرا شدن است، حضور مشتریان غیرواقعی در این سامانه است.

بر این اساس با توجه به این که متولی سامانه بهین‌یاب و تایید خریداران وزارت صنعت، معدن و تجارت است، توقع حل مشکلاتی این چنینی از دیگران نامعقول بوده و بنابر توصیه کارشناسان و فعالان اقتصادی، دولت باید اقدام جدی برای پالایش سامانه بهین‌یاب انجام دهد تا مواد اولیه صنایع و کارخانجات صنایع پایین‌دستی به دست تولیدکنندگان واقعی برسد و دست دلالان در این زمینه کوتاه شود.

 

مشتریان غیرواقعی، اصلی‌ترین مشکل سایت بهین‌یاب
تاریخ: یکشنبه 21 مرداد 1397