Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

کنفدراسیون صادرات از معاون اول ریاست جمهوری درخواست کرد پیش نویس دستورالعمل و ضوابط اجرایی رفع تعهد ارزی صادرکنندگان وبرگشت ارز حاصل از صادرات کالا به چرخه ی اقتصادی کشور اصلاح شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کنفدراسیون صادرات از معاون اول ریاست جمهوری درخواست کرد پیش نویس دستورالعمل و ضوابط اجرایی رفع تعهد ارزی صادرکنندگان وبرگشت ارز حاصل از صادرات کالا به چرخه ی اقتصادی کشور اصلاح شود.

در این نامه آمده است: احتراما ضمن قدردانی از توجه آن مقام محترم نسبت به مسائل صادرات غیرنفتی کشور و توجه به نظرات فعالان اقتصادی در تدوین دستورالعمل‌های مرتبط  با مقررات جدید ارزی دولت به استحضار می‌‌رساند پیش‌نویس «دستورالعمل و ضوابط اجرایی رفع تعهد ارزی صادرکنندگان و برگشت ارز حاصل از صادرات کالا به چرخه  اقتصادی کشور» برای آن دسته از کالاهای صادراتی که از شمول ارایه ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما معاف هستند، از سوی دیگر بانک مرکزی تدوین شده و قرار است طی روزهای آینده بررسی و تعیین تکلیف  گردد.

لذا با توجه به اینکه به استناد سند 2 دستورالعمل شماره 55300/ 8739 مورخ 02/ 02/ 97 بیست درصد از صادرات غیرنفتی ارائه ارز حاصل در سامانه نیما نیستند. کنفدراسیون صادرات ایران نظرات مشخص خود در رابطه با این دستورالعمل را طی نامه شماره 101261/ 97 به سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرده است که به پیوست ایفاد می‌‌گردد. 

شایان ذکر است تحریم‌های پیش‌رو امکان نقل و انتقال وجود دریافتی را به شدت محدود کرده به خصوص اینکه افتتاح حساب و نقل و انتقال ارز از طریق سیستم بانکی در بازارهای هدف صادراتی به دلیل احتمال انسداد حساب ایرانیان از سوی بسیاری از کشورها برای این دسته از صادرکنندگان عملا امکان‌پذیر نیست؛ لذا نظر به اینکه تامین بخشی از ارز و کالاهای مورد نیاز کشور در دوران تحریم از سوی این گروه صورت می‌گیرد.

پیشنهاد می‌شود این بخش از صادرات غیرنفتی از شمول پیمان‌سپاری و برگشت ارز در مدت 3 ماه که عملا امکان‌پذیر نمی‌باشد. مستثنی شده و تنها صادرکنندگان این بخش مکلف به ارائه اسناد مثبته از طریق واردات از محل صادرات و یا واگذاری اظهارنامه صادراتی به واردات رسمی بوده که در زمان رسیدگی به دفاتر مالیاتی، بررسی گردد. 

گفتنی است با توجه به توقف و کندی کنونی فرایند ثبت سفارش به دلیل سپردن امور به دفاتر تخصصی وزارت صنعت،‌معدن و تجارت، عملا واردات رسمی به شدت محدود و فرایند آن زمان‌بر شده است که در صورت عدم رفع مشکلات موجود در سیستم ثبت سفارش، رفع تعهد ارزی صادرکنندگان حتی با لحاظ کردن بهترین روش‌های ممکن از سوی دولت محترم، امکان‌پذیر نخواهد بود. 

لذا خواهشمند است حسب صلاحدید نسبت به تسهیل فرایند ثبت سفارش از سوی وزارتخانه‌های ذیربط و انجام اصلاحات لازم بر روی دستورالعمل پیشنهادی بانک مرکزی که به منظور تعیین شیوه‌های بازگشت ارز حاصل از صادرات تدوین شده است،‌دستورات لازم را صادر فرمایید. 

جزئیات نامه به معاون اول رئیس جمهور را از اینجا اینجا  دریافت کنید.

کنفدراسیون صادرات خواستار اصلاح ضوابط رفع تعهد ارزی صادرکنندگان شد
تاریخ: شنبه 24 شهریور 1397