Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

وزیر صنعت،معدن و تجارت با بیان این که سرمایه در گردش، مشکل عمومی واحد‌های تولیدی است، گفت: موضوع در شورای پول و در دست رسیدگی است، امیدواریم با افزایش حد اعتباری واحد‌های تولیدی در مصوبه شورای پول و اعتبار، این مشکل برای همه واحد‌های تولیدی برطرف شود.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، محمد شریعتمداری در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه مشکل عام واحد‌های صنعتی مربوط به تغییرات شرایط تامین ارز در کشور است، اظهار کرد: با تصمیمات جدیدی که کمیسیون سیاست گذاری ارزی دولت اتخاذ کرده به تدریج مشکلات تامین ارز واحد‌های تولیدی از طریق شبکه «نیما» بیش از پیش رفع می‌شود و واحد‌های تولیدی و صنعتی با سهولت بیشتری می‌توانند به منابع ارزی دسترسی پیدا کنند.

وی در همین زمینه به تلاش‌های وزارت صمت برای ترخیص مواد اولیه مورد نیاز واحد‌های تولیدی که در گمرک معطل مانده نیز اشاره کرد.

شریعتمداری در بخش دیگر سخنانش موضوع آزاد شدن سقف رقابت فولاد در بورس را مورد توجه قرار داد و گفت:با حذف سقف معاملات بورس در فولاد، شرایطی فراهم شده تا به صورت رقابتی، واحد‌های تولیدی از مواد اولیه فولاد برخوردار شوند و هیچ رانتی در خط تولید فولاد از ابتدا تا انتهای زنجیره وجود نداشته باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: محصولات مورد نیاز عامه مردم با قیمت گذاری تثبیتی، تحت کنترل نهاد‌های نظارتی قرار خواهد گرفت و شرایط مطلوب تری را در حوزه تولید و توزیع محصولات فولادی به ویژه مقاطع ساختمانی در آینده نزدیک شاهد خواهیم بود.

شریعتمداری به بازدید خود از دو واحد صنعتی تولید میلگرد و محصولات پتروشیمی اشاره کرد و افزود: واحد‌های تولیدی استان کیفیت خوبی دارند، اگرچه از کمبود و نیازمندی‌های حوزه پتروشیمی گلایه‌هایی داشتند که این موضوع با برداشتن سقف معامله در حوزه فروش مواد پتروشیمی به ویژه مواد پلیمری در بورس مرتفع شده و از این پس شاهد روان‌تر شدن بازار و تامین مواد اولیه مورد نیاز واحد‌های مختلف تولیدی پتروشیمی خواهیم بود.

شریعتمداری با بیان این که سرمایه در گردش، مشکل عمومی واحد‌های تولیدی است، تاکید کرد: موضوع در شورای پول و در دست رسیدگی است، همچنین امیدواریم با افزایش حد اعتباری واحد‌های تولیدی در مصوبه شورای پول و اعتبار، این مشکل برای همه واحد‌های تولیدی برطرف شود.

وزیر صمت همچنین در بخش دیگر سخنانش با اشاره به وضعیت منطقه الیگودرز گفت: الیگودرز غیر از بخش مرکزی در حوزه‌های پیرامونی دچار عدم توسعه تاریخی است که باید برای حل این مشکل قدم‌های جدی‌تر برداشته شود.

وی ادامه داد: تمدید مدت معافیت مالیاتی مناطق محروم، حوالی الیگودرز که قبلا از فعالیت‌های صنعتی برخوردار بوده است، یکی از کار‌هایی است که می‌تواند موجبات جذب سرمایه را فراهم کند.

شریعتمداری یادآور شد: امیدواریم بتوانیم با تمدید معافیت مالیاتی در برخی نقاط خاص استان، امکان جذب سرمایه گذار را فراهم کنیم.

تسهیل روند تامین ارز، مواد اولیه و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی
تاریخ: سه شنبه 27 شهریور 1397