Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

رئیس اتحادیه بنکداران و طاقه فروشان پارچه گفت: صنف پارچه و نساجی فقط در زمینه واردات الیفاف، ارز دولتی دریافت می‌کند.

صنف پوشاک و نساجی یکی از قدیمی‌ترین اصناف ایران است و هزاران هزار فعال صنعتی در این زمینه فعال هستند. در روزها و هفته‌های اخیر نوسان‌ها و گرانی‌های اخیر روی کسب و کار بسیاری از اصناف تاثیر گذاشته است. در این راستا با رئیس اتحادیه بنکداران و طاقه‌فروشان گفت‌وگو کردیم تا در جریان وضعیت کلی و شرایط این صنف قرار بگیریم.

امیر قدیمی‌نژاد در رابطه با تخصیص ارز اظهار داشت: ارز دولتی به تولیدکنندگان محدود می‌شود و آن هم فقط در زمینه واردات الیاف، تخصیص داده می‌شود و برای واردات اقلامی مثل رنگ یا تجهیزات و ماشین‌الات تولیدی، ارز دولتی تومانی پرداخت نمی‌شود. قدیمی‌ژاد در ادامه اضافه کرد: البته دریافت ارز دولتی به حدی طولانی و پیچیده است که بسیاری از تولیدکنندگان در عمل رغبتی به دریافت ارز دولتی ندارند. پوشاک فاسد نمی‌شود ولی کالای فصلی است و اگر به موقع به بازار نرسد ارزشی نخواهد داشت.

 

رئیس اتحادیه طاقه‌فروشان در ادامه افزود که صنف پارچه و پوشاک به دلیل گرانی با رکود شدید مواجه شده و خرید مشتریان بسیار کمتر شده است. وی این رکود را «کلی» ارزیابی کرد و اظهارکرد که برندهای چینی و ترک هم بخش زیادی از فروش خود را از دست داده‌اند. طبق گفته قدیمی‌نژاد، گرانی پارچه و پوشاک ربطی به تعرفه‌های گمرکی ندارد چون تعرفه گمرگی اخیرا هیچ افزایشی نداشته است.

 

قدیمی‌نژاد در پاسخ به این سوال که مشکل اصلی صنفش را چه می‌داند اظهارکرد که: درحال‌حاضر با مشکل نخ و پارچه روبه‌رو هستیم. البته نخ نایاب نیست اما به حدی گران شده که به یکی از دغدغه‌ای اصلی تولیدکنندگان داخلی تبدیل شده است. وی در ادامه اضافه کرد که گرانی نخ فقط مشکل تولیدکننده نیست چون نرخ تمام شده محصول را بالا می‌برد و این موضوع، فروش فروشندگان را پایین می‌آورد. رئیس اتحادیه بنکداران و طاقه‌فروشان در پایان اظهارکرد که تولیدکنندگان داخلی علی رغم همه مشکلات همچنان ۵۰ درصد بازار را در اختیار دارند. محصولات داخلی ما به خوبی با کالاهای وارداتی رقابت می‌کنند.

*بورس پارچه فروشان کجاست؟

بازارهای مولوی، عبدل‌آباد، دلاوران، پاساژ مهران مهم‌ترین مراکز عرضه‌ پارچه در تهران محسوب می‌شوند.

بنا بر این گزارش، اگر مردم خواهان خرید پارچه پرده‌ای هستند می‌توانند به بازار عبدل‌آباد مراجعه کنند زیرا در این بازار علاوه بر تنوع پارچه پرده‌ای نرخ‌ها بسیار مناسب است و خریداران باحداقل هزینه می‌توانند نیاز خود را خریداری کنند.

بهترین پارچه‌ها برای رومبلی در بازار یافت‌آباد و دروازه شمیران پیدا می‌شود. بازار یافت‌آباد از قدیم جزو مراکز عرضه مبل در کشور محسوب می‌شد از این‌رو تنوع پارچه مبلی در این بازار بسیار زیاد است.

 و اما بازار مولوی و پاساژ مهران واقع در خیابان چهارمخبرالدوله، بهترین بازار برای خرید پارچه لباس مجلسی، شب و چادری است. در پاساژ مهران بیش از ۱۰۰ واحد صنفی به اصطلاح میز دارند و در آنجا برای جلب نظر مشتریان نرخ کالاها بسیار مناسب عرضه می‌شود.

به گفته محمدحسین نورائی آشتیانی رئیس اتحادیه پارچه فروشان؛ صنعت نساجی ایران در سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی کرده است اما متاسفانه هنوز مردم به کالای ایرانی اعتماد لازم را ندارند.

گرانی شدید نخ و بازار راکد پارچه فروشان
تاریخ: چهارشنبه 4 مهر 1397