Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

بازدید و بررسی محصولات 150 فروشگاه پوشاک در تهران نشان می‌دهد که 113 برند محرزشده قاچاق در آنها فروخته می‌شود و برخی برندهای قاچاق، به راحتی در پاساژهای تهران فروخته می‌شوند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه توانا خبرگزاری فارس، شانزدهم اسفندماه سال95 بود که طبق «دستورالعمل نحوه صدور گواهی فعالیت نمایندگان و شعب شرکت‌های خارجی عرضه‌کننده پوشاک»، واردات پوشاک منوط به داشتن نمایندگی شد. نمایندگی‌ گروه‌های کالایی مختلف هم در «سایت ایرانیان اصناف» ذکر شده که تعداد آن برای پوشاک 23 مورد است.

بنابراین گزارش، پس از تاریخ معین شده، دیگر واردکنندگان پوشاک فاقد نمایندگی نمی‌توانستند اجناس خود را به صورت قانونی به کشور وارد کنند؛ البته برای فروش اجناسی که تا پیش از این بازه زمانی خریداری شده بود، یک‌ونیم سال ، یعنی تا ابتدای مردادماه امسال، مهلت داده شد تا مغازه‌دار آنها را بفروشد. پس از این بازه زمانی، نه تنها دیگر امکان فروش این اجناس برند وجود نداشت، بلکه حتی عرضه آنها، قاچاق محرز به حساب می‌آید و طبق قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید جمع شوند.

حال ممکن است فروشنده‌ای ادعا کند که در این مدت ۱.۵سال نتوانسته جنس خود را بفروشد، اما این ادعا منطقی نیست، چراکه اگر پوشاک برند در فصل خود به فروش نرود، ارزش خود را از دست داده و همین امر موجب می‌شود تا فروشنده، آن را در پایان هر فصل با تخفیف بسیار بفروشد.

از سوی دیگر هم در ورودی برخی از این فروشگاه‌ها، بنرهایی با عنوان new collection نصب شده که نشان می‌دهد این کالاها به تازگی توسط طراحان برند مورد نظر راهی بازار شده‌اند و بنابراین نمی‌توان ادعا کرد که پیش از تاریخ مورد نظر یعنی شانزدهم اسفندماه ۹۵ خریداری شده‌اند.

بنابراین با استناد به «دستورالعمل ماده7 آیین‌نامه اجرایی ماده13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز»، از ابتدای مردادماه سالجاری، مهلت عرضه پوشاک خارجی بدون شناسه کالا در سطح خرده‌فروشی به پایان رسیده و از 31خردادماه سال گذشته هم ثبت‌سفارش پوشاک منوط به اخذ شناسه کالا شده است.

پس فروشندگان باید تا پیش از این تاریخ، کالاهای بدون شناسه را در اولویت فروش قرار دهند و در غیر این صورت مسئولیت عدم فروش کالا بر عهده خودشان خواهد بود. در حال حاضر هم با وجود آنکه بیش از یک‌ماه‌ونیم از مهلت تعیین شده می‌گذرد، اما همچنان فروش پوشاک بدون شناسه کالا و بدون نمایندگی در حال انجام است.

*113 برند محرز قاچاق تنها در 150 فروشگاه!

عباس تابش، مدیر کل سابق دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در اسفندماه سال گذشته عنوان کرده بود که «برآورد می‌شود در استان تهران و شمیرانات، 45هزار واحد با تابلو خارجی وجود دارد که پوشاک خارجی می‌فروشند، اما تاکنون تنها 30شرکت ثبت‌شده وجود دارد و مابقی آنها بدون مجوز در حال فعالیت هستند».

به همین منظور هم خبرنگار ما، بازدید میدانی از 27 پاساژ در شهر تهران انجام داد که 800 فروشگاه در آنها دارای نام و عنوان بودند و مقایسه آنها با نمایندگی‌های رسمی پوشاک در «سایت ایرانیان اصناف» نشان می‌دهد که در هر کدام، حداقل 10 فروشگاه عرضه‌کننده برند محرز قاچاق وجود دارد.

در این میان، 427 فروشگاه، برندهای خارجی و ایرانی می‌‌فروختند که سهم هر کدام به ترتیب برابر 358 و 69 مورد بود؛ به عبارت بهتر، سهم برندهای خارجی در برخی پاساژهای کشورمان، 5 برابر برندهای ایرانی است.

همچنین بررسی‌های خبرنگار ما نشان می‌دهد که محصولات 150 فروشگاه در 17 پاساژ، با تابلو موجود در سر در آن، یکی است و با نام همان تابلو، محصولاتشان را عرضه می‌کنند. بررسی این موارد نشان داد که در این 150 فروشگاه، 113 برند قاچاق فروخته می‌شود و به عبارت دیگر، همه این 150فروشگاه، فروشنده برند محرز قاچاق هستند.

*«نایک»؛ از تحریم ملی‌پوشان کشور در جام‌جهانی تا فروش قاچاق در تهران

پرس‌وجو از برخی فروشندگان این برندها هم نشان داد که برخی از آنها ماهانه حتی 50 تا 100میلیون تومان هم اجاره مغازه پرداخت می‌