Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

صورت‌های مالی بانک توسعه‌صادرات ایران در سال۹۶ با حضور اعضای مجمع عمومی بانک، سرپرست وزارت اموراقتصادی و دارایی به‍عنوان ریاست مجمع، اعضای هیات‌مدیره بانک در تمامی جنبه‌های با اهمیت حسابرسی، به تصویب رسید.

به‌گزارش روابط‌عمومی بانک توسعه‌صادرات، سیدرحمت‌الله اکرمی، سرپرست وزارت اموراقتصادی و دارایی در مجمع عمومی سالانه این بانک با تشکر از زحمات و تلاش‌های مدیران و کارکنان بانک توسعه‌صادرات به‌دلیل عملکرد مثبت این بانک در سال۹۶، افزود: این بانک از دستاوردهای انقلاب اسلامی است که خدمات ارزنده‌ای را در راستای حمایت و تامین مالی صادرات غیرنفتی کشور به صادرکنندگان ارائه می‌دهد.
بنابراین گزارش، در نشست مجمع این بانک، علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه‌صادرات ضمن ارائه گزارشی از وضعیت داخلی و بین‌المللی اگزیم‌بانک ایران در سال‌گذشته، عملکرد و نسبت‌های مالی بانک توسعه‌صادرات در سال۹۶ را برای اعضای مجمع تشریح کرد.


ارتقای رتبه اعتباری بین‌المللی
صالح‌آبادی با اشاره به ارتقای رتبه اعتباری بین‌المللی بانک توسعه‌صادرات در دومرحله، اظهار کرد: سال۹۵ پس از برجام در دومرحله، رتبه اعتباری بانک توسعه‌صادرات از B به B+ و سپس به BB- ارتقا یافت که این رتبه در سال۹۶ نیز بدون تغییر باقی‌مانده است.
وی با اشاره به افزایش تعامل با مشتریان در قالب سفرهای استانی مدیرعامل و اعضای هیات مدیره بانک، گفت: در سال۹۶ حدود ۹ نشست با اتاق‌های بازرگانی و صادرکنندگان استانی و تعدادی بازدید از واحدهای تولیدی انجام شد. مدیرعامل بانک توسعه‌صادرات درباره اجرای بانکداری شرکتی نیز افزود: درسال۹۶ طرح آزمایشی«بانکداری‌شرکتی» در ۳شعبه بانک با موفقیت اجرا و اقدام‌های لازم برای اجرای کامل آن در سال۹۷ انجام شده است. به‌گفته صالح‌آبادی، در سال۹۶ شبکه‌جامع بانکی سفیر«CORE-BANKING»با اجرای زیرمجموعه‌های آن با عنوان مرابحه و خرید دین، صندوق توسعه ملی شامل مشارکت مدنی، فروش اقساطی و سلف و تبدیل قراردادهای مشارکت مدنی صادراتی به فروش اقساطی، تکمیل شده است.


واگذاری شرکت‌های مازاد
صالح‌آبادی در زمینه واگذاری شرکت‌های مازاد اظهارکرد: با اجرای قانون رفع موانع تولید در سال۱۳۹۶ تاکنون، سهام ۱۳شرکت درمجموع به مبلغ ۴۵۴. ۲میلیارد ریال از سبد سرمایه‌گذاری‌های بانک توسعه‌صادرات ایران خارج و به‌صورت منابع به چرخه عملیات اصلی بانک تزریق شده است. این موضوع شامل ۸۱۰. ۱ میلیاردریال از طریق بازار بورس اوراق بهادار و ۶۳۶میلیاردریال سهام شرکت‌های غیربورسی می‌شود. در نتیجه با انجام این واگذاری‌ها ۴۱درصد سرمایه‌گذاری‌های بانک در سهام شرکت‌های تابع کاهش یافته است. وی همچنین به وصول مطالبات در بخش اعتبار خریدار به میزان ۷۳میلیون یورو اشاره کرد و افزود: بخش عمده‌ای از این مطالبات ناشی از فضای ایجاد شده پس از برجام و مربوط به وصول مطالبات از تسهیلات گیرندگان خارجی بوده است. مدیرعامل بانک توسعه‌صادرات حجم تسهیلات اعطایی در سال۹۶ را ۶۱هزار و ۱۶۵میلیاردریال عنوان کرد و گفت: در بخش جذب منابع ازصندوق توسعه ملی در سال‌گذشته ۱۲هزار و ۶۰۰میلیارد ریال با عنوان سپرده‌های ریالی جذب کرده‌ایم و موفق به انعقاد قرارداد عاملیت ارزی ۵۰۰میلیون‌دلاری با این صندوق شده‌ایم.


برقراری روابط‌کارگزاری با۱۳۷بانک خارجی
صالح‌آبادی در حوزه توسعه روابط بین‌المللی گفت: برقراری روابط کارگزاری جدید و حفظ روابط قبلی با ۱۳۷بانک خارجی از ۵۹کشور از جمله اقدام‌های بخش بین‌الملل این بانک و در سال۹۶ یکی از راهبردهای ما توجه ویژه برای برقراری روابط بین بانکی در قاره افریقا بوده است.
مدیرعامل بانک توسعه‌صادرات با اشاره به رشد ۳۴۵درصدی حجم فعالیت‌های صرافی بانک توسعه‌صادرات در سال۹۶، یادآورشد: این صرافی درراستای اجرای سیاست‌های حاکمیتی و مشارکت فعال در فروش و توزیع ارزهای مداخله‌ای(به‌طور اسکناس و حواله) با بانک مرکزی همکاری کرده است.
وی در ادامه به رشد ۵۴درصدی اعتبارات اسنادی و بروات در بانک توسعه‌صادرات در سال۹۶ اشاره کرد و افزود: در سال‌گذشته انواع حواله‌های ارزی این بانک به میزان ۴۵درصد، ضمانتنامه ارزی به‌میزان ۳۶درصد و اعتبارات اسنادی داخلی به‌میزان ۹۶درصد نسبت به مدت مشابه سال‌قبل از آن افزایش یافته است.


برنامه‌های آینده
مدیرعامل بانک توسعه‌صادرات ایران در تشریح برنامه‌های آینده این بانک، گفت: پیگیری تمدید و دریافت خطوط اعتباری ریالی از محل منابع بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی به‌منظور حمایت از صادرات کالاها و خدمات فنی و مهندسی، پیگیری افزایش سرمایه بانک، طراحی و پیاده‌سازی و اجرای سامانه‌های اعلامی سازمان‌های نظارتی و همچنین سامانه‌های تخصصی مورد نیاز کسب و کار بانک از جمله برنامه‌هایی است که در دستور کار بانک توسعه‌صادرات قرار دارد. تشکیل کارگروه تحولات ارزی و تدوین بسته‌های لازم برای رویارویی با تحریم‌ها به‌منظور حمایت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی از مواردی بود که صالح‌آبادی از آنها به‍عنوان راهکارهای پیشنهادی نام برد.


وضعیت مالی بانک خوب است
صالح‌آبادی گفت: در سال۹۶ وضعیت مالی بانک توسعه‌صادرات بهتر از گذشته شده چراکه ذخایر بانک را تقویت کرده‌ایم و کفایت ذخایر ارتقا یافته است و با توجه به افزایش کفایت بنیه بانک با هماهنگی حسابرس ذخیره بیشتری گرفتیم. مدیرعامل بانک توسعه‌صادرات با اشاره به ریسک پایین اگزیم‌بانک ایران در بخش ر نرخ ارز به‌دلیل وضعیت مثبت ارزی گفت: ریسک نرخ تغییر سود بر این بانک موثر نیست چراکه ما سپرده‌پذیر نیستیم. وی در پاسخ به پرسشی درباره نقدینگی گفت: شکاف دارایی و بدهی بانک مثبت است و حتی اگر ۵۰درصد سپرده‌های موجود از بانک خارج شود، با مشکل روبه‌رو نخواهیم شد. ارزیابی ریسک نقدینگی در بانک توسعه‌صادرات حاکی از پایین بودن این ریسک در بانک است.


موفقیت در نظم درونی، موقعیت ارزی و حفظ دارایی‌ها
 براساس این گزارش سیدحمید پورمحمدی، معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه، در نشست مجمع عمومی بانک با قدردانی از هیات مدیره، مدیرعامل، مدیران و کارکنان بانک توسعه‌صادرات ایران، گفت: این بانک در حوزه نظم درونی و موضوع بانکداری یکپارچه عملکرد بسیار مثبتی داشته است.
وی اضافه کرد: بانک توسعه‌صادرات ایران در بحث شفافیت درآمدهای کارمزدی و موقعیت ارزی به‌ویژه همزمان با نوسان‌های ارزی، مطلوب عمل کرده و توانمندی‌های بسیاری برای حفظ ارزش دارایی‌هایش از خود نشان داده است.
به گفته پورمحمدی، اگزیم‌بانک ایران از بعد مطالعه، نهادسازی و نوآوری امکان خوبی برای ارتقای توسعه‌صادرات در کشور دارد. پورمحمدی با اشاره به کفایت‌سرمایه قابل‌قبول بانک توسعه‌صادرات، تصریح کرد: این بانک ظرفیت راهنمایی و هدایت فعالان اقتصادی را دارد و می‌تواند به نحو شایسته‌ای گام‌های موثری در این زمینه بردارد.

تشکیل کارگروه تحولات ارزی برای مقابله با تحریم‌ها
تاریخ: یکشنبه 8 مهر 1397