Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

کیوان کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران و رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است، بخش خصوصی ظرفیت عظیمی برای حل مشکلات و تاثیرگذاری بر تصمیم‌ها از طریق لابی‌گری دارد. ضروری است بخش خصوصی و دولتی بر سر برخی مسائل کلان استان به ادبیات مشترک برسند.

نشست هم‌اندیشی فعالان بخش خصوصی با رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه با حضور رئیس اتاق کرمانشاه برگزار شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه در این نشست با انتقاد از اینکه دستگاه‌های اجرایی استان برنامه‌محور نیستند، اظهار کرد: در شرایطی که کرمانشاه در بسیاری از شاخص‌های توسعه‌ای مانند اشتغال شرایط خوبی ندارد، دستگاه‌ها برنامه بلندمدتی برای اهداف توسعه‌ای در نظر نگرفته‌اند، حتی سند آمایش استان که به عنوان برنامه بالادستی همه دستگاه‌ها ‌است هنوز تعیین تکلیف نشده است.

کیوان کاشفی با اشاره به نقش محوری سازمان برنامه و بودجه در کارگروه اقتصاد مقاومتی استان افزود: سازمان برنامه و بودجه به عنوان پیشران سایر دستگاه‌ها باید در زمینه تدوین برنامه بلندمدت توسعه‌ای پیشقدم باشد و سایر دستگاه‌ها به دنبال این سازمان حرکت کنند. این سازمان می‌تواند برای حل مشکل اشتغال و بهبود فضای کسب و کار اثرگذار باشد.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران خاطرنشان کرد: بخش خصوصی و دولتی از هم انتظاراتی دارند که باید به آن عمل شود. این دو بخش باید بر سر برخی مسائل کلان استان به ادبیات مشترک برسند؛ دولتی‌ها حتما از ظرفیت بخش‌ خصوصی استفاده کنند و این تفکر که بخش خصوصی فقط به فکر منافع خود است را کنار بگذارد.

کاشفی معتقد است بخش خصوصی ظرفیت عظیمی برای حل مشکلات و تاثیرگذاری بر تصمیم‌ها از طریق لابی‌گری دارد که باید از آن استفاده کرد. نمونه اثرگذاری که بخش خصوصی می‌تواند داشته باشد مربوط به تکانه‌های ارزی چند وقت اخیر است که مشکلات زیادی را ایجاد کرد و باید از نظرات بخش خصوصی برای حل این مشکل استفاده می‌شد.

وی از مالیات به عنوان چالش اصلی چند سال اخیر فعالان بخش خصوصی یاد کرد و ادامه داد: اگرچه دولت برنامه دارد بخشی از درآمدهای خود را به سمت مالیات سوق دهد، اما هنوز سازوکارهای لازم در این خصوص مانند نظام جامع مالیاتی تدوین نشده و به علاوه اعتماد لازم بین مودیان و سازمان امور مالیاتی نیز وجود ندارد.

رئیس اتاق کرمانشاه با انتقاد از اینکه طرح شناسایی مودیان جدید مالیاتی نیز هنوز اجرا نشده، تاکید کرد: صحبت ما این نیست که فعالان بخش خصوصی مالیات ندهند، بلکه باید ساز و کاری طراحی شود که هم درآمد مالیاتی در استان وصول شود و هم مودیان نارضایتی نداشته باشند.

کاشفی همچنین از عدم برگزاری همایش‌ها و رویدادهای ملی و بین‌المللی در استان انتقاد کرد و افزود: بجز اتاق بازرگانی که گاهی تبادل هیات‌های تجاری را دارد در سایر نهادها هیچ رویداد عمرانی، فرهنگی و ملی و بین‌المللی در استان نداریم که دلیل اصلی آن نیز ضعف منابع مالی است. نمونه آن نمایشگاه بازار کار است که فقط به دلیل کمبود 100 میلیون تومان اعتبار اجرا نشد.

رئیس اتاق کرمانشاه ادامه داد: نمونه دیگر، همایش جذب سرمایه‌گذاران داخلی بود که بسیاری از کارهای آن نیز انجام شده است. با برپایی این همایش می‌توان سرمایه‌گذاران زیادی را جذب کرد. کرمانشاه مانند بسیاری از استان‌های دیگر معضل آب ندارد و آب می‌تواند فنری برای جهش استان باشد.

کاشفی از اجرای نادرست سامانه گرمسیری هم یاد کرد که میلیاردها تومان هزینه برای آن انجام شده اما هنوز تولیدات بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی پایین دست در آن مشخص نیست.

استارت برگزاری همایش "فرصت‌های سرمایه‌گذاری کرمانشاه" را بزنیم

در ادامه رئیس سازمان برنامه و بودجه کرمانشاه این استان را نیازمند همفکری و تعامل بخش‌های مختلف برای رفع مشکلات دانست و گفت: باید برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان کرمانشاه را استارت بزنیم. یکی از مهمترین بخش‌هایی که می‌تواند برای توسعه و رفع مشکلات کرمانشاه خوراک فکری به مسئولین بخش دولتی بدهد، بخش خصوصی و فعالان این بخش هستند.

حبیب الله وفایی تاکید کرد: استفاده از ظرفیت بخش خصوصی که در بطن جامعه حضور دارد برای حل  مشکلات استان ضروری است. بخش خصوصی کرمانشاه افرادی صاحب نظر هستند که از بین پیشنهادات و نکته نظرات آنها به 75 محور رسیدم که باید هریک از محورها جداگانه پیگیری شود.

وفایی با انتقاد از نبود استراتژی توسعه در استان، اظهار کرد: اگر استراتژی توسعه مناسبی داشتیم، امروز این ظرفیت بزرگ نیروی کار برای ما به یک تهدید تبدیل نمی‌شد. باید توسعه استان را بر مبنای برنامه‌ریزی پیش ببریم. به اندازه کافی برنامه توسعه و سند آمایش در استان تدوین شده اما همه آنها قبل از آنکه اساس کار قرار گیرد بازنگری خواهد شد.

وی عنوان کرد: مدیران استان باید بر اساس برنامه پیش رفته و برنامه‌های خود را بر دو اساس ارائه کنند. اول اینکه چه میزان شغل ایجاد خواهند کرد و دوم اینکه چه مقدار درآمدزایی برای استان خواهند داشت و بر اساس میزان اشتغال و درآمدزایی پول در اختیار آنها قرار می‌دهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کرمانشاه اظهار کرد: بودجه سال 97 استان به طول کامل توزیع شده و بسته بودجه 98 نیز تدوین شده است. از بخش خصوصی استان می‌خواهیم در یک هفته‌ای که برای تکمیل بودجه پیشنهادی سال 98 زمان داریم، هر پیشنهادی که دارند برای این بودجه ارائه دهند.

وفایی با تاکید بر لزوم برگزاری همایش‌های ملی و بین‌المللی در استان افزود: این همایش‌ها باعث معرفی کرمانشاه و جذب سرمایه‌گذار به استان خواهند شد و همایش توسعه استان کرمانشاه در آذر ماه امسال برگزار می شود. برای حضور سرمایه‌گذارن در استان  باید روند صدور مجوزها را نیز کوتاه  کنیم تا سرمایه‌گذار تمایل به حضور داشته باشد.

وفایی همچنین با برگزاری جلسات زیاد و بی‌نتیجه نیز مخالفت کرد و گفت: دستگاه‌های دولتی نباید وقت خود را صرف جلساتی کنند که خروجی نداشته باشد.

دولتی‌ها از ظرفیت بخش‌خصوصی استفاده کنند
تاریخ: یکشنبه 15 مهر 1397