Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

یک هیات تجاری متشکل از بازرگانان و فعالان اقتصادی سوریه به سرپرستی نایب‌رئیس اتحادیه اتاق‌های بازرگانی این کشور که ریاست اتاق بازرگانی حلب را نیز برعهده دارد، هفته آینده به دعوت اتاق تهران به ایران می‌آیند.

دبیرکل اتاق تهران با اشاره به اینکه این هیات تجاری به منظور دیدار و مذاکره با تجار و بازرگانان عضو اتاق تهران، شنبه هفته آینده در پارلمان بخش خصوصی پایتخت حضور خواهند یافت، گفت: برگزاری این همایش ضمن فراهم کردن امکان مذاکره رو در رو میان فعالان اقتصادی دو طرف، بدون تردید فرصت بی‌بدیلی را برای ورود تجار و سرمایه‌گذاران ایرانی به بازار سوریه ایجاد خواهد کرد.

بهمن عشقی با بیان اینکه بازار سوریه از سه منظر برای کنشگران اقتصادی ایران حائز اهمیت خواهد بود، افزود: یکی از ظرفیت‌های نقش‌آفرینی صاحبان کسب‌وکار ایرانی در سوریه، حوزه بازسازی است. به دلیل بروز جنگ داخلی و ظهور داعش در این کشور، خرابی‌های بسیاری در سوریه به بار آمده و ایرانی‌ها می‌توانند روند بازسازی در این کشور را سرعت ببخشند و در پروژه‌های مختلف، اعم از راه‌سازی و ساخت مسکن مشارکت کنند.

او در ادامه به این نکته اشاره کرد که فهرست پروژه‌ها در این کشور مشخص شده و فعالان اقتصادی ایرانی متناسب با رشته فعالیت خود می‌توانند در اجرای این پروژه‌ها نقش ایفا کنند.

دبیرکل اتاق تهران، سرمایه‌گذاری در ایجاد صنایع جدید را به عنوان دومین مساله بااهمیت در ورود به بازار سوریه برشمرد و افزود: افزون بر این، توسعه مناسبات تجاری نیز سهم ایران در بازار سوریه را ارتقا می‌دهد.

بهمن عشقی با اشاره به اینکه امنیت نسبی به سوریه بازگشته است، گفت: گزارش گمرک از صادرات ایران به سوریه در سال 1396 حاکی از آن است که ارزش دلاری صادرات ایران به این کشور محدود 326 میلیون دلار است و در مقابل ایرانی‌ها حدود 13 میلیون دلار از این کشور کالا خریداری کرده‌اند. این در حالی است که ظرفیت‌های بالقوه‌ا بالایی برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی وجود دارد. بنابراین، فعالان اقتصادی ایرانی هر چه زودتر باید وارد بازار سوریه شوند.

دبیرکل اتاق تهران در ادامه به ملاقات عدنان محمود، سفیر سوریه در ایران با رییس اتاق تهران اشاره کرد و به نقل از سفیر سوریه گفت: بر اساس موافقت‌نامه‌های اقتصادی که تدوین شده است، شرکت‌های بخش خصوصی و دولتی ایران در اجرای پروژه‌های بزرگ بازسازی و اقتصادی سوریه، در اولویت قرار گرفته‌اند.

 به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، همایش تجاری ایران و سوریه ساعت 10 صبح روز شنبه 28 مهر ماه با حضور فعالان بخش خصوصی و نمایندگان بنگاه‌های تولیدی و تجاری دو کشور در محل اتاق بازرگانی تهران برگزار می‌شود. هیات تجاری سوریه را نمایندگانی از حوزه‌های صنایع غذایی، خودرو، مواد شیمیایی، پتروشیمی، تجهیزات ساختمانی، حمل و نقل دریایی و هوایی، فولاد، تجهیزات پزشکی، ماشین‌آلات سنگین، لوازم خانگی، ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی، پوشاک، نساجی، چرم، تجهیزات عمرانی، تجهیزات الکترونیکی، دامداری، معدنی، تامین مالی و سرمایه گذاری همراهی می‌کنند.

این هیات سوری که به دعوت اتاق تهران به ایران سفر می‌کند در سفر چند روزه خود به تهران دیدارهایی با فعالان بخش خصوصی و مسوولان دولتی خواهند داشت و بازدیدهایی نیز برای  آنها در نظر گرفته شده است.

فعالان اقتصادی عضو اتاق تهران که به حضور در این همایش و مذاکره با همتایان سوری خود تمایل دارند می‌توانند از طریق لینک زیر ثبت‌نام کنند:

ثبت‌نام در همایش تجاری ایران و سوریه

اتاق تهران همایش تجاری سوریه و ایران را برگزار می‌کند
تاریخ: یکشنبه 22 مهر 1397