Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

سخنگوی کمیسیون اصل ٩٠ مجلس، از بررسی لیست دریافت کنندگان ارز دولتی با هدف ساماندهی ارزی در بازار خبر داد.

بهرام پارسایی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا، از بررسی لیست دریافت کنندگان ارز دولتی در کمیسیون اصل ٩٠ مجلس خبر داد و گفت: کمیسیون اصل نود با درخواست لیست دریافت کنندگان ارز دولتی از بانک مرکزی روند تخصیص ارز داده شده به اشخاص، افراد و غیره را رصد می‌کند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با استعلام از بانک مرکزی در پی بررسی نحوه ارایه ارز دولتی است، افزود: باید مشخص شود که با چه مدارکی به افراد ارز داده شده، ارز تخصیصی در چه مسیری هزینه و در نهایت نیز کالای وارد شده با همان ارز به دست مردم رسیده یا خیر.

پارسایی با تاکید بر اینکه مدیریت بازار ارز باید در دست دولت باشد و ما منتظر برنامه‌های دولت در این حوزه هستیم، تصریح کرد: بازار ارز پیچیده بوده و تلاطم فعلی نرخ‌ها هم به نحوه مدیریت و هم تحریم‌ها مربوط است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه در حال حاضر لیست دریافت کنندگان ارز دولتی از سوی نمایندگان در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در دست بررسی است، گفت: با توجه به اینکه دریافت‌کنندگان ارز دولتی نیازمند فرصت قانونی برای واردات کالا هستند از این رو  بازدیدی از گمرک برای بررسی لیست واردات کالا و تطبیق آن با هدف مطروحه در حین دریافت ارز صورت خواهد گرفت.

وی با تاکید بر اینکه برخی واردات خلاف هدف اولیه دریافت ارز مشهود است، افزود: واردات گوشی همراه با ارز دولتی و فروش با ارز آزاد نمونه تخلفاتی بوده که در این راستا صورت گرفته است.

پارسایی با انتقاد از ضعف مدیریت ها پس از ارایه ارز دولتی، گفت: در حوزه لاستیک خودرو، با اینکه ارز دولتی یا ارز نیمایی ارایه شد اما باز هم گرانی لاستیک رخ داده که این خود نشان از ضعف نظارت ها است.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر در مسیر صحیح  ارز ارایه و در مسیر  به حق نیز هزینه شده باشد باز هم در حوزه توزیع تخلفاتی صورت گرفته است که همه این موارد مورد رسیدگی واقع خواهد شد.

ذره‌بین کمیسیون اصل ۹۰ روی دریافت‌کنندگان ارز دولتی
تاریخ: چهارشنبه 25 مهر 1397