Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

جبار کیانی پور، رئیس اتاق یاسوج می گوید آن چیزی که اکنون با اهداف پنجره واحددر تعارض است، قوانینی دست و پا گیری است که در دستگاه های اجرایی شاهد آن هستیم.

چهل و یکمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور رئیس اتاق یاسوج، استاندار، معاونین استاندار، نماینده شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی، فعالین اقتصادی بخش خصوصی و مدیران دستگاه های اجرایی در سالن استانداری کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در این نشست با اشاره به روز جهانی استاندارد گفت: این روز مهم را به فعالین اقتصادی و تولید کنندگانی که با تلاش برای تولید محصولات با کیفیت خود به دنبال سربلندی استان و رونق فضای کسب و کار هستند تبریک می گوییم.

جبار کیانی پور ضمن اشاره به مصوبات جلسه قبل شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان در خصوص پنجره واحد سرمایه گذاری، افزود: آن چیزی که اکنون با اهداف پنجره واحددر تعارض است، قوانینی دست و پا گیری است که در دستگاه های اجرایی شاهد آن هستیم.

کیانی پور ادامه داد: بخش خصوصی به طور مشخص در ارتباط با قوانین حمل و نقل در استان مشکل جدی دارد، چرا که با توجه به توپوگرافی متفاوت کهگیلویه و بویراحمد، به دلیل کوهستانی بودن، باید قوانین حوزه حمل و نقل در استان نیز با بقیه استان ها متفاوت باشد و متناسب با شرایط خاص جغرافیایی استان باشد.

وی بیان کرد: قوانین دست و پا گیر در حوزه منابع طبیعی نیز برای بخش خصوصی بسیار آزارهنده است. چرا که این بخش نیز درگیر بروکراسی پیچیده ای برای دریافت استعلامات مختلف است. سختی های بخش خصوصی برای دریافت استعلام های تکراری و زمان بر از دستگاه های مختلف، بدون شک با اهداف پنجره واحد در تعارض است.

رئیس اتاق یاسوج با اشاره به موضوع توسعه گردشگری استان افزود: اقتصاد گردشگری در استان با وجود تمامی ظرفیت ها و جاذبه های ملموس و غیرملموس، مغفول مانده است. ما و همه ارکان متولی حوزه گردشگری نتوانسته ایم از این ظرفیت در جهت ایجاد اشتغال و تولید ناخالص داخلی درخور این منابع و فرصت های های خدادادی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: اکنون باید تمامی دستگاه های مرتبط با حوزه گردشگری به این موضوع وارد شوند و بررسی کنیم که اگر عقب ماندگی در امر گردشگری داشته ایم دلایلش چیست و با همفکری دولت و بخش خصوصی راهکارهای لازم جهت توسعه این بخش فراهم کنیم.

به دنبال ایجاد بسترهای لازم برای فعالیت بخش خصوصی هستیم

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این نشست با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر بهره گیری از ظرفیت‌های بخش خصوصی برای تولید و ایجاد اشتغال، اظهار داشت: با تمام توان از بخش خصوصی حمایت می کنیم و به دنبال ایجاد بسترهای لازم برای فعالیت این بخش هستیم.

علی محمد احمدی با بیان اینکه هفته آینده نشست پنجره واحد با حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی برگزار می شود، گفت: مسئولان حوزه اقتصادی استانداری با همکاری سازمان برنامه و بودجه در راستای اجرایی کردن و تکمیل ظرفیت تبصره ۱۹ و رفع موانع پیش رو اقدام کنند. تمامی مسائل مربوط به بارگذاری، سرمایه گذاری و واگذاری طرح ها به بخش خصوصی به صورت دقیق کارشناسی و ارزیابی شود.

احمدی با تاکید برسامان بخشی واگذاری عرصه های طبیعی به بخش های دولتی، خصوصی و خصولتی عنوان کرد: بدون شک ما هرکسی که برای ایجاد اشتغال و رشد تولید تلاش کند، حمایت می کنیم اما هرگز اجازه تعدی و سوء استفاده از بیت المال را به کسی نمی دهیم و با خاطیان به شدت برخورد خواهد شد.

او خواستار ارائه گزارشی از روند واگذاری ها و بهره مندی بخش های مختلف از منابع ملی شد و گفت: ظرفیت های استان برهیچ کسی پوشیده نیست اما باید نحوه بهره گیری از این ظرفیت ها به صورت اصولی و کارشناسی شده باشد. مسئولان میراث فرهنگی باید بیش از پیش در عرصه گردشگری استان تلاش کنند و از ظرفیت های مردمی در این راستا استفاده شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به وجود ظرفیت های اقلیمی، طبیعی و فرهنگی استان، تصریح کرد: میراث فرهنگی با تولید محتوای مطلوب و با استفاده از فضای مجازی برای معرفی میراث های فرهنگی و گردشگری این استان اقدام کند.

احمدی بیان کرد: گردشگری استان صرفا به بلادشاپور و چند نقطه تفریحی محدود نمی شود. فرهنگ غنی مردم استان می تواند یک سرمایه گردشگری باشد که در این راستا اقدام قابل توجهی انجام نشده است. انتظار می رود میراث فرهنگی در گزارش های آینده با ارائه نقشه راه و استراتژی هدفمند امید را در بین مردم استان زنده کند.

وی با بیان اینکه نقش حمل و نقل هوایی در توسعه صنعت توریسم بر هیچ کسی پوشیده نیست، تاکید کرد: بدون شک بعد از وقوع حادثه پرواز تهران- یاسوج فرودگاه نیازمند ترمیم و ریکاوری بود. اکنون فرودگاه یاسوج از نظر امکانات ناوبری زمینی و گیت باند برای انجام یک پرواز ایمن هیچگونه مشکلی ندارد.

احمدی با اشاره به رایزنی های انجام شده برای از سرگیری پرواز در فرودگاه یاسوج افزود: علی رغم آمادگی شرکت هما برای پرواز به دلیل جلوگیری از جریحه دار شدن افکار عمومی تا اطلاع ثانوی از عقد قرارداد با این شرکت خودداری می شود و رایزنی های لازم با عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشور برای تغییر مسیر پرواز انجام شده است.

وی افزود: در کنار کریدور جدید برای تغییر مسیر هواپیمایی یاسوج از سوی نجف آباد- شهرکرد  بدون نیاز عبور از ارتفاعات دنا و برای اطمینان خاطر پیگیری های جدی از طریق وزارت دفاع و هوایی کشور انجام شد. امید است هر چه سریع تر وضعیت پروازها در مرکز استان ساماندهی شود.

تحقق اشتغال و کارآفرینی، حمایت از بخش خصوصی را طلب می کند

در ادامه نماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: تحقق اشتغال و کارآفرینی، حمایت از بخش خصوصی و کارآفرینان را طلب می کند. نباید در مسیر کارآفرینی و اشتغال خلل ایجاد کرد و دولت نیز ارائه تسهیلات و حمایت های مختلف از بخش خصوصی را هدفگذاری و اجرایی کرده است.

غلام محمد زارعی افزود: بکارگیری اصولی ظرفیت های گردشگری گام موثری در توسعه استان است. ظرفیت های بسیار مهمی در استان وجود دارد که بکارگیری این ظرفیت ها با نگاه کارشناسی شده نقش موثری در رشد و پیشرفت استان دارد. باید از این ظرفیت ها به نحو مطلوبی استفاده شود.

زارعی با اشاره به وضعیت فعلی اقتصادی در کشور افزود: این شرایط پایدار نیست و به زودی از این وضعیت عبور خواهیم کرد و بهبود شرایط را خواهیم داشت. امید است بیش از پیش به سمتی برویم که نگاه ما به مسائل کاربردی و خروجی محور باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز در خصوص اراضی ملی که در سال های اخیر به سرمایه گذاران واگذار شده است گفت: ۲۲۰ پرونده به کمیسیون ماده ۳۳ برده شده است که ۱۰۷ پرونده فسخ و حدود ۱۴۰ طرح نیز اخطار گرفته اند.

الیاس تاج الدینی افزود: گروه نظارت در سطح شهرستان ها بر اساس پیشرفت فیزیکی کار، گزارش می دهند و اگر میزان پیشرفت کار در مدت معین شده از ۴۰ درصد کمتر باشد طرح به کمیسیون ماده ۳۳ برده می شود. در مورد صلاحیت سرمایه گذار کمیسیون ماده ۳۳ تصمیم می گیرد که مهلت داده شود یا قرارداد فسق شود.

دستگاه‌های اجرایی به فکر حذف قوانین دست و پا گیر باشند
تاریخ: شنبه 28 مهر 1397