Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران معتقد است در تخصیص یارانه ها باید تجدید نظر اساسی صورت گیرد و نحوه اجرای کنون باعث افزایش آسیب های اقتصادی و به خصوص قاچاق در جامعه شده است. احمد صادقیان می گوید:« یکی از مشکلات اساسی که در کشور داریم بحث تخصیص یارانه ها است؛ متاسفانه نحوه تخصیص یارانه ها هم اکنون به شکلی است که باعث قاچاق معکوس در کشور شده است؛ در بحث دارو، سوخت، مواد غذایی و همه کالاهایی که یارانه دریافت می کنند ما شاهدیم به نحوه ای این کالاها از مرزوهای کشور به صورت غیر قانونی بیرون می روند و قاچاق می شوند و عملا هم در برخورد با این چالش جدی نتوانسته ایم برخورد مناسبی داشته باشیم و سیستم های نظارتی هم نمی توانند کنترل های لازم را انجام دهند.»

او با اشاره به اینکه قاچاق معکوس مشکلات اساسی برای کشور می تواند ایجاد کند، گفت:« این نگرانی وجود دارد که در آینده ای نزدیک کمبود در بازار ایجاد شود و به خصوص در زمینه تامین مواد غذایی، کشور با چالش های جدی رو به رو شود. الان واقعا بخش مهمی از مواد غذایی، دارو و... در حال قاچاق شدن است. من پیشنهادم به دولت این است که در نحوه تخصیص یارانه به کالاها تغییر بدهند. مثلا در داروخانه ها نباید هرکسی بتواند به داروهایی که به آن ها یارانه تخصیص داده شده است؛ دسترسی داشته باشد حتی دولت می تواند دارو را با قیمت آزاد به داروخانه ها بدهد ولی در مقابل یارانه آن را به بخش بیمه منتقل کنند و مردم از طریق بیمه ها و پوشش آن ها بتوانند به داروهای ارزان قیمت دسترسی پیدا کنند.»

او در مثال دیگر به سوخت اشاره کرده و می گوید:« الان می بینیم تفاوت قیمت بنزین و گازوئیل در کشور ما و تمام کشورهای همسایه به قدری است که افراد زیادی در مناطق مرزی شغل اصلیشان به قاچاق سوخت تبدیل شده و این ظرفیتی است که با نبود مدیریت صحیح تخصیص یارانه ها و نبود کنترل و نظارت به وجود آمده است و این سرمایه های اقتصادی کشورمان هست که هر روز قاچاق می شود.»

او با بیان اینکه باید انگیزه های قاچاق در کشور را از بین ببریم و تنها با سیستم های کنترلی نمی توانیم جلوی قاچاق را بگیریم، ادامه داد:«نحوه تخصیص یارانه ها باید تغییر کند و یارانه ها به شکل دیگری  پرداخت شود؛ دولت می تواند بخشی از یارانه ها را از طریق دستمزدها پرداخت کند. الان چند سالی هست که شاهدیم دستمزد کارگران به شکل معقول رشد نکرده است و قدرت خرید مردم به شدت پایین آمده است در حالی باید این حفظ شود و بخشی از این اتفاق با تغییر نحوه تخصیص یارانه امکان پذیر خواهد بود. الان یارانه نقدی حدود 40 هزار تومانی که پرداخت می شود، عدد بسیار بی ارزشی شده که برابر دو یورو است و این اصلا چیزی نیست. نظر من این است که در سیستم و نظام پرداخت یارانه ها بازنگری جدی صورت گیرد. همچنین ما از کارهایی که کشورهای دیگر کرده اند هم باید درس بگیریم و خودمان را با کشورهای پیشرفته از نظر قیمت گذاری ها و برنامه های توسعه اقتصادی تطبیق دهیم.»

قاچاق معکوس یکی از مشکلات اساسی کشور است
تاریخ: دوشنبه 30 مهر 1397