Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

پورقاضی:در مقابل چالش هایی که مردم با آن در گیر هستند توزیع سبدهای کالایی مثل مواردی که دیده اند و شامل روغن، برنج و... می شود، نمی تواند راهگشا باشد

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران معتقد است تمرکز اصلی وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت باید روی تدوین استراتژی توسعه صنعتی باشد. مهدی پورقاضی با تبریک به وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت گفت:« خواهشم از آقای رحمانی این است که به موضوع تدوین استراتژی توسعه صنعتی و تعیین یک راهی برای توسعه صنعت توجه بیشتری نسبت به گذشته شود؛ در حال حاضر صنعت در کشور ما هیچ استراتژی برای آینده ندارد و مشخص نیست در چه مسیری قرار است جلو برود و شاهدیم که مشکلات هم روز به روز بیشتر می شود. در سال 1396 مقدار قابل توجهی تسهیلات ریالی بین صنایع مختلف توزیع شد ولی عملا می بینیم در سال 1397 این تسهیلات اثری نداشته است و نتوانسته مشکلات صنعت را حل کند، من می خواهم این نتیجه گیری را داشته باشم که گیر صنعت ما در جای دیگری است و پرداختن به تسهیلات و توزیع پول و رانت کمکی به صنعت کشور نمی کند؛ آن چیزی که ما نیاز داریم آسیب شناسی دقیق شرایط کنونی و تدوین استراتژی توسعه صنعتی است.

او در ادامه با اشاره به مشکلات اقتصادی جامعه گفت:« در مقابل چالش هایی که مردم با آن در گیر هستند هم توزیع سبدهای کالایی مثل مواردی که دیده اند و شامل روغن، برنج و... می شود، نمی تواند راهگشا باشد و مشکلات اقتصادی مردم را حل کند؛ ممکن است در کوتاه مدت یک مسکنی باشد ولی در بلند مدت معضلات اصلی که مردم با آن در گیر هستند این است که شغل و درآمد ندارند. کسی که درآمد کافی ندارد با کمک های کوتاه مدت و مقطعی زندگی اش سامان پیدا نمی کند بلکه باید رفت به این سمت که چگونه می توان اقتصاد را به گردش درآورد تا مردم بتوانند درآمدهای بیشتری کسب کنند.»

او در پاسخ به این سوال که برای بهبود فضای کسب و کار که یکی از اصلی ترین خواسته های فعالان بخشی خصوصی از مسئولان دولتی و وزیر صنعت، معدن و تجارت است، چه اقداماتی باید صورت گیرد؟ گفت:« دخالت دولتی در تصمیم گیری ها باید کم شود، الان شاهد دخالت دولت در قیمت گذاری ها، تعیین قیمت ارز و تقریبا همه چیز هستیم و این خیلی خیلی زیان به اقتصاد وارد می کند. دولت باید خودش را به عنوان سیاستگذار در بالا قرار دهد و مسائل اجرایی و اقتصادی را به بخش خصوصی واقعی واگذار کند و سعی داشته باشد تا روابط ایران با کشورهای دیگر را بهبود بخشد؛ اگر این اقدامات انجام شود حتما شاهد افزایش صادرات در کشور خواهیم بود و این می تواند راه حلی در برنامه استراتژی توسعه صنعتی کشور و موثر باشد.»

در کشور هیچ استراتژی برای آینده صنعت وجود ندارد
تاریخ: چهارشنبه 9 آبان 1397