Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: با توجه به میزان مصرف و تولید پوشاک برآورد می‌شود حجم پوشاک قاچاق و نساجی به 2.4 میلیارد دلار در سال برسد.

حمید رضا دهقانی‌نیا  در پاسخ به این پرسش که چرا حجم قاچاق کالا کم یا برچیده نمی‌شود و مهمترین کالای قاچاق خارج شده از کشور چیست، گفت: مهمترین اقلام قاچاق خروجی حامل‌های انرژی و سوخت است.

 

  وی با بیان اینکه حجم کل قاچاق وارداتی به کشور  سالانه 12.5 میلیارد دلار است، در پاسخ به این پرسش که چرا این رقم برچیده نمی‌شود، گفت: برای برچیده شدن قاچاق برنامه منظم و سنجیده با همکاری همه دستگاه‌های مسئول لازم است که بدون جوزدگی باید در مبارزه با کالای قاچاق و حمایت از تولید داخل انجام شود، سوخت و پوشاک از اقلام مهم قاچاق است.

 

در مورد میزان قاچاق پوشاک گفت: حجم کل پوشاک مصرفی در کشور سالانه 8 میلیارد دلار است که میزان تولید داخل 5.6 میلیارد دلار برآورد می‌شود و حدود 2.4 میلیارد دلار برآورد حجم پوشاک و نساجی است که به صورت قاچاقی وارد کشور می‌شود.

 

به گفته  سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از دیگر اقدامات در مقابله با قاچاق این است که در قالب کارهای اقتصادی باید انجام شود و نمی‌توان همه قاچاق را به یک روش مدیریت و مقابله کرد، بلکه هر موضوع قاچاق باید به صورت اقتضایی در ستاد مبارزه با کالای قاچاق و ارز و با همکاری دستگاه‌های مربوطه به صورت تخصصی بررسی و سنجیده شود و هماهنگی بین دستگاه‌های مربوطه و اقدام مقتضی انجام شود.

 

به گفته دهقانی‌نیا، برای مقابله با قاچاق پوشاک باید برندهای محرز قاچاق از سطح شهر جمع‌آوری شود که طبق برنامه این ستاد از اول دی‌ماه تابلوهای برند خارجی قاچاق از سطح تهران جمع‌آوری می‌شود.

 

دهقانی‌نیا در مورد قاچاق کالا از مناطق آزاد تجاری، گفت: در مناطق آزاد بستگی به نوع سیاست‌گذاری و استفاده تجاری تفاوت می‌کند و به همین دلیل برخورد با قاچاق از مناطق آزاد با همکاری دبیرخانه شورای آزاد و با توجه به برنامه‌ریزی منظمی باید پیگیری شود.

 

وی افزود: در برخی مناطق آزاد به اقتضای شرایط باید اقدامات متناسب با آن برای مبارزه با قاچاق کالا صورت گیرد.

 

به گفته  سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در برخی مناطق آزاد تجاری، فاصله فیزیکی و مشخصی بین سرزمین اصلی و منطقه آزاد وجود ندارد، مانند مناطق آزاد در شمال کشور شامل منطقه آزاد ارس و انزلی که به ویژه در منطقه آزاد انزلی هیچ گونه مرز مشخصی بین منطقه آزاد و سرزمین اصلی وجود ندارد و به سختی می‌توان تشخیص داد که شهروندی که یک کالا از منطقه آزاد خریداری کرده است و وارد منطقه اصلی می‌شود، آیا برای مصرف شخصی و یا تجارت و قاچاق است و همچنین کالاهای خریداری‌شده، چگونه باید به عنوان کالای همراه مسافر تشخیص داده شود، بنابر این طرح‌های مقابله با قاچاق کالا از مناطق آزاد با توجه به اقتضای هر منطقه با هم فرق دارد.

 

دهقانی‌نیا تأکید کرد: اولین موضوع در مناطق آزاد تجاری سیاست‌گذاری و استنادات تجاری است اولاً باید هدف قاچاق در مناطق آزاد مشخص شود، ثانیاً‌ مهمترین کالای قاچاق شامل سوخت به میزان 11.5 میلیون لیتر در روز و پوشاک به میزان 2.4 میلیارد دلار صورت می‌گیرد.

 

وی در مورد ارزش سوخت قاچاق‌شده از کشور که به صورت قاچاق خارج می‌شود،‌گفت: اگر طبق نرخ فوب خلیج‌فارس هر لیتر سوخت را 50 سنت در نظر بگیریم، هر روز 5.5 تا 6 میلیون دلار حامل‌های انرژی از کشور به خارج قاچاق می‌شود.

 

دهقانی‌نیا سومین کالای مهم قاچاقی را لوازم خانگی حجیم مانند یخچال فریزر، تلویزیون و لوازم خانگی دانست.

 

به گفته  سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در قاچاق کالای خروجی از کشور، اول حاملهای انرژی و فرآورده‌های نفت و گاز قرار دارد و سپس قاچاق دام به خارج کشور صورت می‌گیرد.

حجم قاچاق پوشاک ۲.۴ میلیارد دلار برآورد شد
تاریخ: یکشنبه 2 دی 1397