Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک با بیان اینکه از ابتدای دی ماه قرار است طرح مقابله با فروش پوشاک قاچاق از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز عملیاتی شود، گفت: فروشگاه‌های عرضه کالای قاچاق برای بسته نشدن میلیاردی هزینه می‌کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، بهرام شهریاری امروز در نشستی خبری با اشاره به تصمیم جدید دولت برای انجام واردات بدون ثبت سفارش از مناطق آزاد، اظهارداشت: متأسفانه این موضوع خود باعث رونق ورود قاچاق پوشاک به کشور خواهد شد. به همین دلیل تقاضای ممنوعیت ورود پوشاک به مناطق آزاد را از دولت داریم.

وی با اعلام اینکه از ابتدای دی ماه  قرار است طرح مقابله با فروش پوشاک قاچاق از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز عملیاتی شود، افزود:  از این تاریخ قرار شده با عرضه کالاهای قاچاق در سطح شهر برخورد شود که امیدواریم این موضوع مجدد با لابی‌های متخلفان همراه نشود.

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک، گفت: دو سال است بخش خصوصی به همراه بخش دولتی از وزارت صمت تا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سازمان حمایت در مبارزه با قاچاق نقش دارند اما هنوز هم قاچاق پوشاک به راحتی در بازار به فروش می‌رسد.

*هزینه‌های میلیاردی فروشگاه‌های عرضه کالای قاچاق برای فعالیت در بازار

وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی به همراه وزارت صمت، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سازمان حمایت به دنبال مبارزه با قاچاق پوشاک هستند، تصریح کرد: متأسفانه برخی در صدد فرصت‌هایی هستند تا با مذاکره با مقامات دولتی از جمله وزیرکشور، زمینه ساز جلوگیری از مبارزه با پوشاک قاچاق در سطح عرضه شوند. این در حالی است که مدیران مجتمع های بزرگ تجاری به بهانه بسته شدن فروشگاه‌های عرضه کالای قاچاق تلاش دارند تا از مبارزه با قاچاق در سطح عرضه جلوگیری نمایند و حاضرند میلیاردها، پول وکیل و قاضی بدهند.

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک ادامه داد: براساس دستورالعمل‌ها، هر برند خارجی در زمینه پوشاک موظف است مجوزهای لازم برای عرضه کالاهای خود و معرفی نامه از کمپانی مادر را اخذ نموده و بعد اقدام به عرضه کالاها کند؛ ضمن اینکه در کنار این، شناسه کالا و کد رهگیری نیز باید بر روی کالاها نصب شود که براین اساس، از خردادماه سال گذشته از سوی وزیر وقت صنعت، تا مردادماه به برندهای خارجی اجازه داده شد که شناسه کالا را تهیه کنند و هر کالا که شناسه نداشته باشد باید تعیین تکلیف شود.

شهریاری گفت: این کار به دلایلی متوقف شد، اما به هر حال منتظر این هستیم که بر اساس دستورالعمل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از ابتدای دی ماه کار برخورد با پوشاک قاچاق در سطح عرضه آغاز شود. از سوی دیگر، ما نیز بعد از مذاکراتی که با وزیر جدید صنعت داشتیم، نامه ای هشت بندی را به منظور آگاه سازی از فرایندهای قاچاق پوشاک و کمبودهای مواد اولیه تولید تهیه کرده و به دفتر وی ارسال کرده ایم و امیدواریم که به نتیجه برسد.

به گفته وی، البته تصور ما بر این است که افرادی که صاحب قدرت هستند در این رابطه کارشکنی کنند ولی به هرحال ما در رابطه با مسائل و مشکلات قاچاق موارد را در نامه قید کرده‌ایم.

شهریاری با بیان اینکه اکنون بیشتر صنایع تولیدی کشور مشکل تامین مواد اولیه دارند، گفت: این موضوع به دلیل محدودیت های نیما و برگشت ارز حاصل از صادرات است؛ به هر حال نیاز به مواد اولیه متنوع در صنعت وجود دارد که اگر زمینه واردات موادی مثل پنبه که تولید داخلی ندارد، فراهم شود، می توان در زمینه تولید نخ گام برداشت و از واردات آن جلوگیری کرد.

*کالای قاچاق تولیدکنندگان داخلی پوشاک را زمین‌گیرکرد

همچنین در این نشست شاهرخ جعفری عضو کارگروه اجرایی دستورالعمل ثبت نمایندگی برندهای خارجی پوشاک نیز گفت: تولیدکنندگان شناسنامه‌دار پوشاک به هیچ عنوان با واردات رسمی پوشاک مخالف نیستند. بیشترین مشکل ما واردات غیررسمی و قاچاق است ما امروز در رقابت نابرابر قرار داریم که همین امر اشتغال داخلی این صنعت بسیار تحت تأثیر قرارداده است.در حالیکه ما در صنعت داخلی پوشاک هم اکنون با همتایان خود دارای رقابت سالم هستند و مشکلی از این بابت ندارند.

وی افزود: پوشاک یکی از اشتغال‌آفرین‌ترین صنایع دنیا است و می‌تواند به راحتی دغدغه‌های دولتمردان در رابطه با اشتغال را برآورده سازد؛ ما از دولت فقط تقاضا داریم که جلوی پوشاک غیررسمی را در مبادی ورودی و عرضه بگیرد. هم اکنون با ورود کالای قاچاق بسیاری از تولیدکنندگان داخلی زمین‌گیر شده اند و از زنجیره اشتغالزایی خارج گردیده اند، البته باید از ترخیص کیلویی جنس از گمرکات نیز جلوگیری شود.

جعفری ادامه داد: ما شناسنامه‌دار بوده و آدرس تولید و فروشگاه داریم و به راحتی قابلیت پیگیری داریم؛ این در حالی است که بسیاری از برندهای خارجی که تابلوی مارک های خارجی را بنا کرده اند، کالای استوک و قاچاق عرضه می کنند و حقوق دولت را هم نمی دهند؛ اما ما آمادگی داریم اگر فروشگاه برند خارجی در مرکز تجاری بسته می شود، با برندهای ایرانی آن را پر کنیم پس صاحبان مراکز خرید نگران خروج برندهای خارجی نباشند.

صرف هزینه‌های میلیاردی توسط فروشندگان کالای قاچاق برای ماندن در بازار
تاریخ: یکشنبه 2 دی 1397