Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

معطل شدن کالاهای وارداتی مربوط به حوزه‌های تولید در گمرک، نگرانی‌هایی ایجاد کرده چراکه می‌تواند روی کل فرآیند تولید داخلی اثرگذار باشد.

گسترش‌نیوز: در این راستا مدیرکل مرکز واردات گمرک ضمن تاکید بر اینکه ۹۵ درصد کالاهایی که اظهار می‌شوند در کمتر از سه روز از گمرک ترخیص می‌شوند، وعده داد که تا پایان سال و سال آینده روال خروج کالا از گمرک تسهیل می‌شود و با کاهش نرخ دلار نیز مشکلات تخصیص ارز در حال برطرف شدن است.

 

وضعیت نامساعد تولید ملی در ماه‌های گذشته به خاطر افزایش نرخ ارز وارد مراحل تازه‌تری شد. تولید ملی علی‌رغم نام سنگینی که دارد اما در چرخه تولید بسیار نیازمند به واردات است. این واردات می‌تواند از مواد اولیه تا قطعات یدکی را شامل شود.

در زمانی که دلار اوج نرخ خود را در تابسان امسال تجربه می‌کرد، علاوه بر بالا رفتن هزینه‌های تولید یکی از مسائلی که تولیدکنندگان را تحت فشار قرار می‌داد طول کشیدن فرآیند واردات اجناس مورد نیاز آنها در گمرک بود. یکی از مسائلی که باعث طول کشیدن این فرآیند شد ملزم کردن تولیدکنندگان به پرداخت مابه‌التفاوت ارز دولتی با ارز بازار بود.

سرعت رسیدن مواد اولیه و قطعات ماشینی به تولیدکنندگان داخلی از این جهت بسیار مهم است که در اغلب اوقات خط تولید یک مجموعه تولیدی می‌تواند به خاطر عدم وجود یک قطعه یدکی یا مواد اولیه به تعطیلی کشانده شود. این مسئله ضرورت تسریع در ترخیص کالاهای وارداتی از گمرک در بخش تولیدی را به خوبی نشان می‌دهد.

در همین باره علی معقولی، مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک با حضور در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه ۹۵ درصد کالاهایی که اظهار می‌شود در کمتر از سه روز از گمرک ترخیص می‌شود، گفت: بخشی از کالاها که ثبت سفارش شده و وارد بنادر شده در انتظار تخصیص و تامین ارز است و بخشی دیگر امکان ثبت سفارش ندارند.

او با بیان اینکه هیچ مشکلی برای تخصیص و تامین ارز در گمرک برای موارد مربوط به خط تولید که در تامین کالای اساسی مجوزهای مربوطه گرفته شده وجود ندارد، گفت: برای خدمات تولیدی هم مشکلات برطرف شده و هیچ واحد تولیدی نیست که ۷۰ درصد کالا بدون کد رهگیری بانک داده نشود.

معقولی اضافه کرد: برای انتهای سال و سال آینده نیز طرح‌های جدیدی داریم تا روال خروج کالا از گمرک تسهیل شود که با کاهش نرخ دلار و ارز هم مشکلات تخصیص ارز در حال برطرف شدن است.

او با بیان اینکه تلاطمات ارزی و سیاست‌ها بسیاری از گزینه‌ها را متغیر کرده است، گفت: افزایش و کاهش نرخ ارز تاثیرات عمیقی می‌گذارد که سازمان‌ها به همان نسبت باید خود را با شرایط تطبیق دهند. بالای ۹۵ درصد کالاها زیر سه روز ترخیص می‌شود و مشکلات در حال برطرف شدن است.

روال خروج کالا از گمرک تسهیل می‌شود
تاریخ: سه شنبه 4 دی 1397