Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سه هزار و200 مورد ماده اولیه و قطعات مورد نیاز تولید برای واردات به مناطق‌‌آزاد و ویژه اقتصادی از ثبت سفارش معاف شد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «فرشاد مقیمی» افزود: به منظور تسهیل فرآیند تولید ملی، فهرستی از کالاهایی که نیاز به ثبت سفارش ندارند به شورای عالی مناطق آزاد و گمرک ارائه شد.
وی به مصوبه اخیر هیات وزیران و اعمال سیاست های حمایتی برای حفظ و صیانت از تولید اشاره کرد و گفت: به منظور تسهیل در فرآیند تولید داخلی، واردات مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید به مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی در چارچوب فهرست اعلامی وزارت صنعت، براساس مقررات این مناطق و بدون ثبت سفارش در وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز اعلام شده است.
مقیمی، تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع را از دغدغه‌های اصلی صاحبان صنایع برشمرد و ادامه داد: تسهیل فرآیند تولید در شرایط کنونی از مهمترین برنامه‌های وزارتخانه است و در این راستا علاوه بر شناسایی مشکلات گمرکی واحدهای تولیدی، تدابیری برای تسریع در ورود مواد اولیه به کشور اندیشیده شد.
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: کنترل پنل الکتریکی مخصوص لوازم خانگی (یخچال، لباسشویی، لوازم صوتی و تصویری نظیر تلویزیون، رادیو پخش وغیره)، انواع روتور مخصوص ژنراتور نیروگاهی، فولادهای غیرممزوج تراشکاری، اجزا و قطعات شیرآلات چدنی و فولادی و پنوماتیک، قطعات و ملحقات ماشین آلات چاپ مورد استفاده برای چاپ به وسیله صفحات، سیلندرها و سایر اجزای چاپ نخ و پارچه های مختلف بویژه پارچه های تار و پود باف از سایر الیاف نساجی نباتی، پارچه های تار و پود باف از نخ کاغذی و غیره از جمله اقلامی است که در فهرست معافیت از ثبت سفارش به گمرک و شورای عالی مناطق آزاد اعلام شده است.
مقیمی همچنین ورود قطعات منفصله برای تولید لیفتراک به استثنای دکل‌کامل، اکسل فرمان، رینگ، شاسی، وزنه تعادلی، کابین راننده ، باتری، رادیاتور آب، لاستیک و کپسول مخصوص لیفتراک گازی با هر درصد ساخت داخل، شیر مخصوص آبگرم کن‌ گازی، قطعات کنتور تولید یا مصرف گاز، اجزا و قطعات کوره و فر برقی صنعتی یا آزمایشگاهی، اجزا و قطعات ماشین های جوشکاری و لحیم کاری و داغ افشانی فلزات یا سرمت ها، برخی محصولات دارویی، مواد اولیه شیرخشک اطفال، روغن خام، مغز مداد سیاه و رنگی و مغز قلم خودکار را از دیگر محصولاتی اعلام کرد که برای ورود به کشور از طریق مناطق آزاد نیازی به ثبت سفارش ندارند.
برپایه این گزارش، معاون وزیر صنعت پیشتر در گفت وگو با ایرنا به مصوبه سران قوا اشاره کرد که براساس آن برای کمک به بخش تولید، واردات برخی مواد اولیه، قطعات یدکی و ماشین آلات تولیدی از مناطق آزاد بدون ثبت سفارش امکانپذیر است.
مقیمی گفت: این مصوبه از چهارشنبه هفته گذشته (پنجم دی ماه) به مناطق آزاد ابلاغ شده و سه هزار و 243 کد تعرفه ای در حوزه تولید را شامل می شود که در تارنمای مناطق آزاد قابل رویت است.

معافیت ثبت سفارش واردات ۳ هزار قلم کالا به مناطق ‌آزاد
تاریخ: دوشنبه 10 دی 1397