Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

برخورد با برندهای محرز پوشاک قاچاق که در مرحله اول صد برند محرز متخلف عرضه کننده پوشاک قاچاق را هدف قرار داده مطلقا موجب اخلال در نظم بازار نمی شود حتی کمبود پوشاک در شب عید به سبب برخورد با متخلفین اصلاً درست نیست.

هفته گذشته ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اقدامی ارزنده و هماهنگ اخطارهای لازم را به مراکز عرضه پوشاک قاچاق توسط برندهای محرز ارائه نمود و مهلتی را جهت جمع آوری پوشاک قاچاق به ایشان اعلام کرد.
ضمن تشکر از این اقدام ارزنده نهادهای نظارتی و ضابط قانون ، خبرهای رسیده از تحرکات جریان های سازمان یافته قاچاق پوشاک حاکیست هجمه سنگینی با راهبری بخشی از مدیران یکی از اتحادیه‌های پوشاک ایران در مخالفت با این طرح آغاز شده و مافیای قاچاق پوشاک با طرح برهم خوردن نظم بازار، نسبت به ادامه برخورد با برندهای متخلف هشدار داده اند.

جالب اینجاست که در مرحله اول این طرح که برخورد با حدود صد فروشگاه متخلف را هدف گرفته و منافع تعداد اندکی از باند قاچاقچیان در این مرحله به خطر افتاده، هجمه این جریان شروع شده و افراد آنها را به تکاپو انداخته است تا جایی که شنیده شده به جلسات مختلف در بالاترین نهادهای دولتی و انتظامی راه پیدا می‌کنند و آشکارا اقدام به مخالفت می‌نمایند و وا اسفا بر نهادهای نظارتی اگر این‌بار در سال حمایت از کالای ایرانی ، بدون شنیدن صدای بخش تولید ، تحت تاثیر توجیهات توخالی این جریان قرار گیرند.

اگر بیست قاچاقچی با صد فروشگاه براحتی بتوانند در برابر قانون بایستند و دولت و مردم را با توجیهات غیر علمی و غیر کارشناسی قانع کنند و اشتغال هزاران کارگر این صنعت را به خطر اندازند ، چه امیدی به اجرای عدالت و قانون در کشور باقی می‌ماند. تبعاً مجریان قدرتمند قانون از تهدید و ارعاب تعداد اندکی قاچاقچی هراس ندارند و بخوبی از عهده کار خود بر می آیند اما جریان سازی و ارائه آدرس های غلط نباید سایه شوم تردید را بر اقدامات صحیح ایشان بیافکند.
مسلما مسئولیت هرگونه بی نظمی و اخلال در امنیت عمومی بر عهده هشدار دهندگان است که متاسفانه از زبان عده معدودی از متولیان صنف توزیع پوشاک تهران بازگو می شود.

ذکر چند نکته در این میان ضروری است:
1- برخورد با برندهای محرز پوشاک قاچاق که در مرحله اول صد برند محرز متخلف عرضه کننده پوشاک قاچاق را هدف قرار داده مطلقا موجب اخلال در نظم بازار نمی شود چرا که این صد برند، پوشاک خارجی را در قالب برندهای معتبر بین المللی عرضه کرده و مربوط به دهک مصرف کننده پوشاک لاکچری می شوند و هیچ تاثیری در عرضه عمومی پوشاک ندارند. بیش از صدهزار فروشگاه عرضه کننده پوشاک در کشور وجود دارد که مسلما برخورد با صد فروشگاه خللی در کلیت بازار ایجاد نمی کند چرا که نسبت یک به هزار فروشگاه ، عدد ناچیزی است اما همین نسبت ناچیز هم قاچاقچیان را به وحشت انداخته است و اتفاقا این وحشت و تکاپو در عمله های این جریان ، بیانگر درست بودن برخورد و صحیح بودن هدفگذاری این طرح است.


2- آدرس غلطی که متاسفانه برخی افراد در برخورد با برندهای محرز قاچاق پوشاک مبنی بر کمبود پوشاک در شب عید به سبب برخورد با متخلفین می دهند مطلقا صحیح نیست چرا که اولا به دلیل توانمندی های کشور در حوزه تولید پوشاک که هم اکنون تنها از بخشی از این توان استفاده می شود، هیچگونه نگرانی در تامین پوشاک وجود ندارد ثانیا صد فروشگاه چه نقشی در تامین پوشاک کشور دارند؟ کمتر از یک هزارم.


3- طرح ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بصورت مرحله ای و شروع از برندهای محرز که عمدتا کالای لاکچری در مجتمع های بزرگ تجاری و با قیمت بالا توزیع می کنند بسیار دقیق و خوب طراحی شده و جای هیچگونه نگرانی در نیاز مردم به پوشاک را باقی نمی گذارد. از سوی دیگر ارائه اخطار از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به جای برخورد، علیرغم پایان مهلت های ارائه شده، نشان از دقت این ستاد در برنامه ریزی و عدم ایجاد التهاب در جامعه دارد همانطور که مطابق گزارش های موجود در رسانه ها، برخورد محترمانه با متخلفان صورت گرفته است که متاسفانه به جای اینکه تشکر آنها را در پی داشته باشد منجر به جری شدن و قلدری ایشان شده است. بنابراین اخلال در نظم بازار به جهت این برخوردها امری موهوم است مگر اینکه هشدار دهندگان اخلال در نظم، خود بی نظمی و نا امنیتی ایجاد کنند و مسلما مسئولیت هرگونه اخلال در نظم عمومی برعهده هشدار دهندگان می باشد.


4- جالب اینجاست مسئولین محترم جای اینکه نگران 600 هزار شغل در زنجیره تولید پوشاک باشند ، پای صحبت ها و نگرانی های افرادی نشسته اند که خواسته یا ناخواسته ، جاهلانه یا عامدانه از منافع معدود متخلفین قاچاق پوشاک حمایت می کنند آنهم بیست قاچاقچی با صد فروشگاه. آیا منافع این صد فروشگاه ارجح است یا بیست هزار واحد تولیدی صنفی و 1500 واحد صنعتی تولیدکننده پوشاک !!!

مردم و بخش خصوصی در زنجیره تامین پوشاک منتظر چگونگی عملی شدن قول های داده شده از سوی مسئولین در نحوه برخورد با قاچاق پوشاک توسط برندهای محرز هستند. اگر قاچاقچیان موفق شوند مسئولین را با هیاهو، تهدید، ارعاب  بترسانند و موجبات عدم برخورد را فراهم آورند ، بخش خصوصی از پای نخواهد افتاد و مسلما مطالبات به حق خود را از طرق مختلف پیگیری خواهد کرد. مسئولین دقت کنند: بیست نفر در برابر ششصد هزار نفر مردم و رسانه ها نظاره گرند.

سعید جلالی قدیری ـ دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران

آیا نهادهای نظارتی این‌بار موفق به برخورد با متخلفین پوشاک قاچاق می‌شوند؟
تاریخ: دوشنبه 10 دی 1397