Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

رئیس اتاق ایران می‌گوید:وقتی یک سرمایه‌گذار در فضای داخلی کشور پول و سرمایه خود را صرف کرده و زیرساخت‌ها و امکاناتی را فراهم کرده که می‌تواند از آنها بهره ببرد، قطعاً به دنبال آن نخواهد بود که با نیاوردن ارز صادرات خود، به واحدهای تولیدی‌اش فشار وارد کند.

رئیس اتاق ایران معتقد است در شرایط فعلی باید اعتماد دو جانبه میان صادرکنندگان و سیاست گذاران دولتی شکل بگیرد.

غلامحسین شافعی تأکید کرد: با توجه به فشارهایی که از طریق تحریم‌ها به وجود آمده، در شرایط فعلی صادرکنندگان می‌توانند با استفاده از امکاناتی که در اختیاردارند، شرایط را برای مدیریت اوضاع اقتصادی ایران بهتر کنند. ازاین‌رو بخش خصوصی آماده است با استفاده از ظرفیت‌های خود در این دوره کاملاً فعال باشد.

به گفته وی، در شرایط فعلی آنچه اهمیت بسیار زیادی دارد، به وجود آمدن یک اعتماد دوجانبه میان صادرکنندگان و سیاست‌گذاران دولتی است؛ درصورتی‌که این اعتماد به وجود آید، می‌توان از فرصت شکل‌گرفته بهترین استفاده را برد، اما در غیر این صورت باید شاهد آن باشیم که فعالان اقتصادی فشارهای بیشتری را تحمل کنند.

رئیس اتاق ایران  بابیان اینکه صادرکنندگان بزرگ حتی به بازنگرداندن ارز حاصل از فروش خود فکر هم نمی‌کنند توضیح داد: وقتی یک سرمایه‌گذار در فضای داخلی کشور پول و سرمایه خود را صرف کرده و زیرساخت‌ها و امکاناتی را فراهم کرده که می‌تواند از آنها بهره ببرد، قطعاً به دنبال آن نخواهد بود که با نیاوردن ارز صادرات خود، به واحدهای تولیدی‌اش فشار وارد کند.

شافعی ادامه داد: قطعاً درصورتی‌که شرایط مهیا باشد، صادرکنندگان نسبت به واردکردن ارز خود اقدام می‌کنند و این منابع می‌تواند در نگاه کلان به اقتصاد کشور نیز کمک کند.

شافعی در پاسخ به این سؤال که پارلمان بخش خصوصی برای مدیریت این فضا چه امکاناتی را در اختیار دولت قرار می‌دهد اظهار کرد: خوشبختانه در جلسه اخیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اعضا به این جمع‌بندی رسیدند که یک کمیته مشترک شرایط فعلی را بررسی کند که اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در این پروسه حضور و نماینده خواهد داشت.

رئیس اتاق ایران ادامه داد: بخش خصوصی به‌منظور مدیریت بهتر بازار ارز و بازگشت ارزهای صادراتی پیشنهادهایی را ارائه کرد که بنا شد در آینده نزدیک کمیته مشترک تعریف‌شده آن را به‌طور کامل بررسی کند که امیدواریم با لحاظ کردن نظرات فعالان بازار درنهایت سیاستی به تصویب نهایی برسد که برای اقتصاد ایران نتایج مثبت قابل‌توجه به همراه آورد.

صادرکنندگان بزرگ به باز نگرداندن ارز، فکر هم نمی‌کنند
تاریخ: شنبه 15 دی 1397