Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: مشکلات داخلی بیش از تحریم‌ها، اقتصاد ایران را آزرده کرده است و اگر مدیریت نشود، اقتصاد ایران به شدت متاثر می‌شود.

ه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مسعود خوانساری امروز در نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران اظهار کرد: یک میلیون نفر در شبکه‌های مجازی موضوع  طرح پویش موانع کسب و کار را پیگیری کرده‌اند و ارتباط میان اعضاء با اتاق به خوبی برقرار شده است؛ علت اجرای چنین طرحی، این بود که هر روز شکایت‌های زیادی به اتاق بازرگانی می‌رسد که موانع پیش روی تولید و کسب و کار را اعلام می‌کند؛ به خصوص اینکه این موانع، اقتصاد ایران را مختل کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران ادامه داد: اگرچه مشکل تحریم بر هیچ کس پوشیده نیست؛ اما مشکلات داخلی بیش از تحریم‌ها، اقتصاد ایران را اذیت می‌کند که اگر مدیریت نشود، اقتصاد ایران به شدت متاثر خواهد شد؛ این در حالی است که این مشکلات را در وزارتخانه‌ها و دولت می‌توان حل کرد و حتی در جلسات سران سه قوه نیز می‌توان مطرح کرد تا تصمیم‌گیری لازم در مورد آن صورت گیرد.

وی با درخواست ساماندهی ثبت سفارش گفت: گردش ثبت سفارش، مشکلات زیادی را ایجاد کرده که اکنون یکی از موانع اصلی پیش روی تولید و تجارت کشور است، پس باید مهلت آن شش ماهه شود؛ در حالیکه اکنون سه ماهه است. 

وی ادامه داد: البته نباید موضوع مواد اولیه را نیز نادیده گرفت؛ این در حالی است که ماشین آلات نیز به گمرکات آمده است، اما مشکلات ثبت سفارش، ترخیص آن‌ها را با مشکل مواجه کرده است.

خوانساری با اشاره به ضرورت انجام واردات بدون انتقال ارز اضافه کرد: واحد‌های تولیدی مشکلات بسیاری را برای تامین مواد اولیه و واسطه‌ای خود دارند، پس اگر قرار باشد که ثبت سفارش و مراحل طولانی آن در سامانه نیما نیز طی شود، مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد و بنابراین پیشنهاد می‌شود واردات بدون انتقال ارز برای مواد اولیه انجام شود.

وی خواستار آزادسازی ورود موقت برای حمایت از تولید شد و گفت: در رابطه با مناطق آزاد مجوزی صادر شده است که 3200 قلم کالا به مناطق آزاد بیاید، این موضوع را تسریع کرده است، ولی نیاز به متممی دارد تا این کالا‌های مرتبط با واحد‌های تولیدی از مناطق آزاد به سرزمین اصلی وارد شود.

خوانساری با اشاره به نامه نگاری‌های اتاق تهران با وزیر صنعت گفت: از این وزارتخانه درخواست می‌شود که مشکلات و بحران‌های پیش روی صنعت و تولید کشور را حل کند؛ چراکه اگر نجنبیم، به دست خود گرهی به گره‌های موجود اضافه خواهیم کرد؛ زیرا اکنون بسیاری از صنایع و تولیدکنندگان دچار مشکل هستند و روز به روز واحد‌های تولیدی تعدیل نیرو می‌کنند و با مشکل مواجه شده اند.

وی با اشاره به اینکه انتخابات اتاق‌های بازرگانی 11 اسفند برگزار می‌شود گفت: باید تشویق کرد تا همه اعضا در انتخابات حضور یابند. هر چقدر رای بیشتری به صندوق ریخته شود، اقتدار اتاق‌ها بیشتر خواهد شد. هر چقدر اعضا بیشتر حضور یابند، مطالبه گری اتاق بازرگانی به نفع تولید و کسب و کار از دولت بیشتر خواهد بود.

سوء مدیریت و مشکلات داخلی بیش از تحریم اقتصاد ایران را آزار می‌دهد
تاریخ: چهارشنبه 26 دی 1397