Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

پدرام سلطانی گفت: دولت یکبار برای همیشه فعالیت‌های اقتصادی را به طور کامل و شفاف به بخش خصوصی واقعی واگذار کند و آن را تحت عناوین مختلف به مجموعه‌هایی که به نوعی خودشان دولت هستند یا دولت در دولت هستند واگذار نکند چرا که در شرایطی مثل شرایط تحریم آسیب کمتری به کشور وارد شود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران شامگاه چهارشنبه در مراسم شصت و پنجمین سالگرد تأسیس انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته در باشگاه وزارت امور خارجه ضمن تبریک سالگرد تأسیس انجمن کشتیرانی به اعضای آن و فعالان در عرصه کشتیرانی، گفت: دریا نماد ارتباط و یکپارچگی تنها کره مسکون منظومه شمسی است. دریا نماد ارتباط بین کشورها، تجارت، یکپارچگی، تعامل، همکاری، تبادل و تجارت است.

پدرام سلطانی اظهارداشت: در شرایطی که کشورمان با شدیدترین نوع تحریم ها در سالیان گذشته مواجه شده اهمیت و ارزش تعاملات جهانی بیش از پیش بر ما، دولت و مسئولان آشکار می‌شود.

سلطانی افزود: اگر به این نماد، تعامل و ضرورت و اهمیت تعامل با جامعه جهانی بیش از این‌ها توجه کرده بودیم و برای آن تلاش می‌کردیم امروز در چنین شرایطی بهتر می‌توانستیم مسائل و مشکلات و فشارهای ناشی از تحریم را حل و فصل کنیم.

نایب رئیس اتاق ایران تاکید کرد: ما باید بدانیم که خواسته یا ناخواسته، کشوری هستیم در میان قریب به ۲۰۰ کشور دنیا چه قواعد این بازی را قبول داشته باشیم و چه نداشته باشیم مجبوریم در تعامل با این کشورها قرار بگیریم.

وی افزود: چه سازمان های بین المللی و جهانی را عادلانه و حضور در آنها را باعث توسعه کشور بدانیم یا ندانیم باید مبادرت به این کار کنیم. حق را زمانی می‌توانیم بگیریم که وارد بازی شویم. من گمان می‌کنم که با وجود اینکه تحریم‌ها مسائل و مشکلات زیادی برای ما ایجاد کرده اما فرصتی برای درنگ و بازنگری در مسیری که آمدیم و برای تحکیم مسیری که در پیش رو داریم است.

وی افزود: باور دارم که در تحریم عیار بخش خصوصی بیشتر از شرایط عادی آشکار می‌شود. زمانی که دولت از محل درآمدهای نفتی در تنگنا قرار می‌گیرد به اهمیت منابعی که بخش خصوصی می‌پردازد بیشتر واقف می‌شود. فکر می‌کنم بهترین فرصت برای مذاکره و برای تفاهم با دولت چنین زمانی است؛ زمانی که در حکمرانی اقتصادی خود تردید کنیم از این منظر که چگونه می‌توانیم آن را بهبود بخشیم.

سلطانی اظهارداشت: من این روزها به همکاران خود می گویم که کار ما در تعامل با دولت‌ها این بوده که آنها بخشنامه و آیین نامه می‌نوشتند و در آنها مضایق، خطاها و مشکلات و یا موانعی برای بخش خصوصی به وجود می‌آمد و ما تلاش می‌کردیم آنها را اصلاح کنیم. امروز که به گذشته نگاه می‌کنیم می‌بینیم که در این زمینه دولت نسبت به ما دست بالا داشته است؛ زیرا تنظیم و صدور بخشنامه بسیار سریع‌تر از توان ما برای اصلاح بخشنامه‌ها و تصمیمات قبلی انجام می‌شده است. ما یکی به دست می آورده ایم و ۱۰ مورد دیگر تصویب می‌شده است و این مسیر درستی نبوده است.

وی تاکید کرد: امروز ما باید این مسیر را عوض کنیم.

نایب رئیس اتاق ایران بیان کرد: کشور ما در حکمرانی بندر و دریا هم مسائل و مشکلاتی دارد و اگر بخش خصوصی در حوزه حمل ونقل قدرت و گستردگی و توانی بیشتر از توان ارجمند و قابل اهمیت امروز را داشت حتماً مشکلات کمتری در حمل و نقل داشتیم. قطعاً برای حل همین مشکلات نیز راهکارهایی پیدا می کنیم. شما ابتکار عمل، چابکی و ارتباطات گسترده و قدرت تحرکی در دنیا دارید که این مشکلات را قابل حل می کند.

وی اظهار امیدواری کرد که دولت نیز این را ارزش بداند و ارج بنهد و به این موضوع توجه کند که یکبار برای همیشه فعالیت‌های اقتصادی را به طور کامل و شفاف به بخش خصوصی واقعی واگذار کند و آن را تحت عناوین مختلف به مجموعه‌هایی که به نوعی خودشان دولت هستند یا دولت در دولت هستند واگذار نکند چرا که در شرایطی مثل شرایط تحریم آسیب کمتری به کشور وارد شود.

سلطانی گفت: این گفتمان را در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی با دولت اغاز کرده ایم و ادامه می‌دهیم؛ اگرچه مدیریت بحران را خوب یاد نگرفته ایم.

وی افزود: بخش خصوصی در دوره گذشته تحریم‌ها تمرین خوبی انجام داد اما به نظر می‌رسد درس های تمرین مرتبه قبل در بخش دولتی فراموش شده است. در این دوره طبیعتاً با نتایجی که از تلاش های بخش خصوصی ایجاد خواهد شد، راه حل مشکلات هم به دست می‌آید. به اعتقاد من، حتماً می‌توانیم این بار به نتیجه بهتری از حیث تبیین جایگاه بخش خصوصی برسیم.

دولت یکبار برای همیشه اقتصاد را به بخش خصوصی واقعی واگذار کند
تاریخ: شنبه 29 دی 1397