Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی در نامه‌ای به وزیر کشور یاد آور شد: قاچاق سالانه ۲.۶ میلیارد دلاری پوشاک، کارآفرینی و تولید در این رشته را نابود کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، داود گودرزی دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی در نامه‌ای به عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور اعلام کرد: قاچاق سالانه ۲.۶ میلیارد دلاری پوشاک، کارآفرینی و تولید در این رشته را نابود کرده است.

متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر رحمانی فضلی

وزیر محترم کشور و نماینده رئیس جمهور در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

سلام علیکم؛

با احترام همان گونه که مستحضرید قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از دی ماه 92 در مجلس شورای اسلامی تصویب و سپس توسط ریاست محترم جمهوری ابلاغ شد و علیرغم گذشت 5 سال از تصویب و ابلاغ،  گام‌های بسیار مهمی از این قانون راهگشا برداشته نشده و برخی از دستگاه‌های اجرائی اهتمام لازم را ندارند.

در هفته های اخیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اقدامی قابل تقدیر هرچند دیر هنگام اقدام به جمع آوری پوشاک قاچاق در برخی از فروشگاه ها نموده که با مقاومت هایی رو به رو شده است­، به نحوی که برخی مسئولین دولتی و بخش خصوصی نیز در رفتاری عجیب به حمایت از قاچاق فروشان پرداختند و با سنگ اندازی و ایجاد شبهات متعدد مانع این امر مهم شده‌اند و سرانجام در حالی که استانداری تهران باید حامی تولید، کارگر و کالای ایرانی باشد، در اقدامی دور از ذهن که موجبات بدبینی فراوان تولیدکنندگان و کارگران را در پی داشته است، طرح مبارزه با قاچاق پوشاک را متوقف نموده است.

مایه بهت و حیرت است در سالی که به نام کالای ایرانی مزین شده است و باید جذابیت های تولید سبب جذب سرمایه به بازار پوشاک ایرانی شود، در اقدامی متناقض به جای امنیت تولید، امنیت قاچاقچیان و قاچاق فروشان تضمین می شود که به راحتی بتوانند پوشاک قاچاق خود را بدون نگرانی و ریسک در سطح بازار عرضه کنند.

بازار پوشاک دارای ظرفیت اشتغال آفرینی برای 600 تا 700هزار نفر است ولی متاسفانه با توجه به 6/2 میلیارد دلار قاچاق پوشاک در سال گذشته نه تنها کارآفرینی انجام نشده است بلکه حداقل 260هزارنفر در این حوزه بیکار شده اند و این صنعت که چشم امیدی به بازار شب عید دارد را با مشکلات بیشتری روبرو نموده است.

لذا درخواست می شود:

1-طرح مبارزه با قاچاق پوشاک سریعا عملیاتی و برخورد قاطعی با عرضه کنندگان پوشاک قاچاق شود تا درس عبرتی برای سایر قاچاقچیان و قاچاق فروشان محسوب شود.

2- سریعا علل توقف طرح بررسی و با عواملی که از سر ترس یا نفع مشترک با قاچاق فروشان اقدام به سنگ اندازی و توقف طرح نموده اند برخوردی جدی و عبرت آموز شود. رفتار غیرمسئولانه افراد مسئول در این حوزه نابخشودنی است زیرا علاوه بر ایستادگی در برابر مبارزه با قاچاق موجبات گستاخی بیشتر قاچاقچیان و قاچاق فروشان در برابر قانون در آینده را فراهم کرده‌اند و هم‌زمان سبب ناامیدی و بدبینی مردم نسبت به نظام شده اند. 

3- با عنایت به مخاطرات امنیتی، اقتصادی، فرهنگی و سلامت توزیع و یا بازتوزیع کالای قاچاق، پوشاک مکشوفه در زمانی مشخص و با حضور اصحاب رسانه به آتش کشیده شود تا مایه دلگرمی تولیدکنندگان و کارگران ایرانی شود.

قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی آمادگی خود را جهت همیاری با نهادهای مسئول در حوزه سلامت اقتصادی و مبارزه با مفاسد اقتصادی اعلام می نماید و در صورت لزوم در جلسه ی حضوری توضیحات تکمیلی ارائه خواهد شد.

در ضمن گوشه‌ای از اهمیت مبارزه با قاچاق پوشاک به صورت مختصر به پیوست+   + ارسال می‌شود.

داود گودرزی دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی

دبیر قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد در نامه به وزیر کشور: تولید پوشاک با قاچاق 2.6 میلیارد دلاری نابود شده است
تاریخ: یکشنبه 7 بهمن 1397