Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پیراهن، تصمیم دولت مبنی بر ممنوعیت واردات پوشاک را اقدام امیدوارکننده‌ای دانست که می‌تواند به نفع تولیدکنندگان داخلی این محصول باشد.

مجتبی درودیان در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با بازار شب عید پیراهن، اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های تولیدکنندگان این محصول تأمین مواد اولیه تولید همچون دکمه، زیپ و نخ است و با وجود آنکه کمبودی در بازار وجود ندارد، اما نوسان قیمت دلار عاملی شده تا قیمت مواد اولیه همچون نخ در سال جاری بیش از ۱۰ برابر رشد کند.

وی با بیان این‌که قیمت هر دوک نخ در ابتدای سال ۲۵۰۰ تومان بوده و در حال حاضر به ۲۸ هزار تومان افزایش یافته است، تاکید کرد: در شرایط فعلی برای ادامه حیات تولید تمام خریدها به صورت نقدی شده و این موضوع سرمایه در گردش بسیار زیادی را طلب می‌کند و این در حالی است که با رشد قیمت دلار در سال جاری سرمایه تولیدکنندگان به شدت کاهش یافته است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پیراهن خاطرنشان کرد: بازار با کمبود مواد اولیه و محصول نهایی مواجه نیست، اما رشد قیمت‌ها شرایط را به سمتی برده که از میزان تقاضا در بازار کاسته شده است. البته در همین شرایط تصمیمات دولت مبنی بر ممنوعیت واردات پوشاک وضعیت امیدوارکننده‌ای را برای تولیدکنندگان رقم زده که آثار این تصمیم و اجرای درست آن باید در ماه‌های آینده خود را نشان دهد.

درودیان یادآور شد: تولیدی‌های پوشاک و پیراهن با حداکثر توان فعلی خود به تولید پرداخته‌اند و بازار با کمبود نیاز در محصول نهایی مواجه نیست.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در سال‌های اخیر میزان سفارش‌دوزی کاهش یافته است، اظهار کرد: میزان سفارش‌دوزی در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته و مردم برای رفع نیاز خود به سمت کالاهای آماده و دوخته شده سوق پیدا کرده‌اند، زیرا محصول آماده نسبت به پوشاک سفارش‌دوزی قیمت کمتری دارد.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پیراهن تاکید کرد: برای دوخت و دوز پیراهن ساده از سوی اتحادیه نرخ مصوبی با توجه به جنس مواد مصرفی و کیفیت دوخت از ۳۰ تا ۵۵ هزار تومان تعیین شده است.

درودیان تصریح کرد: در شرایط فعلی با توجه به کاهش میزان سفارش‌دوزی فعالان صنف پیراهن‌دوزان که در واحدهای صنفی سطح شهر فعالیت دارند برای گذران زندگی به تعمیر پیراهن و شلوار روی آورده‌اند و عمده سفارش‌های دوخت پیراهن مربوط به افراد درشت‌اندام و ریزاندام است.

وضعیت بازار شب عید پیراهن
تاریخ: دوشنبه 29 بهمن 1397