Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

پوشاک از نمونه محصولاتی است که بازار آن در شب عید در مقایسه با ایام و مقاطع دیگر سال، به مراتب با رونق هر چه بیشتری همراه می‌شود.

 در میان نیاز‌های اساسی انسان، پوشاک از اهمیت ویژه و خاصی برخوردار است و همین اهمیت  باعث شده است تا گردش مالی حوزه مذکور در جهان با ضریب قابل توجهی همراه شود.

در  دهه‌ها و سالیان اخیر با ظهور  مد‌های گوناگون، بازار پوشاک نیز از تنوع و تکثر قابل توجهی برخوردار شده است.

بنابر یک رَویه و قاعده نانوشته، بازار پوشاک در شب عید با رونق قابل توجهی همراه است و به واقع میزان عرضه و فروش واحد‌ها و فروشگاه‌های توزیع کننده البسه، به میزان فزاینده‌ای افزایش می‌یابد.

مجید حیدری، یکی از فعالان حوزه فروش و عرضه پوشاک در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به ظرفیت‌های بالقوه و قابل توجه صنعت پوشاک در عرصه اشتغالزایی اظهار کرد: اساسا نساجی از نمونه صنایع محوری و برجسته در جهان محسوب می‌شود و بسیاری از کشورها، صرفا با اتکای به این صنعت، اقتصاد خود را متحول کرده اند که یکی از مصادیق  بارز آن، کشور ترکیه است که امروزه با تولید، دوخت و عرضه البسه و پوشاک گوناگون، به سود‌های هنگفت و قابل توجهی دست یافته است.

وی افزود:  انتظار می‌رود با سرمایه گذاری در صنعت پوشاک، ضریب دستیابی به موفقیت های ارزندة اقتصادی در کشور، بیش از پیش افزایش یابد.

حیدری تصریح کرد: شب عید و هفته‌ها و روز‌های منتهی به پایان سال، فرصتی مغتنم برای صنعت پوشاک در ایران به شمار می‌رود و در صورت تدوین و طراحی برنامه ریزی‌های هوشمندانه، صنعت مذکور به موفقیت‌های بسیاری دست پیدا خواهد کرد.

این فعال در حوزه فروش و عرضه پوشاک گفت: برنامه ریزی در حوزه مذکور در دو بخش کلان و خرد و تولیدی و توزیعی قابل بررسی است و بدون تردید در صورت پیش بینی تمهیدات مقتضی می‌توان، از حیث اقتصادی به دستاورد‌های مطلوبی نائل شد.

وی افزود: در بخش تولید، با استفاده از پارچه‌های باکیفیت، دوخت حرفه‌ای و ظریف و البته استفاده از طراحی‌های مناسب و به فراخور ذائقه مشتری و نیاز جامعه، می‌توان گام نخستین و ابتدایی را به نحو شایسته‌ای برداشت.

حیدری گفت: گام بعدی به برنامه ریزی واحد‌های صنفی برای شب عید معطوف می‌شود که به اصطلاح توزیع کنندگان پوشاک با ویترین زدن مناسب و جذاب و البته قیمت گذاری و اخذ سود‌های منطقی، قادر خواهند بود از این فرصت مغتنم و طلایی، بهره گیری شایسته‌ای داشته باشند.

وی افزود: البته در این میان، برخی کسبه با طرح موضوعاتی خلاف واقع، اجناس معمولی را در پوشش البسه بِرَند به مشتریان پوشاک عرضه می‌کنند و از این کانال، سود‌های هنگفتی را به جیب می‌زنند.

این توزیع کننده پوشاک  گفت: مهمترین نکته در این خصوص به این واقعیت باز می‌گردد که با اطلاع رسانی دقیق به عموم جامعه، می‌باید این واقعیت فهم شود که بسیاری از البسه‌ای که تحت عنوان پوشاک برند یا اورجینال عرضه و به فروش می‌رسند همین تولیدات داخلی هستند که با الصاق یا برچسب محصولات خارجی برند، با قیمت‌هایی گزاف به مشتریان فروخته می‌شوند.

وی افزود: تبیین این خلاف گویی، سودجویی و به تعبیر دیگر فرصت طلبیِ برخی صنوف فعال در این حوزه (پوشاک و البسه)، برای مردم و افکار عمومی، به هموارتر شدن بستر لازم در راستای حمایت از کالای ایرانی و پشتیبانی از تولید داخلی کمک بسیاری خواهد کرد و از دیگر سو، مانع سودجویی برخی فروشندگان فرصت طلب از مردم خواهد شد.

مقایسه وضعیت بازار پوشاک در مناطق پایین نشین و مرفه نشین شهر

فرخ کسمایی، یکی از فروشندگان البسه در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، در تشریح وضعیت بازار شب عید بیان کرد:  نمی‌توان یک شرایط واحد را برای تمامی واحد‌های صنفی در نظر گرفت و به فراخور جانمایی فروشگاه‌ها و مناطق عرضه پوشاک، شرایط و کیفیت فروش نیز متفاوت است.

وی افزود: در مناطق پایین نشین شهرها، قیمت اجناس منطقی‌تر از مناطق مرفه نشین است و به تعبیر دیگر فاصله قیمتی بسیار قابل توجهی در نرخ گذاری قیمت پوشاک به نسبت مناطق پایین نشین و بالا نشین  مشاهده می‌شود.

کسمایی گفت: البته توجیه برخی از کسبه در این ارتباط (فاصله و اختلاف قیمتیِ مشهود و محسوس میان اجناس عرضه شده) مبتنی بر این امر است که اجاره بهای واحد‌های تجاری در مناطق مرفه نشین به مراتب بالاتر و سنگین‌تر از مناطق پایین نشین شهر است و البته در نقطه مقابل برخی از خریداران  پوشاک شب عید معتقدند هیچ دلیل و لزومی ندارد اجاره بهای بالا و سنگین فروشگاه‌های مناطق بالای شهر از جیب مصرف کننده یا خریدار پرداخت شود.

میزان فروش  نسبت به ماه‌های گذشته افزایش یافت/کاهش ضریب فروش نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل

نورا... صمدیان، یکی دیگر از فعالان بازار پوشاک (عرضه کننده البسه) در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، در ارتباط با میزان فروش و کسب و کار این صنف در این ایام گفت: طبیعتا میزان فروش البسه  نسبت به ماه‌های گذشته با افزایش هر چه بیشتری همراه شده است، زیرا قاعدتا در هفته‌ها و روز‌های منتهی به پایان سال، میل به خرید پوشاک و نونوار کردن لباس‌ها افزایش می‌یابد.

وی افزود: با همه این اوصاف، در کلیت امر، میزان فروش  نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل و حتی سنوات پیشین، کاهش یافته است که به تبع با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، وجود چنین شرایطی تعجب آور نخواهد بود.

صمدیان گفت: البته جمع بندی و نتیجه گیری نهایی در خصوص بازار پوشاک شب عید باید در هفته نخست فروردین ماه انجام پذیرد، زیرا رفتار خریداران قابل پیش بینی نیست و بخش قابل توجهی از متقاضیان البسه و پوشاک در آخرین روز‌های مانده به سال اقدام به خرید و تهیه لباس نو  می‌ کنند.

این فعال در عرصه فروش و عرضه پوشاک بیان کرد: برخی از گروه‌ها و اقشار جامعه با این ذهنیت که قیمت‌ها پس از تحویل سال شکسته می‌شود به خرید لباس اقدام می‌ کنند، البته  واحد‌های تجاری و فروشگاه‌های عرضه کننده لباس با در نظر گرفتن این موضوع که اجناسِ به جای مانده در مغازه‌ها تا مدت‌ها خاک خواهد خورد، تلاش می‌کنند به هر نحوی از انحا و با اخذ سود‌های حداقلی به فروش پوشاک باقیمانده در واحد‌های تجاری مبادرت ورزند.

وی افزود: با در نظر گرفتن این واقعیت‌ها، می‌باید جمع بندی نهایی از بازار پوشاک شب عید در هفته نخست فروردین انجام پذیرد.

قیمت البسه افزایش پیدا کرده است/میزان قاچاق پوشاک کاهش یافت

مهشید قاسمی، یکی از فروشندگان و عرضه کنندگان البسه زنانه در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، در ارتباط با شرایط حاکم بر بازار پوشاک، بیان کرد: یکی از واقعیت‌های بازار فعلی معطوف بر این امر می‌شود که قیمت و نرخ اجناس در مقایسه با سال گذشته با افزایش هر چه بیشتری همراه شده است که به تبع با توجه به افزایش نرخ اکثر قریب به اتفاق اقلام و اجناس موجود در بازار، طبیعتا بازار پوشاک نیز از پدیده افزایش قیمت‌ها مصون نمانده است.

وی افزود: این موضوع صرفا به بازار پوشاک زنانه خلاصه نمی‌شود و در ارتباط با بازار پوشاک و البسه مردانه نیز چنین وضع و شرایطی را شاهد هستیم.

قاسمی گفت: با همه این اوصاف، شاهد رخداد مبارکی هستیم که به واقع این پدیده را می‌توان به موازات نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت ارز‌های خارجی مورد تحلیل  قرار داد و آن کاهش میزان قاچاق البسه و پوشاک خارجی است.

وی افزود: طرح این موضوع به معنای عاری شدن بازار از البسه قاچاق نیست، اما شواهد و قرائن نشان می‌دهد میزان پوشاک قاچاق به نسبت سنوات گذشته با کاهش قابل توجهی همراه شده است.

این فعال در حوزه فروش و عرضه البسه زنانه در خاتمه یادآوری کرد: به اعتقاد بنده می‌باید از این فرصت ویژه، برای اقتصاد کشور و صنعت نساجی و پوشاکبهره برداری حداکثری شود و امید آن می‌رود با در نظر گرفتن منافع تولید کننده و مصرف کننده، ایام خوش و نوید بخشی را برای بازار پوشاک در هفته‌ها و روز‌های باقیمانده از سال شاهد باشیم.

فرصت ویژه شب عید برای رونق صنعت پوشاک
تاریخ: سه شنبه 7 اسفند 1397