Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

«افسانه محرابی» روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: برای جلوگیری از قاچاق کالاهای حوزه فعالیت دفتر صنایع نساجی و پوشاک، علاوه بر اجرای طرح شناسه کالا و کنترل و نظارت‌های لازم از سوی ارگان‌های ذیربط، موضوع تامین منابع و اعتبارات لازم برای ارتقای تولید داخل با جدیت پیگیری می‌شود.
وی تاکید کرد: مباحث فرهنگی و فرهنگ‌سازی نیز درباره تبعات منفی پدیده شوم قاچاق در حوزه فعالان اقتصادی و مصرف‌کنندگان بسیار ضروری است.
محرابی اضافه کرد: مطابق با ضوابط، از دی ماه 97 برخورد قانونی با محوریت ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با برندهای خارجی محرز قاچاق، آغاز و در مرحله بعدی در تهران و چندین استان کشور همچون مازندران، گیلان، اصفهان، البرز و فارس در حال پیگیری و اقدام است.
مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت خاطرنشان کرد: ممنوعیت واردات پوشاک موجب تقویت انگیزه، افزایش تولید داخلی و استفاده از ظرفیت‌های خالی در بخش صنایع نساجی و پوشاک شده که استمرار آن مستلزم تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی این حوزه است.
وی افزود: در این زمینه، برآورد تامین سرمایه در گردش مورد نیاز برای تثبیت تولید و تکمیل ظرفیت‌های خالی در واحدهای تولیدی زنجیره پوشاک کشور به مبادی ذیربط از جمله سازمان برنامه و بودجه کشور ارائه شده است.

** اصلاح نرخ پایه صادراتی محصولات نساجی و پوشاک
وی یادآوری کرد: پیرو درخواست فعالان صنعت نساجی، دفتر صنایع نساجی و پوشاک ضمن هماهنگی و استعلام از انجمن‌ها و تشکل‌های ذیربط و با توجه به شرایط اقتصادی کشور با هماهنگی گمرک جمهوری اسلامی ایران، اقدام به اصلاح نرخ پایه صادراتی محصولات این حوزه کرد که این مهم موجب تسهیل روند صادرات کالاهای نساجی و رفع شدن مشکلات اظهار ارز در سامانه نیما شد.
و به گفته کارشناسان، در دوران دولت‌های نهم و دهم برای بالا نشان دادن ارزش صادرات، نرخ‌های پایه صادراتی از سوی گمرک بالا و بیش از ارقام واقعی در نظر گرفته می‌شد؛ صادرکنندگان نیز برای برخوردار شدن از جوایز صادراتی یا معافیت‌های مالیاتی به این موضوع روی خوش نشان داده و اعتراضی نداشتند.
بیست و هشتم آبان ماه 97 که بانک مرکزی در بخشنامه‌ای چگونگی بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه‌ اقتصادی کشور را ابلاغ کرد، بازرگانان و صادرکنندگان واقعی شدن نرخ های پایه صادراتی را خواستار شده بودند.

** ساخت شهرک صنعتی پوشاک
مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت بیان داشت: هر چند موضوع ساخت شهرک صنعتی پوشاک در حوزه فعالیت سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران است، اما براساس آخرین گزارش سازمان مذکور، تاکنون انتخاب پیمانکار، تهیه و تصویب نقشه‌ها و اخذ مجوز مسیر اصلی تردد شهرک پوشاک انجام شده و مراحل دریافت مجوزهای قانونی استقرار، ساخت و تأمین انرژی مانند آب، برق و گاز در حال پیگیری و اقدام است.
، چهارشنبه 21 تیرماه 96 در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، توافق‌نامه پنج جانبه همکاری‌های مشترک برای تشکیل تعاونی تامین نیاز تولیدکنندگان و ساخت شهرک صنعتی پوشاک کشور امضا شد.
این توافق‌نامه بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، بانک توسعه تعاون، صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون و انجمن صنعت پوشاک کشور به امضا رسید.

** برنامه‌های سال 98
محرابی درخصوص برنامه‌های سال 98 دفتر صنایع نساجی و پوشاک اظهار داشت: برنامه‌های سال جدید با محوریت حفظ وضعیت موجود تولید و اشتغال به طور عمده مبتنی بر دو پروژه ویژه در حوزه صنایع نساجی و پوشاک است.
این مسئول خاطرنشان کرد: این برنامه‌ها با عنوان‌های «توسعه تولید و تجارت حوزه صنایع نساجی و پوشاک» و «ارتقای توان تولید ملی با افزایش 1.2 میلیارد دلاری ساخت داخل محصولات صادرات‌گرا در حوزه نساجی و پوشاک» در نظر گرفته شده است.
به گفته محرابی، پیگیری بازسازی و نوسازی خطوط تولید، پیگیری تامین سرمایه در گردش مورد نیاز واحدهای تولیدی، بازدید مستمر از واحدهای تولیدی مرتبط برای شناسایی مشکلات و حلقه‌های مفقوده تولید، مدیریت تعرفه‌ای و اصلاح قیمت‌های پایه وارداتی و صادراتی با رویکرد حمایت از تولید داخل، پیگیری و اقدام لازم برای کاهش قیمت تمام شده کالاهای تولید داخل همچون اصلاح قوانین، ضوابط تامین اجتماعی و امور مالیاتی از جمله برنامه‌های سال 98 است.
وی سایر برنامه‌های این دفتر را پیگیری اجرای ساماندهی واردات و عرضه پوشاک خارجی، پیگیری ایجاد شهرک‌ها و خوشه‌های تولیدی و توزیعی مختص پوشاک با همکاری سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، سازمان صنایع استان‌ها، استانداری‌ها و انجمن صنایع پوشاک و پیگیری ارتباط صنعت و دانشگاه در مباحث توسعه فناوری، خدمات فنی و مهندسی و ایجاد رشته‌های بین رشته ای کاربردی در صنعت مانند مد، طراحی، دوخت و مدیریت عنوان کرد.
، گردش مالی صنعت پوشاک در ایران سالیانه 14 میلیارد دلار برآورد و نیاز سالیانه پوشاک کشور 520 هزار تن تخمین زده می‌شود.
این صنعت با اشتغال‌زایی بالا، سرمایه‌بری کم و ارزش افزوده مناسب می‌تواند در شرایط تحریم، نقش موثری در تولید و اشتغال داشته باشد.
آمار 10 ماهه سال 97 محصولات حوزه نساجی و پوشاک حاکی از صادرات حدود 260 هزار تن به ارزش 955 میلیون دلار و واردات 10 ماهه در این حوزه 339 هزار تن به ارزش 947 میلیون دلار است.
این آمار در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر وزنی و ارزشی در صادرات این حوزه به ترتیب 18.7 درصد و 6.5 درصد رشد و در واردات به ترتیب 38.4 درصد و 36 درصد کاهش داشته است.
همچنین بیشترین حجم صادرات در 10 ماهه امسال در حوزه کفپوش سنجی ماشینی (فرش و موکت) به ارزش 377 میلیون دلار بوده است.

برخورد با قاچاق پوشاک، منجر به افزایش تقاضای بازار داخلی شد
تاریخ: شنبه 17 فروردین 1398