Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور اعلام کرد: برآورد مقدماتی مرکز آمار ایران نشان می دهد رشد شش ماهه اقتصادی ایران در سال جاری منفی دو درصد است.

به گزارش تاپ‌نیوز، محمدباقر نوبخت در جشنواره آموزش و پژوهش در نظام اداری که در مرکز آموزش مدیریت دولت برگزار شده است‌، گفت: در حالی که طبق برنامه چهارم و پنجم توسعه رشد اقتصادی به طور متوسط باید به هشت درصد می رسید در سال 90 این رشد سه درصد ، در سال 91 منفی پنج و هشت دهم درصد و در شش ماهه اول امسال منفی دو درصد بوده است.

وی افزود : از لحاظ منابع انسانی و مادی بسیار غنی و شایسته رشدهای اقتصاد به مراتب بالاتر هستیم.

نوبخت ادامه داد: در هشت سال گذشته حدود 700 میلیارد دلار منابع درآمدی داشتیم و با وجود این منابع بالای درآمدی امروز شاهد رشد منفی اقتصاد هستیم.

سخنگوی دولت افزود: رشد منفی اقتصاد را نباید تماما به پای تحریم گذاشت هرچند تاثیر تحریم را نمی نخواهم انکار کنم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش گفت : طبق قانون بودجه سال 92 منابع کشور 220 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده بود که 57 هزار میلیارد تومان از این مبلغ باید صرف کارهای عمرانی می شد و این در حالی است که آنچه تاکنون برای طرح های عمرانی کشور اختصاص یافته ، متاسفانه ده هزار میلیارد تومان است آیا با این مقدار اندک می توان انتظار تحول داشت؟

نوبخت از ساختار بخش اجرایی کشور نیز انتقاد کرد و گفت: در حالی که طبق سیاست های کلی نظام دستگاه اداری باید کوچک و چابک باشد در حال حاضر شاهد بخش اداری فربه و ناکارآمد هستیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت و نقش پژوهش در بهبود قدرت اجرایی کشور گفت : مدیران اجرایی باید از نتایج تحقیقات و پژوهش ها در ارتقای کیفیت کار خود استفاده کنند.

سخنگوی دولت خطاب به استادان مرکز آموزش مدیریت دولتی گفت : سه انتظار مهم از شما دارم اول کمک در جهت تهیه و تنظیم لایحه الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت که هرچند باید تا آخر امسال آماده می شد اما متاسفانه هیچ مستند علمی در این باره در دست ما نیست.

وی ادامه داد: تدوین لایحه برنامه ششم توسعه و سیاست های اجرایی اقتصاد مقاومتی نیز از دیگر مواردی است که باید با کمک بخش های پژوهشی و فکری دولت از جمله مرکز مدیریت دولتی تهیه شود.

تاریخ: سه شنبه 6 اسفند 1392