Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، با بیان اینکه کمبود نقدینگی و فشار مالیاتی بیشترین اثر را بر تولید دارند، گفت: برای دستیابی به رونق تولید در سال ۹۷، ۷ محور و ۳۵ پروژه تعریف کرده ایم.

ه گزارش خبرنگار شاتا، سعید زرندی در برنامه« تیتر امشب» شبکه خبر در خصوص رونق تولید گفت: رهبر معظم انقلاب امسال را سال رونق تولید نام گذاری کردند. به همین دلیل اگر سیاست ها تناقض پیدا کرد وزنه باید به سمت تولید برگردانده شود و رسانه ملی باید کمک کند دستگاه های دیگر هم همراه شوند. وزارت صنعت، معدن و تجارت در تمام سال ها رونق تولید را در برنامه داشته است، ولی اگر قرار است تولید به رونق برسد، باید نگاه متفاوت تمام دستگاه ها را داشته باشیم.
وی با بیان اینکه در وزارت صنعت، معدن و تجارت 10 محور را برای برنامه های رونق تولید سال 98 مشخص کردیم، گفت: توسعه تولید و ساخت داخل، توسعه صادرات غیر نفتی، توسعه معادن و محصولات معدنی، توسعه فناوری، توسعه مدیریت بازار، تامین مالی، توسعه سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار داخل در راس این محورها هستند.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت یکی از پروژه های محور توسعه تولید را استفاده از ظرفیت های نیمه تمام واحدهای صنعتی دانست و افزود: ظرفیت ما محدود است. تلاش داریم با واحدهایی که ظرفیت نیمه تمام دارند اشتراک منابع داشته باشیم. در این زمینه تاکنون 2 هزار واحد نیمه تعطیل شناسایی شده اند. همچنین توسعه صنایع نساجی و پوشاک و لوزام خانگی دو محور اصلی هستند که در حال پیگیری آن ها هستیم.
زرندی در خصوص مهمترین اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تولید عنوان کرد: در این زمینه 7 محور و 35 پروژه ذیل آن تعریف کرده ایم که تمامی این پروژه ها توسط وزارت صمت انجام نمی شود. امسال بر صادرات به کشورهای همسایه تمرکز داریم و از 15 کشور همسایه بر 5 کشور تمرکز بیشتری داریم.
وی با بیان اینکه این برنامه ها طبق برنامه ششم توسعه طراحی شده اند، گفت: ظرفیت های ما محدود است و امسال برنامه ها را بر نساجی و لوازم خانگی متمرکز کرده ایم. در چند سال گذشته با افت سرمایه گذاری مواجه بودیم و امسال برای استفاده از سرمایه مردمی از پیش از عید نوروز با بورس سعی بر جذب این سرمایه ها کردیم.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: وقتی صحبت از برنامه های توسعه می کنیم چهار حالت بازگشت به عقب، حفظ وضعیت موجود، رونق و حالت جهشی وضعیت را پیش رو داریم. سیاست سال 97 حفظ وضعیت موجود بود، اما سال 97 سالی سخت و موفق بود. افراد بسیاری از خارج کشور امید داشتند در آبان ضربه سنگینی به صنعت و تولید کشور وارد کنند، اما با سیاست های موجود این مشکلات رفع شد.
زرندی با بیان اینکه سال گذشته موفقیت ها و چالش هایی پیش رو داشتیم، افزود: سال 97 رشد ارزش تولید کشور در صنعت منفی شده است. طبق آمارها در شش ماه دوم سال 2 درصد پایین تر از سال 96 بوده است.
وی تصریح کرد: وقتی از ارزش افزوده صحبت می کنیم تورم در آن خیلی تاثیر دارد. اما با وجود مسائل پیش آمده در آمار 12 ماهه سال 97 حدود 6 هزار و 100 واحد به پروانه بهره برداری رسیده اند که 3200 واحد جدید بوده اند. همچنین نسبت به سال 96 در این زمینه حدود 6 درصد رشد داشته ایم.

صادرات 40 میلیارد دلاری در سال 97
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: سال 97 حدود 40 میلیارد دلار صادرات داشته ایم که نسبت به سال قبل رشد اندکی داشته است. همچنین مصرف 10 ماهه برق سال 97 حدود 7 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است، اما بسیاری از صنایع به خصوص صنایع کوچک خیلی متضرر شدند.
زرندی با اشاره به گزارش منتشر شده توسط اتاق بازرگانی در خصوص مشکلات موجود عنوان کرد: حدود 76 درصد قیمت گذاری، 63 درصد مشکلات تامین اجتماعی، 55 درصد مالیات، 47 درصد ارز، 43 درصد گمرک و 38 درصد تامین مالی را به عنوان مشکل مطرح کرده بودند.
وی با بیان اینکه در خصوص مشکلات موجود 10 مورد را جمع بندی کرده ام، تصریح کرد: تامین نقدینگی، عدم امکان مبادلات ارزی و مالی با سایر کشورها، بدهی معوق بنگاه ها، مالیات بر ارزش افزوده و مشکلات جدی که برای تولید ایجاد کرده است، قوانین و مقررات مختلف، حمل و نقل کشور، افزایش قیمت مواد اولیه، تغییر مدام قیمت ارز، کاهش قدرت خرید و افزایش هزینه های سر بار تولید را از مشکلات جدی کشور است و کمبود نقدینگی و فشار مالیاتی سهم پر رنگ تری نسبت به دیگر موارد دارند.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در طرحی که برای رونق تولید داشتیم، موضوعات را به دو دسته اولیه تقسیم کرده ایم، گفت: موضوعاتی که داخل وزارت صنعت، معادن و تجارت اتفاق می افتد و آنچه از طریق این وزارت پیگیری می شود، ولی اختیار انجام آن در دست ما نیست.
زرندی با بیان اینکه در وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه ها را در 5 سطح تعریف کرده ایم، افزود: یک سطح لایه بیرونی و اراده کلان کشور، سطح دوم مسائل کلان مثل سیاست های ارزی، پولی، مالی و ... است که وزارت صمت در آن تصمیم گیرنده نیست و فقط می توانیم آن ها را پیگیری کنیم.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: سطوح بعدی سیاست های صنعتی، معدنی و تجاری کشور و بنگاه ها است که وزارت صنعت، معدن وتجارت در آن ها تصمیم گیرنده است. این 5 سطح باید با هم فعالیت داشته باشند.
زرندی عنوان کرد: در بخش مالیات بر ارزش افزوده آنچه باید از مصرف کننده دریافت می شد از تولید گرفته می شود.همچنین مالیات بر درآمد 25 درصد است و متناسب با شرایط این درصد تغییر می کند که باید به آن نگاه اصلاحی داشته باشیم. خیلی قسمت ها فرار یا معافیت مالیاتی داریم که می توان مالیات ها را از آن بخش ها جبران کرد. در شرایط کنونی باید مالیات بر ارزش افزوده تعیین تکلیف شود.
وی با بیان اینکه جریان حیاتی تولید با نقدینگی می چرخد گفت: با تغییراتی که در حوزه ارز داشتیم هزینه برخی از بنگاه ها حدود 3 برابر شده است. در کل 28 درصد از تسهیلات کشور در حوزه صنعت و معدن وارد شده است، در صورتی که مجلس 40 درصد تصویب کرده است و در تمام این موارد باید بازنگری شود.

کمبود نقدینگی و فشار مالیاتی بیشترین اثر را بر تولید دارند
تاریخ: سه شنبه 3 اردیبهشت 1398