Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
وزیر صنعت، معدن و تجارت از مدیران سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خواست در کنار برخورد با مواردی چون فقدان نرخ و نبود فاکتور، به کنترل نرخ نهایی کالاها توجه بیشتری کنند و برخوردها از مبدا تولید و عرضه باشد.

رضا رحمانی  در نشست هم‌اندیشی برنامه‌های نظارتی سال ۹۸ با محور طرح ویژه ماه مبارک رمضان، افزود: مردم باید در کف بازار احساس کنند بی‌پناه نیستند و سازمان حمایت پیگیر حقوق آنهاست، فروشنده و تامین‌کننده نیز باید بدانند با آنها تعارف نداریم و با هر تخلفی برخورد می‌کنیم. در این شرایط است که تخلف کاهش می‌یابد.

 

  رحمانی ادامه داد: متخلفان دانه درشت نباید احساس امنیت داشته باشند. از مدیران سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان می‌خواهیم در دفاع از حقوق مردم شجاعت داشته ‌باشند.

 

وی افزود: از سازمان حمایت انتظار داریم با آن دسته از افراد که با دلالی، قیمت‌ها را در فرآیند توزیع چندین برابر افزایش می‌دهند، برخورد کند و در برخورد با متخلفان ترس نداشته باشد.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: باید به اتاق اصناف و اتحادیه‌ها در حوزه نظارت فرصت بیشتری داده شود؛ آنها در این زمینه نشان داده‌اند از اراده لازم برای برخورد با متخلفان برخوردارند.

 

رحمانی گفت: قیمت‌ها باید توسط سامانه‌های برخط و یکپارچه کنترل شود که در این زمینه سامانه انبار و تجارت را داریم.

 

وی ادامه داد: باید به سمتی برویم که فروش یک آب معدنی هم به طور برخط ثبت شود.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآوری کرد تنظیم و نظارت بازار ماه مبارک رمضان پارسال به دلیل برخی شرایط با دشواری هایی روبه‌رو بود، زیرا از یک سو حقوق مردم در میان بود، از سوی دیگر مشکلاتی همچون منابع مالی برای سازمان حمایت وجود داشت.

 

وی با مروری بر مشکلات صمایع در سال ۱۳۹۷، افزایش تولید و توجه به روحیه جهادی را کلید حل این مشکلات دانست و افزود: ظرفیت‌های تولیدی غیرفعالی وجود دارد که پس از توجه به رونق تولید، باید در قدم دوم آنها را فعال کنیم.

 

«برخی از این ظرفیت‌ها همچون تولید سرامیک و کاشی، پوشاک و... به دلیل فناوری به روز، امکان فعالیت دوباره را دارد و فقط به بازارسازی نیاز است اما امکان فعال‌سازی برخی صنایع به دلایلی همچون فناوری قدیمی وجود ندارد».

 

 کمبود مواد اولیه، خط قرمز است

 

رحمانی ادامه داد: واحدهای تولیدی به نقدینگی نیاز دارند که باید بانک‌ها این نیاز را رفع کنند. بحث دیگر تامین مواد اولیه داخلی و خارجی مورد نیاز تولید است که در این زمینه باید برنامه‌ریزی لازم صورت گرفته و شرایط به طور برخط بررسی شود.

 

وی اضافه کرد: نباید شرکتی به سبب کمبود مواد اولیه تعطیل شود و باید وضعیت مواد اولیه واحدها به ویژه واحدهای مهم که تولیداتشان با زندگی روزمره مردم سروکار دارد به لحظه‌ای پیگیری شود.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: برای رسیدگی به این مسائل در وزارتخانه ستادهای شبانه روزی مختلفی در حوزه‌های صنعت و معدن تشکیل شده است و استان‌ها باید بموقع شرایط واحدهای تولیدی را به این ستادها اطلاع دهند.

 

وی افزود: زمانی که در جنگ اقتصادی قرار داریم باید مثل یک قرارگاه سازماندهی کنیم و همه پای کار باشیم.

 

رحمانی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند از فرصت‌های تحریم استفاده کنیم که در وزارت صنعت، معدن وتجارت این توصیه را جدی گرفته‌ایم که یکی از آنها افزایش صادرات است.

بانک‌ها نقدینگی واحدهای تولیدی را تامین کنند
تاریخ: شنبه 7 اردیبهشت 1398