Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه فساد، هر صنعتی را از بین می برد بر ضرورت مبارزه با این پدیده تاکید کرد و از دستگاه های نظارتی خواست که بساط دلالان را جمع کنند.

به گزارش شاتا، رضا رحمانی در هجدهمین همایش روز ملی حمایت از مصرف کننده، رونق تولید را در گرو تولید کالای با کیفیت دانست و گفت: اگر تولیدکننده به دنبال صادرات محصولات خود و حتی فروش در بازارهای داخلی است، باید محصول با کیفیت تولید کند، شان مردم ایران هم دریافت کالای با کیفیت است.

او افزود: این در حالی است که تولید کالای بی کیفیت بیش و پیش از همه به خود تولید کنندگان آسیب می زند؛ چنانکه صادرات کالای بی کیفیت دوامی نخواهد داشت و باعث بدنام شدن نام کالای ایرانی می شود.

رحمانی با بیان اینکه وزارت صنعت، نوسازی صنایع را با هدف بهبود کیفیت در دستور کار دارد، اضافه کرد: امسال شرایط خاصی داریم که مشتمل بر فرصت ها و تهدیدها است و اینکه وضعیت به کدام سو حرکت کند، به رفتار ما بستگی دارد.

او با اشاره به اینکه شعار رونق تولید جهت گیری کشور را مشخص می کند، افزود: برنامه وزارتخانه برای رونق تولید با سال های قبل تفاوت هایی دارد؛ به گونه ای که اولویت ما به حداکثر رساندن تولید واحدهای دارای ظرفیت و البته کمک به واحدهای مشکل دار است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد:‌ برای واحدهای اصطلاحا بحران دار هم برنامه هایی داریم که مشکلات آن ها را استخراج و با استفاده از ظرفیت هایی همچون ستاد تسهیل و رفع موانع تولید حل کنیم.

او گفت: بازگشت به تولید 1900 واحد غیرفعال در سال گذشته برنامه ریزی شده بود که 1700 واحد فعال شد و 28 هزار نفر اشتغال ایجاد کرد و امسال نیز 2200 واحد را در برنامه قرار داده ایم.

رحمانی افزود: واحدهایی داریم که ظرفیت بالایی دارند اما از حداکثر ظرفیت آنها به دلایلی همچون سرمایه در گردش ناکافی و... استفاده نمی شود که اولویت امسال ما این واحدها هستند.

او اظهار کرد: برخی واحدها حتی نیاز به کمک دولت هم ندارند و با حمایت و دلگرمی می توانند تولیدشان را افزایش دهند و اشتغال ایجاد کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت سیاست امسال وزارتخانه را حفظ وضع موجود تولید عنوان کرد و گفت: در دنیا برای رشد صنعت باید با فساد مبارزه کرد؛ چراکه هر صنعتی با فساد رو به نابودی می رود.

رحمانی ادامه داد: در دوره جدید، برای حمایت از تولید کننده نمونه هیچ محدودیتی نداریم، اما با کسی که بخواهد سو استفاده کند برخورد جدی خواهیم داشت واین را به رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان وتولیدکنندگان و سایر نهادهای نظارتی انتقال داده ام.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه باید زمینه های فساد را از بین ببریم، یکی از راهکارهای مبارزه با فساد را کامل کردن سیستم های الکترونیکی عنوان کرد که در این وزارتخانه پیگیری می شود.

او افزود: در تخصیص مواد اولیه نباید فقر اطلاعات داشته باشیم؛ چون با سیستم های موجود نیاز واحدها و... قابل شناسایی است.

رحمانی با بیان اینکه باید با دستگاه های دیگر به صورت برخط ارتباط داشته باشیم، اظهار کرد: در تامین مواد پتروشیمی ، فولاد و... نباید نقصی باشد و با دلال بازی مواجه شویم؛ چرا که برای نمونه دو برابر مصرف پتروشیمی در داخل تولید داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه برخی افزایش قیمت ها توجیه ندارد و مردم هم آن را نمی پذیرند، افزود: بین تولید کننده و مصرف کننده خلایی وجود دارد و افزایش قیمت ها به واسطه دلالی در این مسیر است که باید سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ورود و بساط دلالان را جمع کند.

او با اشاره به تعداد کم نیروهای سازمان حمایت از پای کار بودن اتاق اصناف برای نظارت خبر داد و افزود: در زمینه نظارت در چند مدت اخیر دستگاه ها نیز ورود خوبی داشته اند، همانطور که چندی پیش نیروی انتظامی درباره قیمت سازی و آشفته کردن بازار خودرو ورود کرد و کمک های قابل توجهی داشتند.

تولید کالای بی‌کیفیت به اندازه قاچاق به تولیدکنندگان آسیب می زند
تاریخ: دوشنبه 16 اردیبهشت 1398