Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

رئیس اتاق شیراز در دیدار با سفیر و رایزن بازرگانی سفارت اتریش در ایران، از او خواست ضمن رایزنی با مسئولان وزارت خارجه این کشور، زمینه حل مشکلات تجاری میان دو کشور به ویژه مشکلات بانکی تجار ایرانی در اتریش را فراهم آورد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز با اشاره به اینکه فعلاً بخش عمده مشکل بازرگانان و تجار ایران در مراوده با اروپا مسائل بانکی است، گفت: باید برای بیرون آمدن از این وضعیت راهکارهای خاصی اتخاذ شود تا تجار بتوانند مبادلات اقتصادی را گسترش دهند.

جمال رازقی در دیدار با سفیر و رایزن بازرگانی سفارت اتریش در ایران افزود: ایران در برجام به تعهدات خود عمل کرده اما پس از خروج آمریکا از این معاهده، کشورهای اروپایی آن‌چنان‌که باید به توافق خود عمل نکردند و از سفیر اتریش در ایران انتظار داریم ضمن رایزنی با مسئولان دیپلماسی این کشور، زمینه حل مشکلات تجاری میان دو کشور را فراهم آورد.

رازقی با اشاره به سابقه دیرینه همکاری ایران و اتریش و با بیان ظرفیت‌ها و مزیت‌های استان فارس در بخش‌های مختلف اقتصادی، گفت: وجود خط پروازی بین کشور اتریش و شیراز ظرفیت خوبی برای مبادلات و همکاری‌ها گردشگری دو طرف است که امیدواریم با همت مسئولان اتریش این خط دوباره فعال شود.

انتقادات برجامی ایران به اروپا کاملاً به‌حق است

سفیر کشور اتریش در ایران گفت: اتریش در ادوار مختلف در بحث همکاری با ایران نقش پیشرو داشته است به‌طوری‌که اوبربانک اتریش در سال 2017 خط اعتباری مالی ویژه‌ای برای همکاری با ایران اختصاص داد و همچنین هواپیمای اتریش از دوره انقلاب، جنگ و در دوره تحریم‌ها و تا امروز خط پروازی خود را با ایران نگه داشته است.

اشتفان شلتس، در دیدار با رئیس و اعضای اتاق شیراز با اشاره به بحث برجام بیان کرد: شرایط ایران به‌ویژه بحث برجام را درک می‌کنیم و این حق را به ایران را می‌دهیم که انتقاد کاملاً به حقی داشته باشد و این حرکت امروز ما در استان فارس برای ایجاد گفتگو و بخشی از تلاش‌های اتریش برای ادامه برقراری برجام است.

او با بیان اینکه این رفتار اتریش یک راهبرد دوبخشی به‌حساب می‌آید، افزود: ما در این سفارتخانه همراه با رایزن اقتصادی سفارت با آگاهی از شرایط موجود بین‌المللی ایران و سختی اجرای برخی زمینه‌های همکاری؛ به استان‌های مختلف ایران سفر کرده حوزه‌های مشترک و موردعلاقه دو طرف را شناسایی می‌کنیم.

شلتس تصریح کرد: با این اقدام به دنبال مهیاکردن شرایط لازم برای گسترش روابط در ابعاد مختلف ازجمله اقتصادی با ایران هستیم تا به‌محض ایجاد چهارچوب جدید در ارتباط بین‌المللی برای ایران جنبه عملیاتی به همکاری‌ها داده شود.

سفیر اتریش در ایران اضافه کرد: اقتصاد اتریش بازار آزاد است و یک بازیگر پویا در اقتصاد جهانی محسوب می‌شود که بیش از نیمی از درآمد اتریش از طریق صادرات و تعاملات خارجی تأمین می‌شود.

شلتس ادامه داد: نکته مهم برای ما این است که همه با هم تحریم‌های ثانویه امریکا را رد می‌کنیم و آن را قابل‌قبول نمی‌دانیم اما شرایط موجود بر جهان حاکم است و همه جهان در این شرایط قرار دارند.

وی تصریح کرد: ما در این سفارتخانه 9 حوزه مشخص همکاری راهبردی را با استان‌های مختلف ایران مشخص کردیم و در حوزه راهبردهای بلندمدت برنامه‌ریزی کردیم که ازجمله می‌توان به تأمین مالی پروژه‌های نور و انرژی‌های تجدیدپذیر، خودروسازان، امداد و نجات شهری در زمان بحران اشاره کرد که برای هرکدام از اینها الگوهای همکاری تهیه شده که بخش خصوصی دو کشور می‌توانند وارد همکاری‌ها جدی با هم شوند.

شلتس گفت: طبق بررسی‌های اولیه ما در فارس در سه حوزه عمده برای مشارکت دو طرف کشور اتریش و استان فارس وجود دارد که از طریق آموزش و تقویت ظرفیت‌های دو طرف می‌توان از آن استفاده کرد و می‌تواند گام بلندی برای توسعه همکاری‌ها باشد که البته این حوزه‌ها مشمول تحریم‌ها نیست.

او با اشاره به توقف پرواز مستقیم اتریش به شیراز نیز اظهار کرد: بخش سیاست و دیپلماسی اتریش دارد تمام تلاشش را برای برقراری پرواز این کشور به ایران و شهرهای ایران می‌کند.

مشکلات بانکی تجار ایرانی در اتریش رفع شود
تاریخ: دوشنبه 23 اردیبهشت 1398