Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

رئیس هیات مدیره جامعه متخصصان نساجی گفت: با وجود مشکلات مختلف به ویژه در مباحث تامین مالی و سرمایه در گردش، فضا و بستر کار برای رونق بخشیدن به تولید در صنعت نساجی فراهم شده است.

«سید محمد مقدسی» امروز (یکشنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: صنعت نساجی در سال‌های گذشته با هجوم واردات به خصوص واردات قاچاق مواجه بود، اما با تلاش صنعتگران و همراهی دولت به ویژه در جلوگیری از ورود پوشاک قاچاق به کشور، اکنون فضای مناسبی برای توسعه فعالیت‌های تولیدی فراهم شده است.

 

وی بیان داشت: با این وجود، افزایش نرخ ارز، نقدی شدن خریدها و مشکلات تأمین مواد اولیه در یک سال گذشته سبب شده تا امروز تولیدکنندگان با کمبود سرمایه در گردش مواجه باشند؛ مشکلی که در صورت حل شدن می‌تواند بستر رونق تولید در این صنعت را مهیا کند.

 

مقدسی ادامه داد: هر چند بانک‌ها مدعی ارائه تسهیلات ارزان قیمت هستند، اما وام‌های با سود ۱۵، ۱۶ و ۱۸ درصدی برای تولیدکنندگان مناسب نیست، زیرا سود کار در صنعت نساجی پایین است.

 

وی گفت: تسهیل شرایط در پرداخت وام‌ها، یکی از مواردی است که دولت می‌تواند در قالب آن به حمایت از تولیدکنندگان پردازد.

 

خلاء علمی در صنایع نساجی

 

رئیس هیأت مدیره جامعه متخصصان نساجی در ادامه با بیان اینکه در صنعت مُد نیز گام‌هایی در کشور برداشته شده، افزود: در این زمینه جای کار زیادی وجود دارد، اما هنوز آن طور که باید موضوع تخصص در صنعت مد جدی گرفته نشده است.

 

وی گفت: اکنون تولیدکنندگان پوشاک از الگوها یا کپی کارهای خارجی استفاده می‌کنند، اما جامعه متخصصان نساجی می‌تواند به عنوان بازوی مشورتی و اجرایی تولیدکنندگان و نهادهای مرتبط برای پوشش خلاء علمی موجود اقدام کند.

 

مقدسی خاطرنشان کرد: حدود ۱۶ هزار نفر متخصص نساجی در کشور حضور دارند که نزدیک به ۲ هزار نفر آنان با تحصیلات کارشناسی به بالا عضو جامعه متخصصان نساجی هستند، اما نیازمند حمایت اند.

 

قدیمی بودن خطوط تولید

 

وی به قدیمی بودن خطوط تولید کارخانجات اشاره کرد و گفت: هر چند پس از انقلاب تاکنون در ۲ مقطع نوسازی خطوط و دستگاه‌ها انجام شده، اما از فناوری روز جهان عقب هستیم و خروج خارجی‌ها از ایران در ۲ سال گذشته ناشی از تحریم‌ها بر این مشکل دامن زده است.

 

این فعال صنعتی بیان داشت: صنعت نساجی در سال‌های گذشته بیشتر متأثر از فناوری آلمان بود و پس از آن ایتالیا، فرانسه و بلژیک از اروپا و چین، ژاپن و تا حدی کره جنوبی و هند از آسیا قرار داشتند، با این حال تحریم‌ها کمتر شرکت‌های کوچک را تحت تأثیر قرار داده اما تبادلات پولی مهمترین مشکل فراروی فعالیت شرکت‌های بزرگ خارجی در ایران است.

 

وی، تولیدات زیرپله ای و بی نام و نشان را حاصل علمی و تخصصی نبودن صنعت پوشاک در ایران برشمرد و ادامه داد: باید با تمرکز بر پوشاک که خروجی نهایی صنعت نساجی و محصولات آن دارای بالاترین ارزش افزوده در بین محصولات این صنعت است، نیازهای روز بازارهای داخلی و بین المللی را پایش کنیم.

 

پیشتر «افسانه محرابی»، مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت به ایرنا گفته بود: پارسال ۳۱۲ هزار تن انواع محصولات حوزه صنایع نساجی و پوشاک به ارزش یک میلیارد و ۹۳ میلیون دلار از کشور صادر شد که در مقایسه با سال پیش از آن از نظر ارزشی و وزنی به ترتیب ۶ درصد و ۲۶ درصد رشد داشت.

فضا برای رونق تولید در صنعت نساجی فراهم است
تاریخ: دوشنبه 13 خرداد 1398