Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

نایب رئیس اتحادیه صنف محصولات نساجی اصفهان گفت: با وجودی که افزایش نرخ دلار و جلوگیری از واردات شرایط خوبی را برای صنعت نساجی ایجاد کرده است، اما امروز با کمبود مواد اولیه همچون پنبه و پارچه در تولید پوشاک مواجه هستیم.

‌مرتضی منصوری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- در خصوص وضعیت صنعت نساجی اصفهان در سال رونق تولید، اظهار کرد: شرایط نساجی اکنون خوب و طی ۲۵ سال گذشته بی سابقه است، چرا که افزایش نرخ دلار و جلوگیری از واردات زمینه خوبی را برای بهبود شرایط این صنعت فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه امروز در بحث پوشاک زمینه‌های خوبی فراهم شده است، افزود: البته خلأهایی در زیرساخت‌ها وجود دارد و با کمبود تکنولوژی دوخت و دوز، مد، آموزش و … مواجه هستیم، از سوی دیگر ماشین آلات تخصصی انواع دوخت وجود ندارد در حالی که در دنیا این ماشین آلات تا جایی پیشرفت داشته که برای هر مدل دوخت یک تی‌شرت چندین آیتم وجود دارد.

نایب رئیس اتحادیه صنف محصولات نساجی اصفهان با اعتقاد بر اینکه تحریم‌های کشور به نفع بیشتر تولیدکنندگان نساجی است، اظهار کرد: با این وجود گاهاً شاهد تحریم‌های داخلی هم هستیم و دولت نه تنها نرخ مواد اولیه را کم نمی‌کند، از طرف دیگر حریف پتروشیمی‌ها نمی‌شود و تعرفه‌های واردات پنبه را در برهه‌ای از زمان بالا برد.

وی افزود: متأسفانه تولیدکنندگان داخلی، مواد پتروشیمی را به صورت خام به ترکیه، چین، ازبکستان، ارمنستان و … می‌فروشند، در حالیکه برای افزایش افزوده بیشتر مواد خام باید تبدیل به محصول شود.

منصوری با بیان اینکه پتروشیمی‌های کشور بیشتر خصوصی هستند، اظهار کرد: این واحدها زمانی طی قراردادی با دولت، اختیار ۷۰ درصد موادشان را در دست گرفتند و تنها ۳۰ درصد جنس خود را به بورس عرضه می‌کنند.

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان نساجی مواد پتروشیمی را ۹ درصد بالاتر از قیمت جهانی خرید می‌کنند، افزود: از سوی دیگر پنبه نیز با قیمت جهانی و با دلار به تولیدکنندگان نساجی فروخته می‌شود.

نایب رئیس اتحادیه صنف محصولات نساجی اصفهان تاکید کرد: اگر مواد اولیه با قیمت متعادل و ارزان در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد فرصت طلایی برای صنعت نساجی ایجاد می‌شود که این روند و تقاضا طی ۲۵ سال گذشته در صنعت نساجی کشور بی نظیر بوده است.

وی تصریح کرد: به دنبال خلأ بازار و مقابله با واردات، فروشندگان پوشاک با تمام شدن اجناس انبارهایشان، اکنون نیاز به پوشاک برای عرضه در بازار هستند، چراکه دیگر نمی‌توانند پوشاک مورد نیاز خود را از چین، هند، ترکیه و … وارد کنند.

منصوری ادامه داد: در حال حاضر درخواست پارچه در کشور به شدت افزایش یافته، اما امروز با کمبود پارچه برای تولید پوشاک مواجه هستیم، همچنین در بحث پارچه‌های معمولی و تخصصی به خصوص برای لباس زنانه که وارداتی است، دچار کمبود هستیم.

وی با بیان اینکه متأسفانه جهاد کشاورزی برای حمایت از پنبه کاران داخلی در زمان واردات پنبه، ۱۰ درصد تعرفه واردات را افزایش داد، گفت: در حالی‌که آن زمان دوران خرید پنیه جهانی بود و کشوری همچون ترکیه با حمایت دولت خود اقدام به واردات این محصول کرد، اما در ایران مانع شدند.

نایب رئیس اتحادیه صنف محصولات نساجی اصفهان با تاکید بر اینکه امروز با کمبود پنبه در کشور مواجه هستیم، اظهار کرد: قیمت یک کیلو پنبه که شب عید ۲۱ هزار تومان بود، امروز به بیش از ۳۲ هزار تومان افزایش یافته است، همچنین اکنون فصل برداشت و فروش پنبه جهانی تمام شده و دیگر قادر به واردات نیستم و فعالان صنعت نساجی باید تا آبان ماه منتظر بمانند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر با کمبود مواد اولیه نساجی همچون پنبه و ویسکوز روبرو هستیم، از سوی دیگر پتروشیمی‌ها نیز تعامل درستی با صنعت نساجی ندارند.

منصوری با بیان اینکه اصفهان قطب صنعت نساجی و مواد اولیه این صنعت است، گفت: اصفهان کمبود تولید پوشاک دارد و در صورت تأمین مواد اولیه و پارچه می‌تواند به دوران گذشته خود بازگردد، اما تا زمانی که پارچه نداشته باشیم قادر به تولید پوشاک نخواهیم بود.

وی با بیان اینکه بخش تولید پارچه لباس‌های تریکو قم و تهران پیشتاز هستند، گفت: ۶۰ درصد پارچه‌های تخت بافت در اصفهان تولید می‌شود و همچنین در تبدیل مواد پتروشیمی به نخ و تبدیل نخ به پارچه اصفهان در رده نخست کشور قرار دارد.

صنعت نساجی گرفتار کمبود پنبه و پارچه
تاریخ: شنبه 25 خرداد 1398