Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

بر اساس آیین‌نامه طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، کارفرمایان و فعالان اقتصادی در صورت جذب این افراد تا دو سال از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما معاف خواهند شد.

آیین‌نامه طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی جویای کار ابلاغ شد که بر اساس آن کارفرمایان و فعالان اقتصادی در صورت جذب این افراد تا دو سال از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما معاف خواهند شد.

در راستای اجرای طرح کارورزی ویژه اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، به استناد ماده ۷۱ قانون برنامه ششم توسعه، دولت برای ترغیب کارفرمایان و کارآفرینان بخش خصوصی و تعاونی به جذب نیروی کار جوان، این گروه از فعالان اقتصادی را در صورت جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با مدرک حداقل کارشناسی، از پرداخت سهم بیمه کارفرما برای مدت دو سال از تاریخ شروع به کار معاف خواهد کرد.

بر همین اساس دولت در اواخر اردیبهشت‌ماه، آئین‌نامه اجرایی طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان را در هیأت وزیران تصویب کرد که این آئین‌نامه از سوی معاون اول رئیس‌جمهور جهت اجرا به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان برنامه‌وبودجه و سازمان امور اداری و استخدامی ابلاغ شد.

شیوه معرفی، زمینه‌های کاری اولویت‌دار و نحوه تأمین هزینه، از مهم‌ترین سرفصل‌های این آئین‌نامه محسوب می‌شوند.

در این آئین‌نامه، کارورز به فرد بیکار فارغ‌التحصیلی اطلاق می‌شود که دارای مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی و کمتر از ۳۵ سال سن باشد.

دوره کارورزی حداکثر دو سال است که در این مدت فرد کارورز به کسب تجربه و فراگیری مهارت یا ارتقای آن در کارگاه مشغول است.

بر اساس آئین‌نامه اجرایی طرح کارورزی ویژه دانش‌آموختگان جویای کار، فرد متقاضی ابتدا باید نسبت به ثبت‌نام در سامانه کارورزی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام کند.

در صورت تأیید شرایط کارورز از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرد به کارگاه یا کارفرمای متقاضی جذب نیروی کار معرفی می‌شود.

کارفرمایان و کارآفرینان متقاضی جذب نیروی کار فارغ‌التحصیل باید تقاضای خود را در سامانه کارورزی وزارت کار اعلام کنند.

کارفرمایان و کارآفرینان پس از اعلام نیاز و جذب کارورز، مشروط بر حفظ نیروی کار موجود، مشمول معافیت از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما خواهند شد که اعمال معافیت حداکثر به مدت ۲ سال از تاریخ شروع به کارورزی منوط به ارسال فهرست بیمه و پرداخت حق بیمه سهم کارورز خواهد بود.

سازمان تأمین اجتماعی مکلف است در سطوح استانی و ملی، گزارش سه‌ماهه میزان معافیت و تعداد کارورزان مشمول معافیت را جهت نظارت به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه کند تا پس از تأیید به سازمان برنامه‌وبودجه کشور ارسال شود.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز مکلف شده است اعتبار موردنیاز برای اجرای آئین‌نامه را به سازمان برنامه‌وبودجه کشور اعلام کند تا در لوایح بودجه سنواتی پیش‌بینی اعتبارات مربوط در سقف بودجه مصوب به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شود.

تاریخ: یکشنبه 26 خرداد 1398