Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس، معاون بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس گفت: عرضه کنندگان پوشاک‌های برند خارجی تا ۳۱ خرداد فرصت دارند تا نسبت به تعیین تکلیف اجناس خود اقدام کنند. محمدابراهیم صداقت با بیان اینکه بر اساس دستورالعمل‌های صادره از سوی ستاد مرکزی مبازره با قاچاق کالا و ارز پوشاک‌های برند خارجی باید دارای شناسه کالا و کد رهگیری باشند، افزود: براساس دستورالعمل‌های یاد شده همه تولیدکنندگان داخلی و واردکنندگان گروه کالایی پوشاک و کفش موظف به دریافت شناسه کالا از سامانه cid.ntsw.ir هستند.
وی تصریح کرد: واحد‌های عرضه کننده پوشاک برند خارجی باید برای فعالیت گواهی نمایندگی شرکت خارجی را از مرکز اصناف و بازرگانان ایران دریافت کرده باشند.
معاون بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان با بیان اینکه این دستورالعمل‌های مربوط به سال ۹۶ است و باید تا امسال اجرایی می‌شد، گفت: به دلیل حمایت از تجار و سرمایه گذاران در این حوزه، به آن‌ها مهلت داده شده تا در وهله اول فروشگاه‌هایی که برای فروش پوشاک برند مجوز رسمی از مرکز اصناف وزارت صمت ندارند تابلوهایشان را جمع آوری کنند و  در گام دوم هم برای تا هشتم خرداد برای تعیین تکلیف اجناسشان تا پایان خرداد مهلت داده شد.
صداقت تاکید کرد: مدیران فروشگاه‌های برند در استان فارس موظف هستند تا تاریخ یاد شده نسبت به جمع آوری اجناس فاقد شناسه اقدام کنند در غیر اینصورت از اول تیر بازرسان این سازمان وارد عمل شده و اجناس موجود در این فروشگاه‌ها به عنوان کالای قاچاق از سطح بازار جمع آوری شده و با متخلفان بر اساس ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا وارز برخورد می‌شود.
وی اضافه کرد: چنانچه در جمع آوری اجناس برند مشخص شود کالا‌هایی که به اسم برند خارجی به مردم عرضه می‌شده، تولید داخل است و تنها لیبل برند را دارد برای صاحب فروشگاه پرونده تقلب تشکیل شده و فرد به دستگاه قضایی معرفی خواهد شد.
معاون بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان اظهارداشت:  این تصمیمات با هدف اجرای ماده ۷ آیین نامه اجرایی ماده ۱۳ و آیین نامه‌های اجرایی مرتبط، مصوبه هیات وزیران و حمایت از تولید داخلی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان ایرانی در قالب طرح ساماندهی واحد‌های عرضه کننده پوشاک و کفش (ایرانی و خارجی) اجرا می‌شود.

مهلتی برای تعیین تکلیف پوشاک خارجی
تاریخ: دوشنبه 27 خرداد 1398