Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

طراح شهرک پوشاک اصفهان گفت: مطابق پیش بینی صورت گرفته با راه اندازی شهرک پوشاک اصفهان سالانه پنج میلیارد دلار پوشاک در کشور تولید خواهد شد.

سید آرش امامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت شهرک پوشاک در اصفهان، اظهار کرد: شهرک پوشاک اصفهان (مجتمع کارگاهی فناوری‌های نوین نساجی و پوشاک) بزرگترین پروژه کشور در این دولت است و علاوه بر ایجاد 120 هزار شغل، سالانه پنج میلیارد دلار پوشاک تولید می‌کند.

وی با بیان اینکه در مرحله نخست طراحی کلی و پروژه تحقیقاتی شهرک از سوی تیم تحقیقاتی انجام شد، افزود: در مرحله دوم زمینی به مساحت 950 هزار متر مربع در جاده اصفهان-تهران کنار پالایشگاه به این شهرک اختصاص یافت و اکنون در مرحله ارجاع از استانداری به راه و شهرسازی استان اصفهان برای اخذ استعلامات مربوطه و ... هستیم.

طراح شهرک پوشاک اصفهان با تاکید بر اینکه شهرک پوشاک از سال 92 تاکنون بزرگترین پروژه کشور شناخته شده‌ است و در طراحی آن از روش‌های نوین تولید شبکه‌ای استفاده می‌شود، گفت: مطابق پیش بینی صورت گرفته این شهرک قادر به ایجاد 120 هزار شغل و همچنین تولید سالیانه پنج میلیارد دلار پوشاک است.

وی با بیان اینکه حدود 15 میلیارد دلار از بازار ایران متعلق به صنعت پوشاک است، ادامه داد: 60 درصد پوشاک بازار از خارج تامین می‌شود، درحالی که این شهرک وظیفه دارد پنج میلیارد دلار پوشاک بازار داخل را فراهم کند.

امامی افزود: برای فراهم کردن این میزان پوشاک، 120 هزار شغل مستقیم و پنج برابر آن یعنی حدود 600 هزار شغل، تحریک می‌شود که تمام خدمات را در برمی‌گیرد، رستوران ها، هتل ها، خدمات درمانی، مهدکودک ها، گمرک، دفتر کنترل کیفیت، مراکز تحقیقات توسعه، آژانس‌هایی که وظیفه حمل و نقل کارکنان را دارند، فنی و حرفه‌ای و دانشگاه علمی کاربردی که یکی از پایه‌های اساسی این شهرک است، همچنین کارگاه‌های خوشه درچه، خوشه خورزوق و دلیگان که سرویس دهی پارچه را برعهده دارند، در این شرایط وارد عمل می شوند و در نتیجه به طور مستقیم شوک مثبتی به نساجی‌ها وارد می‌شود.

امامی به صرفه بودن شهرک پوشاک را وابسته به تامین زیرساخت ها توسط دولت دانست و گفت: در سه منطقه دیگر از کشور پیشنهاد شهرک پوشاک داده شد، اما همه به بن بست رسیدند، چراکه زمین و زیرساخت را دولت باید مجانی تامین کند، اما چنین شرایطی در این مناطق وجود نداشت.

وی ادامه داد: قرار است زمین شهرک پوشاک اصفهان را دولت تامین و هزینه زیرساخت را در زمان ورود به اصفهان تقبل کند که در صورت مهیا شدن این شرایط، تولیدات به صرفه‌ای خواهیم داشت.

طراح شهرک پوشاک اصفهان با تاکید بر اینکه این مجتمع مرکز شهرک‌های متعدد کل کشور خواهد شد، خاطرنشان کرد: برای اطلاع انجمن‌های نساجی و صاحبان صنعت نساجی و پوشاک، چهاردهم تیرماه نخستین گردهمایی صنعت نساجی و پوشاک کشور جهت آشنایی از ظرفیت‌ها و نیازهای متقابل هر دو صنعت، به میزبانی دانشگاه علمی کاربردی "فرش ایران سپهر" در اتاق بازرگانی اصفهان تشکیل خواهد شد.

انتهای پیام

پیش‌بینی تولید پنج میلیارد دلاری پوشاک در کشور
تاریخ: یکشنبه 9 تیر 1398