Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

در شرایطی که سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از امکان ثبت سفارش واردات پوشاک توسط برندهای دارای مجوز خبر می‌دهد، وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرکات کشور بر ممنوعیت ثبت سفارش پوشاک تاکید دارند.

در شرایطی که سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از امکان ثبت سفارش واردات پوشاک توسط برندهای دارای مجوز خبر می‌دهد، وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرکات کشور بر ممنوعیت ثبت سفارش پوشاک تاکید دارند.

حمیدرضا دهقانی‌نیا در خصوص نحوه فعالیت برندهای پوشاک خارجی دارای مجوز فعالیت در ایران اظهار کرد: در زمان حضور وزیر سابق صمت، دستورالعملی ابلاغ شد مبنی بر اینکه برندهای ثبت شده خارجی در حوزه پوشاک که موفق به اخذ مجوز فعالیت شده باشند و ۲۰ تا ۳۰ درصد از سهمشان در بازار را با تولیدات پوشاک خود در داخل کشور تامین کنند، می‌توانند فعالیت خود را در بازار ایران ادامه دهند.

این یعنی، برندهایی که فرایند قانونی اخذ مجوز را طی کرده باشند و به تعهدات خود عمل کنند، فعالیتشان در کشور بلااشکال است و در حال حاضر هم برندهایی که مجوزهای لازم را اخذ کرده‌اند، در حال فعالیت هستند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا برخی برندهای خارجی پوشاک مجاز، مدعی هستند قادر به واردات پوشاک نیستند گفت: بر اساس قانون قبلی، برندهای پوشاک خارجی موظف بودند، سهم خودشان را از تولیدات پوشاک داخلی کشورمان افزایش دهند یا ضوابط قانونی دیگر را رعایت نکرده‌اند.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پاسخ به این سوال که آیا برندهای پوشاک دارای مجوز فعالیت در ایران، قادرند در شرایطی که واردات پوشاک به کشور ممنوع شده، پوشاک مورد نیاز خود را تامین کنند، گفت: برندهای خارجی پوشاک که دارای مجوز فعالیت هستند و به تعهدات خود عمل کرده‌اند، هیچ مشکلی برای واردات پوشاک ندارند و پوشاک آن‌ها می‌تواند در فرایند ثبت سفارش و واردات قرار گیرد.

فعالیت برندهای خارجی پوشاک در ایران در شرایط است که علی‌رغم گفته سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، روابط عمومی گمرک ایران در آذر ماه سال گذشته اعلام کرده بود: گمرکات کشور پس از ابلاغ ممنوعیت واردات پوشاک و عدم صدور مجوز ثبت سفارش برای واردات این کالا وفق مقررات اجازه اظهار و واردات رسمی این کالا را نداده‌اند.

همچنین افسانه محرابی مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت در بهمن ماه سال گذشته اعلام کرده بود: طبق مصوبه‌های ستاد اقتصاد مقاومتی و محدودیت های منابع ارزی و با هدف تامین ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای ضروری، اساسی و مواد اولیه، ثبت ‌سفارش کالاهای گروه چهارم شامل یک هزار و ۳۳۹ ردیف تعرفه ممنوع شد. وی خاطرنشان کرده بود: از آنجایی که این مصوبه به قوت خود باقی است و نظر به توانمندی های تولید داخلی در تامین انواع پوشاک مورد نیاز کشورو لزوم حمایت از تولیدات داخلی بویژه در وضعیت کنونی، ثبت سفارش انواع پوشاک همچنان ممنوع است.

حتی رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در اواخر اردیبهشت ماه با بیان اینکه صنعت پوشاک قابلیت توسعه دارد، گفته بود: امسال به هیچ عنوان اجازه واردات پوشاک و لوازم خانگی داده نمی‌شود.

خداحافظی برندهای خارجی از بازار پوشاک
تاریخ: سه شنبه 18 تیر 1398