Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

یک عضو انجمن صنایع پوشاک ایران با بیان اینکه ۱۰ سال است که موضوع چشم‌انداز توسعه صنعت پوشاک در دستور کار دولتمردان قرار دارد ولی خروجی نداشته است، گفت: در حال حاضر صنعت پوشاک کشور با بحران جدی کمبود مواد اولیه روبه‌روست.

مجید افتخاری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه در حال حاضر صنعت پوشاک کشور با بحران جدی کمبود مواد اولیه روبه‌روست، اظهار داشت: دولت در سال رونق تولید به‌جای اینکه تعرفه‌ اقلام ضروری واحدهای تولیدی پوشاک را کاهش دهد، با تغییر آنها مشکلات زیادی را برای آنها به‌وجود آورده است.

وی با ابراز اینکه نیاز جدی واحدهای تولیدی پوشاک به نخ بر کسی پوشیده نیست، افزود: متأسفانه دولت تعرفه واردات نخ را تغییر داده و این موضوع سهم قابل توجهی بر افزایش قیمت تمام‌شده پوشاک دارد.

این عضو انجمن صنایع پوشاک ایران، تصریح کرد: پیش از این به واردات نخ ارز نیمایی اختصاص پیدا می‌کرد اما دولت این موضوع را لغو کرده است. در بخش واردات پارچه تخت نیز ما با مشکلات جدی روبه‌رو شده‌ایم.

وی با اعلام اینکه ممانعت‌های ایجادشده در ترخیص پارچه تخت عاملی شده تا حجم زیادی از این پارچه‌ها از مجاری غیرقانونی وارد کشور شود، گفت: قرار بود در سال رونق تولید با حمایت از واحدهای تولیدی یک سکوی پرتاپ برای توسعه واحدهای صنعتی کشور ایجاد شود. ما می‌توانستیم در صنعت پوشاک افزایش اشتغال ایجاد کرده و حتی سهم قابل توجهی در بازار سوریه و عراق داشته باشیم اما هیچ کدام از اینها اجرایی نشده است.

افتخاری با تأکید بر اینکه "بهای تمام‌شده کالا برای ما هر روز افزایش پیدا می‌کند"، اضافه کرد: دغدغه دولت در اشتغال را به‌طور حتم می‌توان در بخش پوشاک برطرف کرد. اما متأسفانه وزارت صنعت و دستگاه‌های مربوطه هیچ رویکرد و سیاست منسجمی را برای حمایت از صنعت پوشاک کشور به‌کار نمی‌گیرند.

وی با اعتقاد بر اینکه 10 سال است موضوع چشم‌انداز توسعه صنعت پوشاک در دستور کار آقایان قرار گرفته است، اظهار داشت: هنوز این موضوع هیچ خروجی نداشته است. وضعیت واحدهای تولیدی بدتر از گذشته می‌شود، باید در حوزه مواد اولیه فکر اساسی شود. امروز ما بحران مواد اولیه داریم.

این عضو انجمن صنایع پوشاک ایران در ادامه با بیان اینکه "در پارچه تخت که 60 درصد بازار را به خود اختصاص داده است ما بیش از 70 درصد نیازمند واردات هستیم"، گفت: در بخش گردبافت نیز 40 درصد بازار در اختیار آنها قرار دارد که بیش از 80 درصد آن از محل داخل تأمین می‌شود به‌نحوی که اگر فقط بخش گردبافت مورد حمایت قرار گیرد وضعیت واحدهای این بخش ساماندهی بسیاری پیدا خواهد کرد.

ماده اولیه نداریم/می‌توانستیم بازار عراق و سوریه را هم بگیریم ولی نه با حذف ارز نیمایی نخ!
تاریخ: یکشنبه 6 مرداد 1398