Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

 در جامعه باید نرخ ارز ثابتی توسط بانک مرکزی و دولت به‌وجود آید تا فعالان اقتصادی گرایش بیشتر برای تولیدات و ایجاد اشتغال داشته باشند.
محمدحسین فاتحی کارشناس اقتصادی گفت:‌ قیمت‌های نسبی کالاهای وارداتی باعث افزایش نرخ ارز می‌شود و کالاهای داخلی به طور نسبی ارزان‌تر به نظر می‌رسد.
وی در همین مورد تأکید کرد: نهاده‌هایی که برای تولیدات داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد قطعا با افزایش قیمت مواجه می‌شوند و برخی محصولات تولید شده داخلی از طریق این نهاده‌ها تأثیر نامطلوبی بر اشتغال می‌گذارد.
وی ادامه داد: نوسانات نرخ ارز در کوتاه‌مدت ممکن است تأثیرات مثبتی در اشتغال داشته باشد.
وی افزود: باید به دنبال ثبات ارزی باشیم تا یک فعال اقتصادی در فضای آرام کسب و کار و تولید قرار بگیرد و بتواند در یک دوره حداقل یک ساله نرخ ارز را پیش‌بینی کند تا توانایی ایجاد شغل و رونق رشد تولید را داشته باشد.
وی اعلام کرد: برای تعیین نرخ ارز بانک مرکزی باید همانند سال‌های گذشته به صورت مثبت و منفی 5 درصد بودجه متعهد شود که با تغییر نرخ ارز، دولت مداخله کند و از طریق نظام بانکی و بانک مرکزی نرخ ارز را ثابت نگه دارد تا به اوضاع اشتغال و تولید کمتر لطمه وارد شود.
وی تصریح کرد:‌ با وجود نوسانات نرخ ارز فعالان اقتصادی نمی‌توانند نرخ سود مطمئنی حتی برای یک دوره کوتاه‌مدت یک ماه پیش‌بینی کنند و باعث عدم افزایش اشتغال و تولیدات در داخل می‌شود.
وی تأکید کرد: امنیت در معاملات و تولیدات ارزی خارجی باعث شده بعضی از فعالان اقتصادی فارغ از مسائل ملی به سودآوری خودشان می‌اندیشند و اشتغال را فدای بحث نرخ ارز می‌کنند.
فاتحی تصریح کرد:‌ نظام آموزشی کشورمان نیاز بازار را برای تولید و اشتغال تأمین نمی‌کند و در اکثر کشورهای دنیا بحث کارآفرینی در حدود 30 سال است که جایگزین نظام‌های سنتی شده که باعث رونق تولید و اشتغال آنها شده است.
وی گفت: با افزایش طلا و دلار روند نزولی بورس در پیش گرفته می‌شود و باعث به مخاطره انداختن اشتغال و تولید می‌شود.

تاریخ: شنبه 10 اسفند 1392