Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
یک فعال صنعت نساجی گفت: همیشه قاچاق پوشاک از کشور ترکیه و چین به کشور ما مطرح بوده است که در چند سال اخیر کاهش پیدا کرده و رشد منفی داشته است.

وی در خصوص وضعیت قاچاق در این صنعت مطرح کرد: با توجه به نزدیکی کشور ما به ترکیه، قاچاق پوشاک از این کشور به عنوان یک صنعت پیشران، یکی از مسائلی است که همیشه باعث رنج صنعت نساجی کشور ما شده است.

 

به گزارش خبرگزاری برنا،  احمد کیمیایی اسدی  ادامه داد: دولت ترکیه، سوبسید خوبی به صنعت نساجی خود اختصاص می‌دهد که این مسئله باعث شده این صنعت همیشه با کیفت خوب و قیمت مناسب عرضه شود. این عوامل باعث شده است که قاچاق این محصولات به کشور ما مطرح باشد.

 

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران اظهار کرد: همیشه قاچاق پوشاک از کشور ترکیه و چین به کشور ما مطرح بوده که در چند سال اخیر، کاهش پیدا کرده و رشد منفی داشته است.

 

این فعال صنعت نساجی در خصوص وضعیت صادرات کشورمان بیان کرد: از آنجایی که کشور ترکیه در بحث صادرات پوشاک کشور مطرحی است و به کشورهای اتحادیه اروپا  و آسیای میانه جنس ارسال می‌کند، صادرات پوشاک ما همیشه زیر سایه این کشور بوده و رقم قابل توجهی نیست چرا که صنعت نساجی ما در ابعاد مختلف پائین‌تر از ترکیه قرار دارد.

 

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر میزان واردات پوشاک کم و همچنین بحث قاچاق نیز کنترل شده است که این مسئله دو علت عمده دارد. نظارت ها نسبت به قبل بهتر شده‌ و از آنجایی که ارزش ارز رشد قابل توجهی داشت، قاچاق دیگر به صرفه نیست. 

 

کیمیایی اسدی با طرح این موضوع که صنعت نساجی می‌تواند، اشتغال قابل توجهی را به خود اختصاص دهد تصریح کرد: تولید کننده های ما توانسته اند که سهم بیشتری از بازار داخلی را کسب کنند.

 

این فعال اقتصادی با بیان اینکه مسئله اصلی کشور ما اقتصاد و اشتغال است، تشریح کرد: صنعت نساجی یکی از پر اشتغال ترین صنعت ها در تمام دنیا است. در این صنعت، قسمت های مختلفی مثل ریسندگی، بافندگی و تکمیل داریم که زنجیره ای را شکل داده‌اند و سودآوری خوبی را به همراه دارند.

 

وی افزود: نیاز است تا دولت فکری به حال ماشین آلات ما کرده و تسهیلاتی را به صورت بلند مدت و کم بهره به کسانی که در این صنعت سالها فعالیت دارند، اختصاص دهد. چرا که بیشترین رنجی که ما می‌بریم از این قدیمی بودن تکنولوژی و ماشین آلات ماست. برای مثال ماشین آلاتی که از یک پارچه در روز ده هزار متر تولید می‌کند در ترکیه این مقدار به صد هزار متر می‌رسد. 

 

کیمیایی اسدی در پایان با بیان اینکه نیاز است از تکنولوژی روز دنیا استفاده کنیم، تصریح کرد: با توجه به اینکه ما با 15 کشور مرز مشترک داریم و از نظر ذائقه و فرهنگی شبیه یکدیگر هستیم، می‌توانیم با ترمیم این صنعت، در صادرات نیز حرف های جدی برای گفتن داشته باشیم.

قاچاق پوشاک دیگر به صرفه نیست
تاریخ: یکشنبه 31 شهریور 1398