Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

محمدرضا نجفی‌منش، رئیس کمیسیون «بهبود محیط کسب و کار و رفع موانع تولید» اتاق تهران، با اعلام موافقت هیات مقررات‌زدایی با پیشنهاد اتاق تهران مبنی بر حذف چهار درصد مالیات علی‌الحساب واردات، این اقدام را گامی رو به جلو برای رونق تولید و کاهش بروکراسی پیش روی بنگاه‌های تولید خواند.

در نشست اخیر هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌و‌کار که به ریاست وزیر اقتصاد و با حضور نمایندگان قوای سه‌گانه و تشکل‌های بخش‌خصوصی برگزار شد، حذف دریافت مالیات علی‌الحساب چهار درصد واردات کالا به تصویب رسید.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، بر اساس این مصوبه، واحدهای تولیدی دارای مجوز فعالیت معتبر، پروانه بهره‌برداری یا جواز تاسيس، دستگاه‌های اجرایی دارای ردیف بودجه در بودجه عمومی کشور، تعاونی‌های مرزنشینان، کالاهای موضوع ماده (۱۱۹) قانون امور گمرکی، کالاهای فاقد جنبه تجاری همراه مسافر یا وارده از طریق پست و کالاهای اساسی طبق مصوبه کارگروه تنظیم بازار، دیگر مشمول پرداخت مالیات علی‌الحساب واردات نیستند.

در همین رابطه، محمدرضا نجفی‌منش، رییس کمیسیون بهبود محیط کسب‌و‌کار و رفع موانع تولید اتاق تهران، این مصوبه را گامی رو به جلو در تسهیل سختی و مشکلات موجود بنگاه‌ها عنوان کرد و گفت: با این مصوبه، بنگاه‌های تولیدی که نیاز به واردات مواد اولیه آنها در شرایط کنونی حیاتی است، دیگر اجباری به پرداخت علی‌الحساب مالیات ندارند. هم‌چنین  واحدهای تولیدی خوشنام که پرونده‌های مالیاتی آنان نیز شفاف است، مشمول این مصوبه هستند.

وی با بیان اینکه، پیشنهاد حذف مالیات علی‌الحساب چهار درصد واردات واحدهای تولیدی یکی از پیشنهادهای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران بود که روی میز هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌و‌کار قرار داشت، افزود: در اتاق بازرگانی تهران، با همکاری و مشورت معاونت کسب‌و‌کار، معاونت بررسی‌های اقتصادی و کمیسیون بهبود محیط کسب‌و‌کار و رفع موانع تولید، پیرامون معضلاتی که بنگاه‌ها با آن دست به گریبان هستند و درخواست‌هایی که از سوی تشکل‌ها مطرح می‌شود، بحث و هم‌فکری صورت می‌گیرد و در رابطه با حذف مالیات علی‌الحساب چهار درصد واردات نیز از یک سال پیش، این پیشنهاد مطرح و از طرف اتاق تهران مطرح شد که خوشبختانه در جلسه اخیر این هیات مورد موافقت قرار گرفت.

موافقت هیات مقررات‌زدایی با پیشنهاد حذف مالیات علی‌الحساب واردات
تاریخ: سه شنبه 2 مهر 1398