Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

آیت الله سید ابراهیم رئیسی به منظور تبیین عملکرد قوه قضائیه در اجلاس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در دروه‌­های متفاوت قوه قضائیه در چهل سال گذشته، گفت: همه بزرگوارانی که در این قوه مسئولیت داشته اند سعی کرده اند این دستگاه به دستگاه قضای اسلامی نزدیک شود، اما باید این نکته را در نظر گرفت که اگر چه سیرت دستگاه قضای ما اسلامی است، اما صورت قضای ما با صورت قضای اسلامی فاصله دارد و باید اصلاح قالب قضایی در کشور، متناسب با الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت شکل بگیرد.

رئیس قوه قضاییه افزود: لذا در این قضیه تصیم گرفته شد بخشی از مجربین دستگاه قضایی، بخشی از حوزه های علمیه و بخشی از صاحب نظران دانشگاه به کار گرفته شوند تا با یک کار علمی، قالب متناسب با قضای اسلامی را طراحی کنند.

وی همچنین با تشریح وضعیت افکار عمومی در زمینه اجرای عدالت گفت: سال ها جامعه با مسأله اعلام فساد و اختلاس روبه­رو بود و این اطلاع رسانی ها که فقط به اعلام فساد اختصاص داشت و دشمن هم بدان می دمید، اعتماد مردم را خدشه دار کرده بود و این برای نظام جمهوری اسلامی که پشتوانه آن اعتماد و دلدادگی مردم است خطرناک است و باید آن را سریع معالجه کرد. بر این اساس ما این موضوع را مطرح کردیم که هاضمه نظام اسلامی فساد را نمی پذیرد و فساد ناپذیری در متن نظام اسلامی است و باید با فساد برخورد شود.

رئیسی راه­کار برخورد با فساد و ایجاد اعتماد عمومی را رسیدگی دقیق و عادلانه به تمام پرونده هایی که در ذهن مردم دغدغه ایجاد کرده اند دانست و افزود: اگر بدون این که کسی جزو خطوط قرمز به حساب بیاید به این پرونده ها رسیدگی شود و نتیجه هم به مردم اعلام شود، اعتماد مردم به نظام اسلامی احیا خواهد شد و این کار هم آبروی نظام را تضمین می کند و هم باعث صیانت از مدیران و مسئولان سالم خواهد شد.

وی ادامه داد: راه­کار دیگر هم این است که دستگاه قضایی با رعایت سه اصل مهربانی، اقتدار و تدبیر، زمینه ای را فراهم کند تا هر کس بتواند هر فسادی از هرکسی سراغ دارد به این دستگاه اعلام کند که اگر این اتفاق بیفتد از افشاگری های غیر قانونی و بدون سند پیشگیری خواهد شد.

رئیس قوه قضاییه اصلاح قوانین و ساختارها را یک ضرورت ناگزیر برای جلوگیری از تولید پرونده در دستگاه قضایی برشمرد و گفت: مثلا موضوعی مانند قاچاق سازمان یافته، اساس تولید را تهدید می کند و اصلا سخن گفتن از رونق تولید بدون مبارزه با قاچاق امکان ندارد.

رئیسی همچنین اصلاح نظام پولی و بانکی و نیز اصلاح ساختاری در موضوعی مانند خصوصی سازی را مقدمه جلوگیری از فساد بر شمرد و گفت: به دنبال آن هستیم که با فعال کردن وظیفه نظارتی قوه قضائیه، معضلاتی که در موضوعاتی مانند خصوصی سازی و نیز فرار مالیاتی وجود دارد را حل کنیم.

وی سپس با تأکید بر این که ما تردید نداریم که باید هزینه جرم و فساد در کشور بالا برود؛ چه برای کسی که دست به فساد زده است و چه برای کسی که چشم بر فساد بسته است و نمی شود غیر از این عمل کرد، افزود: هم باید با فساد برخورد کرد و هم با روابط ناسالم، لذا ما از بخش های نظارتی در قوه قضائیه هم خواسته ایم مراقبت کنند تا با روابط ناسالمی که احیانا در قوه قضائیه هم وجود دارد برخورد شود.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به این که بررسی ها نشان می دهد فضای بی اعتمادی که در کشور وجود داشت دارد به این بر می گردد که مسئولین عزم برخورد با فساد را دارند گفت: بگذاریم مزه شیرین عدالت به کام مردم خوش بیاید.

 رئیسی در خاتمه به پیام مقام معظم رهبری در سال ۸۰ با موضوع مبارزه با فساد اقتصادی اشاره کرد و افزود: اگر تکالیفی که برای سه قوه در آن پیام مشخص شده است اجرا شود، امید در دل مردم احیا خواهد شد.

در پایان چند تن از نمایندگان مجلس خبرگان رهبری پیرامون اظهارات سخنان رئیس قوه قضائیه اظهارنظر کرده و سؤالات خود از ایشان را مطرح کردند.

سخن گفتن از رونق تولید بدون مبارزه با قاچاق امکان ندارد
تاریخ: شنبه 6 مهر 1398