Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

دبیر کارگروه بررسی و تامین مواد اولیه پوشاک با اعلام ورود این کارگروه به موضوع قیمت و نحوه توزیع نخ و پارچه اعلام کرد:‌ تولیدکنندگان داخلی نخ و پارچه یا قیمت‌گذاری خود را شفاف‌سازی کنند یا تا ۲ ماه آینده منتظر افشاگری باشند.

محمد توکلی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تولیدکنندگان نخ و پارچه برای شفاف‌سازی به این کارگروه بپیوندند و با نظارت این کارگروه که زیر نظر دولت و اصناف از سال گذشته راه‌اندازی شده است مواد اولیه را در اختیار دیگر تولیدکنندگان قرار دهند.

وی با بیان اینکه نرخ‌گذاری مواد اولیه در این کارگروه بر مبنای ارزیابی تمامی شاخص‌ها در کنار سود تولیدکننده یا واردکننده است یادآور شد: تولیدکنندگان و بافندگان اگر دنبال شفاف‌سازی هستند و نمی‌خواهند لابی‌گری کنند، عضو این کارگروه شوند.

توکلی تصریح کرد:‌ برخی تولیدکنندگان نخ و پارچه مستقیم محصولات خود را به تولیدکنندگان پوشاک نمی‌دهند و از همکاری با این کارگروه نیز فرار و شایعه پراکنی می‌کنند.

دبیر کارگروه بررسی و تامین مواد اولیه پوشاک اظهارداشت: تولیدکنندگان پوشاک اسامی کارخانه های تولیدی و واردکنندگان خاطی نخ و پارچه را به این کارگروه داده‌اند و در صورتی که تا ۲ ماه آینده این واحدهای تولیدی برای ایجاد شفافیت به این کارگروه نپیوندند اسامی آنان به طور مستقیم در اختیار بازرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات حکومتی و قوه قضائیه قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون هیچ نظارتی بر روند قیمت‌گذاری کارخانه های تولیدکننده نخ و پارچه صورت نمی‌گیرد و هر کارخانه به هر قیمتی که بخواهد محصولات تولیدی خود را عرضه می‌کند.

توکلی ادامه داد: ما می‌گوییم نظارت‌ها باید از سر منشا انجام گیرد و ابتدا بر روند قیمت‌گذاری کارخانه‌ها و سپس بر فروشگاه‌ها و عملکرد فروشندگان نظارت شود.

دبیر کارگروه بررسی و تامین مواد اولیه پوشاک گفت: طی ماه های اخیر در اوج گرانی نخ و پارچه این کارگروه توانست مواد اولیه را ۲۰ تا ۳۰ درصد پایین‌تر از قیمت عرضه شده توسط کارخانه های داخلی و واردکنندگان به دست تولیدکنندگان پوشاک برساند و تاثیرات بسیار خوبی نیز به همراه داشت.

وی تاکید کرد: چگونه ممکن است محصول وارداتی که انواع مختلف هزینه های گمرکی، عوارض دولتی، حمل و نقل و دیگر تعرفه‌ها بر آن اعمال می‌شود در بازار ارزان تر از محصول داخلی به فروش برسد؟

تلاش برخی برای جلوگیری از واردات مواد اولیه پوشاک

توکلی در ادامه با بیان اینکه تعداد کارخانه های داخلی ریسندگی نخ‌های ظریف شانه در کشور به تعداد انگشتان یک دست است، ظرفیت تولید داخلی را پاسخگوی تنها  ۳۰ تا ۴۰ درصد نیاز بازار پوشاک کشور برشمرد و اظهارداشت: با این وجود سال گذشته تولیدکنندگان نخ کشور اعلام کردند می‌توانند ۱۰۰ درصد نیاز بازار ایران را تامین کنند و به این ترتیب با ممانعت از واردات مواد اولیه، به افزایش قیمت مواد اولیه پوشاک در کشور دامن زدند.

وی با بیان اینکه کارگروه تامین مواد اولیه پوشاک با حذف واسطه‌ها محصول وارداتی واردکنندگان را مستقیم در اختیار تولیدکنندگان پوشاک قرار می‌دهد، این اقدام را زمینه‌ساز کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت مواد اولیه برای این تولیدکنندگان دانست.

توکلی اضافه کرد: این اقدام کارگروه طی ماه‌های گذشته موجب شد تولیدکنندگان داخلی برای فروش محصول خود مجبور به کاهش قیمت در حد محصول وارداتی شوند در حالی که به طور قطع قیمت تمام شده محصول داخلی در برابر کالای خارجی بسیار پایین‌تر است.

دبیر کارگروه بررسی و تامین مواد اولیه پوشاک معتقد است: لابی‌گری‌ برخی کارخانه های تولید کننده نخ و پارچه موجب شد نخ و پارچه از گروه ۲۳ به ۲۵ لیست کالاهای وارداتی برود و دیگر به آن ارز نیمایی تعلق نمی‌گیرد.

وی افزود: ما نیز به دنبال حمایت از کالا و محصول داخلی هستیم اما اعلام می‌کنیم کارخانه هایی که ادعا دارند می‌توانند نخ و پارچه مورد نیاز کل کشور را تامین کنند عضو این کارگروه شوند تا در کنار شفاف شدن عملکردشان، معلوم شود واقعا چند درصد از نیاز کشور را تامین می‌کنند و قیمت تمام شده محصول چه میزان است.

توکلی اظهارداشت: درِ این کارگروه به روی همه کارخانه‌ها باز است اما تاکنون فقط یک واحد صنعتی با آن همکاری داشته است.

دبیر کارگروه بررسی و تامین مواد اولیه پوشاک گفت: این کارگروه که اتحادیه های همگن بازار پوشاک عضو آن هستند واسطه های عرضه مواد اولیه را حذف کرده و به این ترتیب زمینه عرضه مستقیم نخ و پارچه به تولیدکنندگان پوشاک را فراهم ساخته است.

به گزارش ایرنا این کارگروه شهریورماه سال گذشته با حضور بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، رییسان اتحادیه های پوشاک، پیراهن‌دوزان، کشبافان، خیاطان و چرم تهران و اعضای هیات امنای بازار تهران به منظور تامین مواد اولیه واحدهای تولیدکننده پوشاک تشکیل شد.

ریاست این کارگروه را  ابراهیم درستی نماینده وزیر صنعت در اصناف کشور و عضو هیات رییسه اتاق اصناف ایران و تهران برعهده دارد.

کارگروه مذکور که اعضای آن با حکم رییس سازمان صنعت استان تهران منصوب شده اند در توزیع مواد اولیه پوشاک در سطح کشوری فعالیت دارد.

اخطار به اخلالگران در نظام تولید و توزیع نخ و پارچه
تاریخ: یکشنبه 7 مهر 1398