Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

معاون امور فنی و گمرکی گمرک در بخشنامه‌ای موضوع پذیرش اختلاف و تلورانس وزنی ۱.۵ درصدی برای کالاهای فله، کالاهای اساسی و ضروری موضوع ۲۵ گروه کالایی و به تعداد حدود ۸۰۰ردیف تعرفه را برای اجرا ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، مهرداد جمال ارونقی در بخشنامه‌ای به ناظرین، مدیران کل و مدیران حوزه‌های نظارت و گمرکات اجرایی کشور در خصوص اعلام اختلاف و تلورانس وزنی مجاز آورده است که تلورانس وزنی یک و نیم درصد برای کالاهای فله، کالاهای اساسی و ضروری موضوع ۲۵ گروه کالایی و به تعداد حدود ۸۰۰ ردیف تعرفه مورد پذیرش خواهد بود.

وی در این خصوص تاکید کرده است: در اجرای مفاد بند ۷ مصوبات جلسه مشترک بین گمرک، وزارت صمت و بانک مرکزی مورخ ۱۶ شهریورماه و همچنین جهت اقدام لازم به سایر مراجع و دستگاه‌های ذیربط اعلام و ابلاغ شده است که «با عنایت به مشکلات عدیده مربوط به رفع تعهدات ارزی ناشی از اختلاف وزن پروانه‌های وارداتی و به منظور تسهیل در فرایند تجارت مرزی، در خصوص اختلاف و تلورانس وزنی مجاز مقرر شد تلورانس وزنی یک و نیم درصد برای کالاهای فله، کالاهای اساسی و ضروری موضوع ۲۵ گروه کالایی و به تعداد حدود ۸۰۰ ردیف تعرفه مورد پذیرش قرار بگیرد.

براین اساس در خصوص سایر کالاها حداکثر ۳ درصد تلورانس وزنی قابل پذیرش خواهد بود. البته معاون گمرک توضیح داده است که این موضوع شامل کالاهایی که معیار سنجش آن وزن نیست، نخواهد بود.

ارونقی خاطرنشان کرده است که پذیرش تلورانس وزنی بالاتر از میزان مندرج در این بخشنامه برای برخی از کالاهای خاص از جمله خمیر کاغذ، صرفا با اعلام رسمی دفتر واردات گمرک به بانک مرکزی امکان پذیر است.

بخشنامه پذیرش تلورانس وزنی کالاهای فله و اساسی ابلاغ شد
تاریخ: سه شنبه 9 مهر 1398