Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران خبر داد: با پیگیری‌های به عمل آمده از سوی اتاق ایران، امیدواریم اولین دفتر تجارت ملی ایران، طی 2 ماه آینده در روسیه کار خود را آغاز کند.

رئیس اتاق ایران گفت: پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا، ظرفیت توسعه روابط اقتصادی را فراهم می‌کند اما به موازات رشد این ظرفیت‌ها، باید زیرساخت‌ها نیز فراهم شوند.

غلامحسین شافعی در هفتادمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی خراسان رضوی عنوان کرد: در نشستی که با رئیس جمهوری کشورمان داشتیم، این نکته را مطرح کردیم که اگر تعاملات ایران با کشورهای اوراسیا به رشد مثلا 10برابری ظرفیت مبادلات بیانجامد، حمل کالاهای صادراتی با چه زیرساختی انجام خواهد گرفت؟ بپذیریم که اندازه امکانات ما در حوزه حمل و نقل ریلی و ناوگان حمل سردخانه‌ای به میزان پاسخگویی برای ظرفیت‌های آتی نیست.

رئیس اتاق مشهد ادامه داد: در همان جلسه وزیر راه توضیحات امیدوارکننده‌ای در این خصوص ارائه کرد. به استناد آنچه عنوان شد، بهسازی و نوسازی و همچنین توسعه حمل و نقل ریلی از برنامه‌های دولت در مسیر اجرای برنامه ششم توسعه خواهد بود که با فعال شدن کارخانه‌های واگن‌سازی زنجان و پارس شرایط برای این منظور فراهم می‌آید.

شافعی با ذکر این نکته که؛ بخشی از مشکلات حمل و نقل ریلی ما مربوط به کشورهای مقصد است، یادآور شد: در حال حاضر اگر قرار باشد کالایی از طریق مسیر ریلی مشهد به کشورهای آسیای میانه برود، به واسطه مسائلی که در طول مسیر و به ویژه در آن سوی مرز وجود دارد، این انتقال با میانگین سرعت حدود 10 تا 12 کیلومتر انجام می گیرد که بسیار کم است و باید در این رابطه تدبیری اندیشیده شود. تاکید داریم که شماری از اشکالات باید از جانب طرف مقابل پیگیری و حل و فصل شود. برای همین منظور مقرر است در کمیسیون مشترکی با کشورهای مقصد، این موضوع به بحث گذاشته شود.

رئیس اتاق ایران خاطر نشان کرد: با پیگیری‌های به عمل آمده از سوی اتاق ایران، امیدواریم اولین دفتر تجارت ملی ایران، طی 2 ماه آینده در روسیه کار خود را آغاز کند. دفتر مذکور، حمایت کامل دولت را خواهد داشت و گشایش آن می‌تواند تاثیر فراوانی برای آینده روابط ما و کشورهای منطقه داشته باشد.

شافعی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های کشور در حوزه پیوستن به جاده ابریشم خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی جاده ابریشم با 67 عضو مشغول فعالیت است و نخستین اجلاس آن نیز در آبان امسال به میزبانی کشور چین برگزار خواهد شد. خوشبختانه موضوعات خوبی نیز در دستور کار این نشست قرار دارد که امیدواریم به ثمرات ارزشمندی بیانجامد.

امکانات حمل و نقلی ایران متناسب با ظرفیت‌های صادرات به اوراسیا نیست
تاریخ: سه شنبه 14 آبان 1398