Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران اظهار کرد که هزینه سالانه واردات چادر مشکی به کشور ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار است که اگر همین مبلغ در تولید چادر مشکی هزینه شود، می‌توانیم به خودکفایی برسیم.

مجید نامی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر لزوم وجود صرفه اقتصادی در اجرای هر پروژه، اظهار کرد: برای مثال بعد از افزایش نرخ ارز، ممنوعیت واردات پوشاک و کاهش نسبی قاچاق، تولید پوشاک در داخل رشد کرد.

وی با اشاره به حمایت دولت از صنایع بزرگ همچون خودروسازی و پتروشیمی، تصریح کرد: در بخش پوشاک مشکل قاچاق همیشه وجود دارد، اما نوع و میزان آن در حال حاضر تغییر کرده است. اما با وجود ممنوعیت ورود خودرو به کشور و عدم امکان قاچاق، از این بخش حمایت بزرگی صورت گرفته است.

عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با تاکید بر لزوم حمایت از تولید چادر مشکی، حمایت را "ارائه فرصتی به تولیدکننده برای سر پا ماندن" توصیف کرد و گفت: این فرصت باید تا زمانی که سرمایه‌گذاری‌ها به ثمر برسد، ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به کاهش تعرفه چادر مشکی در برخی مقاطع، تصریح کرد: یعنی علاوه بر اینکه قاچاق پارچه چادر مشکی انجام می‌شود، تعرفه گمرکی این محصول نیز معمولا پایین است و افراد زیادی می‌توانند به راحتی چادر مشکی وارد کشور کنند. مجموع این شرایط باعث می‌شود که تولیدکنندگان داخلی چادر مشکی از ابتدای کار با چالش مواجه شوند.

به گفته عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران در بخش چادر مشکی همیشه فشاری با این عنوان که "بازار نیاز دارد و تولید داخل به اندازه کافی نیست" وجود دارد که باعث می‌شود جبران این کمبود با واردات توجیه شود.

وی افزود: از طرف دیگر با این توجیه که خریداران چادر مشکی نباید در مضیقه قرار بگیرند تعرفه پایین واردات را نیز توجیه می‌کنند. بنابراین این شرایط باعث تسهیل واردات شده، در حالی‌ که وضعیت بازار نشان می‌دهد واردکنندگان سود سرشاری از واردات چادرمشکی دریافت می‌کنند.

عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با بیان اینکه سود حاصل از واردات چادر مشکی بستگی به جنس پارچه دارد، اظهار کرد: قیمت جهانی پارچه چادر مشکی متری دو تا ۱۰ دلار است، اما در بازار ایران چادر مشکی از متری ۲۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان عرضه می‌شود که یکی از دلیل آن حضور واسطه‌ها همچون عمده‌فروش، طاقه‌فروش و افراد دیگر است.

این در حالی است که به گفته وی، قیمت پارچه‌های داخلی خیلی پایین‌تر است و کیفیت آن‌ها نیز با کالای وارداتی قابل رقابت است.

به گفته نامی، بیش از ۱۰ سال است که درباره تولید چادر مشکی صحبت می‌شود و این موضوع حالت سیاسی پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه که تولید چادر مشکی نیاز به سرمایه‌گذاری زیادی ندارد، اظهار کرد که هزینه سالانه واردات چادر مشکی به کشور ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار است که اگر همین مبلغ در تولید چادر مشکی هزینه شود می‌توانیم به خودکفایی برسیم.

عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با بیان اینکه مواد اولیه چادر مشکی تا حد زیادی در کشور تولید می‌شود و دانش تولید آن نیز تقریبا بومی‌ شده، تصریح کرد: بنابراین ظرفیت تولید چادر مشکی در کشور وجود دارد و اگر چند سال از تولید حمایت شود حتما به خودکفایی می‌رسیم.

مافیای چادر مشکی

نامی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره حضور مافیا در بخش چادر مشکی، با بیان اینکه مافیا یعنی حضور یک شبکه که از بازار شروع می‌شود و در بسیاری جاها نفوذ دارد، تصریح کرد: نمی‌توان به یقین گفت که چنین شبکه‌ای وجود دارد، اما می‌توانم بگویم واردکنندگان این محصول صاحب نفوذ هستند و به دلیل سود بالای واردات چادر مشکی فشار می‌آورند تا واردات را تسهیل کنند.

وی افزود: با این وجود آن‌ها نمی‌توانند جلوی تولید چادر مشکی را بگیرند و دولت می‌تواند تولید این محصول را تسهیل کند و این موضوع دست مافیا نیست، اما وقتی این حمایت شکل نمی‌گیرد، شائبه حضور مافیا قدرت می‌گیرد.

اگر به اندازه هزینه واردات چادر مشکی در تولید سرمایه‌گذاری کنیم، خودکفا می‌شویم!
تاریخ: چهارشنبه 4 دی 1398