Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

 

مدیر گمرک، توسعه صادرات و ارزش افزوده مناطق آزاد: به لحاظ شرایط خاص و حمایت از تولید داخلی واردات در مناطق آزاد محدود شده است.
ناصر خرمالی - مدیر گمرک، توسعه صادرات و ارزش افزوده مناطق آزاد در برنامه ۱۸/۳۰ گفت: براساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری و صنعتی ورود هر گونه کالا به استثنای کالای ممنوعه شرعی با پرداخت عوارض مربوطه به محدوده این مناطق بلامانع است اما از سال ۹۶ به لحاظ شرایط خاص و حمایت از تولید داخل کمیته‌ای تشکیل شد تا اجازه قانونی واردات محدود شود.
وی گفت: بر اساس مصوبه سال 96 و ۹۷ و لحاظ شرایط کشور حتی کالای همراه مسافر هم محدود شد.
خرمالی گفت: ۱۸ میلیون مسافر به خارج از کشور داریم و این می‌تواند ارز قابل توجهی از کشور خارج کند، اما مناطق آزاد با ایجاد جذابیت بخش قابل توجهی از ارز خروجی را می‌تواند جذب کند.
وی با بیان اینکه نباید اشتغال در مناطق آزاد تحت شعاع برخی رویکردها قرار گیرد، افزود: قطعا رونق مناطق آزاد و ورود تجاری کالا به مناطق آزاد برای عرضه مسافری به گردشگران داخلی می‌تواند مزیت‌های ویژه‌ای برای مناطق به همراه داشته باشد.
مدیر گمرک، توسعه صادرات و ارزش افزوده مناطق آزاد با اشاره به اینکه اهداف مناطق آزاد صرفاً صادرات نیست، افزود: ما در مناطق آزاد بخصوص در ارس و انزلی پیشگام تولید شده ایم.
بهرام شهریاری نایب رئیس اتحادیه پوشاک در گفتگوی تلفنی گفت: چون ثبت سفارش ممنوع شد ورود کفش و پوشاک هم ممنوع شد، اما بعد از مدتی برخی کد‌ها چراغ خاموش باز شد.
وی افزود: قید ثبت سفارش کفش و پوشاک از جمله اقلامی بود که برداشته شد و کفش و پوشاک بی رویه وارد شد.
شهریاری با انتقاد از هدف گذاری مناطق آزاد برای واردات، گفت: با خروج برند‌های خارجی تولیدات داخلی جایگزین آن‌ها خواهند شد.
سایه روشن واردات پوشاک از مناطق آزاد
تاریخ: سه شنبه 10 دی 1398