Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
عضو هیئت مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران گفت: چالشی که این روزها علاوه بر مشکلات تامین مواد اولیه و کمبود نقدینگی، تولیدکنندگان پوشاک را آزار می‌دهد، آزاد شدن ثبت سفارش پوشاک در مناطق آزاد است.

مجید نامی افزود: موضوع یاد شده از حدود دو ماه پیش اتفاق افتاده و به دنبال اعلام مجاز بودن ثبت سفارش مواد اولیه از اواخر مردادماه، ثبت سفارش کالاهای ساخته شده (یعنی پوشاک)‌ نیز مجاز شمرده شد.

 

به گفته وی، هرچند مطابق قانون، کالاهایی که به صورت قانونی به مناطق آزاد وارد می شوند باید در همین مناطق به فروش برسند، اما تجربه سال های گذشته نشان می دهد که احتمال وارد شدن آنها به سرزمین اصلی بدون تشریفات گمرکی نیز وجود دارد.

 

به گزارش سایت نساجی ماروز به نقل از ایرنا، نامی خاطرنشان کرد: دلیل این مساله، مستقر نبودن کامل گمرک در مناطق آزاد است و اغلب اوقات شاهدیم در این مناطق گمرکات زمین های بزرگی در اختیار دارند که کنترل شان سخت است.

 

وی همچنین به برنامه اردیبهشت ماه پارسال برای مبارزه با فروشگاه ها و برندهای محرز قاچاق اشاره کرد که پس از آن واردات پوشاک به کشور ممنوع شد و افزود: پس از آن فقط برندهایی می توانستند در کشور فعالیت کنند که به ثبت فعالیت های خود در سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت پرداخته بودند و باید ۲۰ درصد محصولاتشان را در داخل تولید می کردند.

 

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران گفت: با اینکه واردات پوشاک ممنوع است، اما همچنان شاهد واردات تولیدات این شرکت ها به صورت قاچاق یا از طریق مناطق آزاد هستیم و این مساله موجب نگرانی تولیدکنندگان شده است.

 

وی یادآور شد: امروز استقبال از تولیدات ایرانی به دلیل افزایش نرخ ارز و جلوگیری از قاچاق بیشتر شده و شرکت ها به همین دلیل به دنبال افزایش تولید و سرمایه گذاری های جدید هستند، اما اگر نگرانی یاد شده ادامه داشته باشد به تولید داخلی صدمه وارد خواهد شد.

 

نامی در پایان به مقاصد صادراتی پوشاک ایرانی اشاره کرد و گفت: عمده این محصولات به عراق (حدود ۵۰ درصد)‌ و بقیه آن به کشوررهای آسیای میانه و افغانستان صادر می شود.

نگرانی تولیدکنندگان از آزاد شدن ثبت سفارش پوشاک در مناطق آزاد
تاریخ: یکشنبه 15 دی 1398