Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از بازگشت مالیات بر ارزش افزوده صادرات حداکثر ظرف مدت یکماه پس از رفع تعهد ارزی خبر داد و گفت: نرخ های پایه صادراتی با کمک تشکل های صادراتی

به گزارش خبرنگار اکسپورتنا، حسین مدرس خیابانی در همایش استاندارد و کیفیت صادراتی با اشاره به جایگاه سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان سازمانی که در خط مقدم جبهه جنگ اقتصادی در کنار صادرکنندگان ایستاده است، گفت: این سازمان باید با تلاش حداکثری زمینه را برای حضور هر چه بیشتر کالاهای صادراتی ایران در بازارهای هدف فراهم کرده و نقش خود به عنوان منتقل کننده اطلاعات به صادر کنندگان را به خوبی ایفا نماید.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: امروز چیزی به نام صادرات نفت در اقتصاد ایران وجود ندارد و هر آنچه که از کشور صادر می‌شود را می توان به عنوان صادرات غیرنفتی تلقی کرد. بنابراین هر آن چیزی که از کشور به سمت بازارهای هدف صادراتی روانه می‌شود را می توان صادرات نامید.

وی تصریح کرد: در شرایط کنونی با توجه به محدودیت هایی که بر سر فروش نفت ایران رخ داد، کشور از محل درآمدهای حاصل از صادرات اداره می‌شود و این در حالی است که در همین شرایط سخت تحریمی، صادرکنندگان توانسته اند ۳۲ میلیارد دلار برای کشور ارزآوری داشته باشند که این چیزی شبیه معجزه است.

مدرس خیابانی با تاکید بر ضرورت یکپارچگی در تجارت خارجی کشور تاکید کرد: امروز تشکل های بخش خصوصی  در حوزه صادرات بسیار فعال عمل می کنند دولت به خوبی می داند که نقطه تماس بخش دولتی و بخش خصوصی، تشکل ها هستند و باید تمام تصمیمات خود را با در نظر گرفتن نظرات بخش خصوصی اتخاذ نماید.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد:  برخی از مسائل و مشکلاتی که از باب استاندارد در حوزه صادرات مطرح می‌شود باید حل و فصل گردد چرا که در برخی موارد این موضوعات باعث می‌شود که نتوانیم به اهداف صادراتی دست یابیم. بنابراین نیاز است که به استاندارد به عنوان یکی از مقوله هایی که در حوزه صادرات غیرنفتی تاثیر دارد توجه شود.

وی با اشاره به موافقتنامه هایی که از سوی سازمان ملی استاندارد با ۵۰ کشور دنیا به امضا رسیده است، خاطرنشان کرد: این توافقنامه ها می تواند به عنوان مکمل های توافقنامه های تجاری به کمک صادر کنندگان بیایند اما برخی از آنها نیاز به بروز رسانی دارند ضمن اینکه در کنار این توافقنامه ها، سازمان ملی استاندارد ایران بسته تشویقی برای حمایت از صادرات تدوین کرده که می تواند در خدمت رشد صادرات قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از انجام توافق میان بانک مرکزی، وزارت صنعت و سازمان امور مالیاتی به منظور تسریع در استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات خبر داد و گفت: از این پس بانک مرکزی به صورت ماهانه فهرست صادر کنندگانی که رفع تعهد ارزی کرده اند را به سازمان امور مالیاتی ارائه داد تا این سازمان هم در اسرع وقت نسبت به بازگشت مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان اقدام نماید.

قائم مقام وزیر صنعت خاطرنشان کرد: در عین حال کمیته ارزش گذاری گمرک فعال گردیده تا با حضور تشکل های صادراتی نسبت به اصلاح نرخ های پایه صادراتی اقدام شود.

وی افزود: سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان یک ترمینال در امر صادرات وظیفه بزرگی به عهده دارد که آن ارتباط صادر کنندگان با بدنه این سازمان است.

بازگشت مالیات بر ارزش افزوده صادرات یکماهه شد/اصلاح نرخ پایه‌های صادراتی با کمک تشکل‌های تخصصی
تاریخ: سه شنبه 1 بهمن 1398