Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با اعلام اینکه گرانی زودهنگام برق نشان داد، دولت برای اجرای فاز دوم عجله دارد،از استقبال برخی دولتی‌ها از راهبرد قیمتی-مقداری افزایش قیمت سوخت خبر داد، و گفت: یارانه تولید را ندهند، موضوع را قضایی می کنیم.
غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس امروز در گفت و گوی تفصیلی با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، آخرین بررسی ها و تصمیمات در دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها, حذف یارانه پردرآمدها و برنامه دولت برای افزایش قیمت حاملهای انرژی را تشریح کرد که در بخش اول موضوع حذف یارانه بررسی شد و در بخش دوم به شرح زیر موضوع افزایش قیمت ها را بررسی کردیم.

*پیشنهاد قیمت آزاد مصرف مازاد بر سهمیه را به دولت دادیم

خبرنگار تسنیم در ادامه گفت‌وگوی خود با غلامرضا مصباحی مقدم گفت: در نامه‌ای که شما و اقای توکلی به دولت داده بودید بحثی مبنی بر راهبرد سوم را برای افزایش قیمت‌ها مطرح کرده بودید تا افزایش قیمت حامل‌های انرژی نه دفعی باشد نه تدریجی و اعلام کرده بودید افزایش دفعی و انتقال تدریجی در دستور کار دولت برای ادامه هدفمندی یارانه‌ها باشد. بنظرم این طرح تعبیر دیگری از راهبرد قیمتی-مقداری است، به گونه‌ای که برای کف مصرف نرخ حداقلی را در نظر بگریم و برای مازاد آن نرخ واقعی را.

مصباحی مقدم با تاکید براینکه راهبرد قیمتی-سهمیه‌ای بیشتر به طرح ما شباهت دارد، گفت: برداشت شما از این طرح کاملا درست است. بعنوان مثال درباره آب، برق و گاز و ... خانوارها مقداری را مصرف می کنند و دولت همین مقدار را برای سال اول حفظ کند ولی در سال بعد باید این مقدار مصرف 10 الی 15 درصد کاهش یابد در غیر اینصورت خارج از سهمیه محسوب می شود هر چه از سهمیه خارج شود باید با نرخ آزاد قیمت گذاری شود.

وی ادامه داد: درباره بنزین دولت می تواند مصرف 60 لیتری سهمیه‌ای را با نرخ فعلی پرداخت کند ولی بگوید هرکسی بیش از سهمیه بنزین مصرف کرده باشد باید قیمت فوب خلیج فارس برای بنزین هزینه پرداخت کند.

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به اینکه در راهبرد پیشنهادی شما قید شده که قیمت آزاد براساس قیمت جهانی تغییر کند؟ گفت: بله قیمت آزاد باید مطابق با قانون هدفمندی یارانه‌ها باشد چراکه در این قانون اشاره شده که نرخ بنزین آزاد باید 90 درصد قیمت فوب خلیج فارس باشد.

*استقبال برخی کارشناسان دولت از راهبرد قیمتی-مقداری در افزایش قیمت سوخت

مصباحی مقدم در پاسخ به این سوال که آیا راهبرد پیشنهادی توسط نمایندگان در دولت مطرح است یا خیر؟ تصریح کرد: برخی از کارشناسان دولت از این طرح استقبال کرده‌اند ولی نمی توان گفت این اتفاق نظر در دولت است البته آقای روحانی هنوز اظهار نظری نکرده‌اند.

خبرنگار تسنیم گفت: در جلسه ای که شما و سایر نمایندگان در دولت با معاون اول و وزرای اقتصاد و کار داشتید با توجه به عزم دولت برای افزایش قیمت‌ها از فروردین یا اردیبهشت 93 سناریوهای قیمت برای حامل‌های انرژی مطرح شد؟

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: خیر؛ ما تصور می کنیم که از زمان تصویب لایحه بودجه تا اجرا دولت زمان خوبی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی دارد. البته در قانون اشاره کرده‌ایم که دولت سه ماه فرصت دارد تا قیمت‌ها را افزایش دهد.

*گرانی برق نشان داد دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی عجله دارد

وی ادامه داد: ظاهراً‌ بنا براین بود که در بهمن یا اسفندماه شاهد تغییر قیمت حامل‌های انرژی باشیم و افزایش قیمت برق از ابتدای اسفندماه نشان ‌می دهد که دولت برای پیاده کردن فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها عجله دارد. اگر دولت ملاحظه کند که قبل از عید این قانون را اجرا نکند بعد از عید حتماً نسبت به ادامه هدفمندی اقدام خواهد کرد.

*قبول ندارم که دولت می خواهد بار گرانی‌ها را به دوش مجلس بی‌اندازد

مصباحی مقدم درباره اظهاراتی از سوی نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه دولت قصد دارد بار گرانی ‌ها را به دوش مجلس بیاندازد و مجلس را در گرانی‌ها شریک کند، گفت: ما به این دیدگاه‌ها اعتبار نمی‌دهیم چراکه مسئولیت آنچه در اداره امور عمومی اتفاق می افتد منحصراً به دوش مجلس یا دولت نیست چراکه هم مجلس به میان می آید و هم دولت همکاری می کند. امروز شاهد رویکرد همدلانه در اداره امور عمومی کشور هستیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به این پرسش که در قانون هدفمندی یارانه‌ها قید شده دولت باید 30 درصد درآمد هدفمندی یارانه‌ها را به تولید اختصاص دهد، ضمانت اجرای این بند از قانون چیست؟ اظهار داشت: در قانون بودجه 92 این سهم به 20 درصد کاهش یافت و با این کاهش سهمیه قدرت مانور برای دولت بالا رفت.

*دولت یازدهم یارانه تولید را ندهد موضوع را قضایی می‌کنیم

مصباحی مقدم با تاکید براینکه عدم پرداخت سهم تولید در مراحل قبل بخاطر این بود که تمام پول به سمت یارانه نقدی هدایت شد، افزود:‌ عزم دولت کنونی بر این است که یارانه تولید را بپردازد اما اگر پرداخت نکردند و مرتکب تخلف شده باشند مانند دولت قبل به صحن مجلس گزارش می‌دهیم و در نهایت به قوه قضائیه ارجاع می دهیم؛ الان چندین پرونده تخلف از دولت قبل در قوه قضائیه وجود دارد و اگر این تخلفات در دولت فعلی هم تکرار شود مجلس این رویه را طی خواهد کرد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره مجموع تخلفات فاز اول هدفمندی یارانه‌ها گفت: الان حضور ذهن ندارم ولی خاطرم است که یک بار دو مصوبه داشتیم که در یکی از آنها 12 عنوان تخلف گزارش شده بود.

*دولت هیچ رقمی برای بنزین در جلسات مطرح نکرده است

مصباحی مقدم در پاسخ به اینکه باتوجه به نگرانی مردم از قیمت بنزین در سال 93 آیا در جلسات مشترک دولت و مجلس پیشنهاد دولت برای کف قیمت بنزین اعلام شده است؟ گفت: دولت هنوز عدد و رقمی حتی در جلسات خصوصی نداده است. در دولت احمدی نژاد من از وزیر سوال کردم که بالاخره قیمت بنزین چه می شود گفت آقای احمدی نژاد می ‌داند و خدا.

وی ادامه داد: در دولت اقای احمدی نژاد وی اعتقاد داشت که اگر از الان قیمت بنزین را اعلام کنیم مردم از الان شروع به ذخیره کردن بنزین خواهند کرد و اثرات منفی بالایی خواهد داشت و دیدیم که شب قبل از اجرا دولت اعلام به تغییر قیمت‌ها کرد. نباید از آثار پیدایش انتظارات تورمی در اثر ارائه قیمت‌ها چند ماه قبل از اجرا غفلت کرد.
تاریخ: چهارشنبه 14 اسفند 1392